100 dni do finału Eurowizji! Przygotowania w Rotterdamie idą pełną parą

Dokładnie za 100 dni poznamy następcę Duncana Laurence’a i dowiemy się, w którym kraju zostanie rozegrana Eurowizja 2021. Tegoroczny gospodarz konkursu, miasto Rotterdam, skrupularnie szykuje się na przyjazd delegacji, dziennikarzy i fanów. Jak idą przygotowania do Eurowizji 2020?

Tydzień temu w miejskim ratuszu w pięknej Beurszaal odbyła się uroczystość losowania półfinałów Eurowizji 2020, podczas której włodarze uroczyście odebrali symboliczne klucze eurowizyjne z rąk burmistrza Tel Awiwu. To coroczny znak oficjalnego „oddania” konkursu w ręce nowego miasta-gospodarza.

Eurowizja 2020: ogłoszenie miejsca Polski w półfinale konkursu, fot. eurovision.tv

W trakcie ceremonii stało się jasne, że Polska wystąpi w drugim półfinale Eurowizji 2020. Zdaniem wielu fanów, ten konkurs będzie nieco „łatwiejszy” niż pierwszy, co związane jest z mniejszą liczbą „pewniaków” do awansu do finału.

W trakcie losowania półfinałów w centrum uwagi byli prowadzący konkursu. Wszyscy troje mieli okazję pojawić się wspólnie przed europejskimi mediami i oddać pierwsze wrażenie umiejętności konferansjerskich. Komentarze w lokalnych mediach były, krótko mówiąc, różnorodne.

Prowadzący Eurowizji 2020: jak wypadli na losowaniu półfinałów?

Najlepsze wrażenie na holenderskiej prasie wywarła Chantal Jansen, co nie powinno dziwić – aktorka ma ponad 15-letnie obycie w kontakcie z mediami. Walorami prezenterki jest fakt, że świetnie zna angielski, jest opanowana, profesjonalna i cechuje się poczuciem humoru. Dodajmy, że sam angaż prezenterki był dla wielu niespodzianką, bo Jansen na co dzień jest związana z komercyjną stacją RTL. Na szczęście, gdy dostała propozycję prowadzenia Eurowizji, uzyskała zgodę od przełożonych.

Jak powiedziała:

Moi szefowie okazali się na tyle wyrozumiali, że zdecydowali się „wypożyczyc” mnie stacji NPO na potrzeby Eurowizji

O ile Chantal zbiera głównie pochlebne reakcje na swój temat, o tyle jej towarzysze – Edsilia Rombley (reprezentantka kraju na Eurowizji 19982007) oraz Jan Smit – spotykają się z krytyką. Najwiekszą obawą w przypadku Jana Smita jest jego angielski. Choć znajomość języka obcego jest powszechna wśród Holendrów w praktycznie każdym wieku, prowadzący Konkurs Piosenki Eurowizji powinni prezentować ponadprzeciętny poziom. W tym celu prezenter zapisał się na doszkalający kurs języka w instytucie Regina Coeli w Vught. Warto dodać, że wśród znanych absolwentów szkoły znajduje się międy innymi… królowa Niderlandów, Maxime.

Edsilia Rombley przyznała niedawno w rozmowie z czasopismem Weekend, że nigdy nie miała zdolności językowych, dlatego problem może jej sprawić prawidłowa wymowa nazwisk uczestników Eurowizji 2020. Zdaniem specjalistów, większym zmartwieniem dla wokalistki może być jednak coś innego. Jak pokazała ceremonia losowania półfinałów, artystka jest bardzo spontaniczna, przez co może nie kontrolować się w wypowiedziach. By uniknąć ewentualnych błędów, odbywa szkolenia ze specjalistami od wizerunku.

Eurowizja 2020 – wolontariusze

Blisko 1300 osób zgłosiło chęć wolontaryjnej pomocy podczas Eurowizji 2020. Proces selekcyjny jeszcze nie został zakończony. Spośród osób, które przeszły pierwszą rundę, stacja AVROTROS zaprosiła na spotkania, które odbyły się w ratuszu w Rotterdamie. W marcu wybrane osoby otrzymają zaproszenie do współpracy, która potrwa od końca kwietnia do końca maja. Wśród zadań, jakie otrzymają wolontariusze, będzie między innymi: pomoc dziennikarzom w centrum prasowym, obsługa EuroClubu i EuroVillage, a także opieka nad delegacjami oraz prace logistyczne na terenie Ahoy Areny.

Eurowizja 2020: Eurovillage

Wiemy, gdzie znajdzie się wioska eurowizyjna. Organizatorzy umieszczą „Euro Village” przy Binnenrotte, w samym centrum Rotterdamu. To popularne miejsce spotkań znajduje się obok Markthalu, jednego z najbardziej charakterystycznych budynków miasta.

Markthall w Rotterdamie

Blisko znajduje się też stacja Rotterdam Blaak. Tutaj linie metra łączą się z torami kolejowymi, co czynić bedzie „wioskę” łatwo dostepną dla fanów nawet spoza Rotterdamu. Od połowy marca w centralnej bibliotece publicznej miasta powstanie za to punkt informacyjny dla odwiedzających miasto.

Eurowizja 2020 staje się coraz bardziej widoczna w mieście, a duch konkursu unosi się nad miastem. Nawet wydarzenia, które nie mają wiele wspólnego z konkursem, otrzymują szatę eurowizyjną, tak jak Mistrzostwa Świata w tenisie. Podczas tegorocznych zmagań sportowych w Rotterdamie wystąpi Miejska Orkiestra Symfoniczna i ponad 120-osobowy chór dziecięcy. Wykonają mieszankę największych przebojów Konkursu Piosenki Eurowizji.

„Eurowizyjna” studniówka za nami! By być na bieżąco z doniesieniami z Rotterdamu, śledź serwis Eurowizja.org oraz obserwuj nasze konta na portalach społecznościowych!

info: openuprotterdam.eu; weekend.nl, eurovision.tv

Exit mobile version