Eurowizja 2020: Alicja Szemplińska podczas emisji programu "Światło dla Europy", fot. EBU

Eurowizja 2020 za nami! Właśnie zakończył się program Światło dla Europy, który dostarczył widzom wielu powodów do wzruszeń. W Polsce mamy też powód do świętowania. Wiemy już, kiedy i gdzie odbędzie się Eurowizja Junior 2020. W trakcie emisji Światła dla Europy część artystów potwierdziła udział w przyszłorocznym konkursie. Przeżyjmy ten wieczór jeszcze raz!


Po kilkunastu dniach spekulacji, Eurowizja 2020 została odwołana 18 marca z powodu epidemii koronawirusa. Europejska Unia Nadawców podjęła wyzwanie przygotowania formatu zastępującego konkurs. Pod koniec marca ogłoszono, że 16 maja, czyli w pierwotnym terminie finału konkursu, zobaczymy widowisko, pt. Eurovision: Europe Shine a Light (pol. Światło dla Europy). W kwietniu EBU potwierdziła, że 45 nadawców publicznych pokaże show na swoich antenach.

Eurowizja 2020 – Światło dla Europy

Program Światło dla Europy rozpoczął niezwykle wzruszający materiał, w którym organizatorzy pokazali kadry z ulic europejskich miast. Miejsca, które zawsze tętniły życiem, tym razem były wyjątkowo smutne i pozbawione ludzi. Jednym z nich było opustoszałe Stare Miasto w Warszawie. Pierwszym występem scenicznym wieczoru była prezentacja Johnny’ego Logana. Irlandczyk wykonał swój eurowizyjny przebój sprzed 40 lat – What’s Another Year – wraz z gospodarzami dzisiejszego show i chórem złożonym z fanów Eurowizji.

Formuła programu oparta była na pokazaniu 30-sekundowych fragmentów teledysków lub występów wszystkich 41 uczestników Eurowizji 2020. Część z nich jak Ben Dolić z Niemiec czy Montaigne z Australii, przygotowali specjalne nagrania swoich prezentacji scenicznych. Z kolei Diodato z Włochy wykonał fragment utworu Nel Blu Dipinto Di Blu (Volare) w starożytnym Amfiteatrze w Weronie.

Eurowizja 2020: występy gwiazd Eurowizji

Podczas Światła dla Europy wystąpiło szereg zwycięzców lub byłych uczestników Eurowizji, w tym. m.in. Marija Serifović z Serbii czy Mans Zelmerlow ze Szwecji. Ten ostatni akustyczną wersję eurowizyjnego przeboju Heroes zadedykował lekarzom, bohaterom naszych czasów. Z kolei Gali Atari wraz z uczestnikami Eurowizji Junior wykonała swoją piosenką Hallelujah, z którą wygrała Eurowizję 1979. Niezwykłych wrażeń dostarczyła rotterdamska orkiestra, która wykonała utwór Love Shine A Light. W tle pokazano podświelone słynne europejskie budowle. Obok Wieży Eiffela w Paryżu, London Eye, Atomium w Brukseli czy moskiewskiego Kremlu zobaczyliśmy Zamek Królewski w Warszawie.

Nowy utwór zaprezentowała Netta, zwyciężczyni Eurowizji 2018. Artystka powiedziała, że piosenkę Cuckoo napisała już pół roku temu. Tekst kompozycji opowiada o zwątpieniu i zamknięciu w klatce. O wszystkim tym, co myślą inni o Tobie i o tym, czego naprawdę chcesz. Wykonaniem piosenki wokalistka uwrażliwiła odbiorców na problem zdrowia psychicznego. Utwór Someone Else zaprezentował triumfator ostatniego konkursu – Duncan Laurence.

Na zakończenie wszyscy artyści z Eurowizji 2020 zaśpiewali wspólnie piosenkę-hymn: Love Shine A Light wraz z jej oryginalną wykonawczynią – Katriną Leskanitch (Wielka Brytania 1997). Na koniec emisji programu prowadzący zapewnili, że Eurowizja 2021 odbędzie się za rok w Rotterdamie.

Eurowizja 2020: artyści radzą, jak przetrwać epidemię koronawirusa

Po prezentacji każdego utworu, artyści, dla których Eurowizja 2020 miała być platformą do pokazania swojej twórczości, w kilku zdaniach opowiedzieli o tym, jak sami radzą sobie z epidemią koronawirusa. Elisa z Portugalii zwróciła uwagę na niezwykle ważny aspekt zdrowia psychicznego w tych trudnych czasach:

To absolutnie w porządku, gdy nie czujemy się z tym dobrze. Każdy mierzy się z tym samym, więc zostańcie w domu i bądźcie zdrowi.

Ważne słowa w kierunku widzów popłynęły także z ust lidera zespołu The Roop z Litwy:

Przestańcie się nie doceniać. Zacznijcie żyć na maksa. Tak, to najwyższy czas!

Alicja Szemplińska, zwyciężczyni programu Szansa na Sukces. Eurowizja 2020 powiedziała:

Koronawirus jest niezwykle niebezpieczny i niesprawiedliwy, gdyż powstrzymuje nas, powstrzymuje cały świat. O tym właśnie śpiewam w mojej piosence „Empires”. Podnosimy się i upadamy. Największą nagrodą w naszym życiu jest podnoszenie się wtedy, gdy upadamy. I wierzcie mi, możemy to zrobić.

Wcześniej nasza reprezentantka, Alicja Szemplińska, nie potwierdziła, że została wybrana przez TVP na Eurowizję 2021, lecz wyraziła życzenie występu w Rotterdamie – oby za rok się udało!

Występująca po naszej reprezentantce, Roxen z Rumunii dodała:

Najważniejsze dla nas to nie tracić optymizmu. Zostając w domu, izolując się, tylko tak możemy wyjść z tego szybciej

Eurowizja Junior 2020 w Warszawie!

W drugiej części programu prowadzący połączyli się z Warszawą, gdzie w studiu Telewizji Polskiej czekała na fanów Eurowizji zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, Viki Gabor. Triumfatorka Eurowizji Junior zapytana o to, jak czuje się w obecnej sytuacji i jakie ma rady dla młodych ludzi, odpowiedziała:

W porządku mam dużo zajęć, mam lekcje w formie zdalnej, a wolnych chwilach piszę piosenki z siostrą. Trzeba mieć dużo marzeń. gdy marzysz, możesz być pewny, że one się spełnią.

Chwilę później Viki Gabor zaprezentowała logo i slogan Eurowizji Junior 2020 – Move The World. Wiemy już także, że Eurowizja Junior 2020 odbędzie się 29 listopada w Warszawie, w studiu przygotowanym do organizacji widowisk muzycznych.

Eurowizja Junior 2020 – logo konkursu, EBU

Eurowizja 2020: artyści potwierdzają udział w Eurowizji 2021!

Tylko dziś czworo artystów wybranych na Eurowizję 2020 potwierdziło udział w kolejnym konkursie w Rotterdamie. Po południu na swoim Instagramie o tym, że zobaczymy ją ponownie w Holandii poinformowała Destiny z Malty. Tuż przed rozpoczęciem Światła dla Europy dobrą wiadomością podzielił się słoweński nadawca. Ana Soklić wystąpi w kolejnej edycji konkursu. Kilkudniowe spekulacje przerwała Samanta Tina, deklarując udział w Eurowizji 2021 w barwach Łotwy. Podczas emisji eurowizyjnego programu Senhit z San Marino zasugerowała, że zobaczymy się ponownie za rok.