Eurowizja 2020: scena programu Eurovision: Europe Shine A Light (Światło dla Europy), fot. EBU

Eurowizja 2020 nie odbędzie się z powodu epidemii koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że nie czekają nas eurowizyjne emocje. W sobotę o 21:00 Telewizja Polska wyemituje program Eurowizja 2020 – Światło dla Europy. Pół godziny wcześniej zobaczymy specjalny reportaż – Alicja Szemplińska. Droga do Eurowizji.

Po kilkunastu dniach spekulacji, Eurowizja 2020 została odwołana 18 marca. Europejska Unia Nadawców podjęła wyzwanie przygotowania formatu zastępującego konkurs. Pod koniec marca ogłoszono, że 16 maja, czyli w pierwotnym terminie finału konkursu, zobaczymy widowisko, pt. Eurovision: Europe Shine a Light (pol. Światło dla Europy). W kwietniu EBU potwierdziła, że 45 nadawców publicznych pokaże show na swoich antenach. Jednym z nich jest TVP. Program obejrzymy w telewizyjnej jedynce lub na oficjalnym kanale Eurowizji. 

Eurowizja 2020: kto wystąpi w Świetle dla Europy?

Podczas programu zobaczymy wszystkich 41 artystów, dla których Eurowizja 2020 miała być szansą na pokazanie swojej twórczości Europie. Jedną z nich jest Alicja Szemplińska. Każdy z nich wspólnie wykona jedną z najbardziej znanych piosenek z Eurowizji – Love Shine A Light. Zwycięski utwór zespołu Katrina & The Waves z 1997 roku ma połączyć wszystkich wykonawców i wyzwolić pozytywne emocje. Usłyszymy także 30-sekundowe fragmenty wszystkich tegorocznych propozycji w wersji studyjnej.

Producenci widowiska zapowiadają szereg niespodzianek. Możemy się spodziewać, że reprezentanci wybrani na Eurowizję 2020 zdradzą nam ciekawostki z ich życia lub pokażą, jak spędzają kwarantannę w domu. Wiemy też, że część nadawców wsparła swoich wykonawców i umożliwiła im występ w specjalnych warunkach. Włoski muzyk, Diodato, typowany do wygrania Eurowizji, zaśpiewa swoją propozycję Fai Rumore w starożytnym Amfiteatrze w Weronie.

https://twitter.com/RaiUno/status/1261007049749561346

Eurowizja 2020: gwiazdy konkursu ponownie na scenie

Format uświetnią występy zwycięzców i byłych uczestników Eurowizji. Mans Zelmerlöw wykona utwór Heroes, z którym wygrał konkurs w 2015 roku. Po latach przerwy wspólnie zaśpiewa duet Ell & Nikki, który w 2011 roku zapewnił jedyny jak dotąd triumf dla Azerbejdżanu. Marija Šerifović (Serbia 2007) przypomni Europie swoją kompozycję Molitva. Z kolei Michael Schulte (Niemcy 2018) oraz Ilse DeLange z formacji The Common Linnets (Holandia 2014) wspólnie wykonają przebój Nicole z Niemiec z 1982 roku – Ein Bissen Frieden. Kompozycję o niezwykle uniwersalnym przesłaniu – Hallelujah – zaśpiewa zwyciężczyni Eurowizji 1979, Gali Atari z Izraela, wraz z chórem złożonym z byłych uczestników Eurowizji Junior. Czy w tym gronie znajdą się Viki Gabor i Roksana Węgiel?

Swoje nowe kawałki zaprezentują ostatni dwaj triumfatorzy Eurowizji. Netta przygotowała dla fanów akustyczną wersję jej najnowszego utworu, napisanego specjalnie na trudne czasy epidemii koronawirusa. Podczas programu nastąpi premiera utworu Someone Else Duncana Laurence’a, który rok temu zapewnił wygraną na Eurowizji dla Holandii.

Eurowizja 2020: co wiemy więcej o Świetle dla Europy?

Organizatorzy podkreślają, że przygotowują program z zachowaniem wszystkich zaleceń dotyczących bezpieczeństwa. Właśnie dlatego trójka gospodarzy, Chantal Janzen, Edsilia Rombley i Jan Smit, zachowa odpowiedni dystans od siebie podczas prowadzenia show. Aby wesprzeć lokalnych producentów, ubiorą się w stroje zaprojektowane przez holenderskich kreatorów mody. W transmisji wezmą udział także NikkieTutorials – blogerka, która miała komentować konkurs na YouTubie oraz wieloletni komentator Eurowizji dla BBC, Graham Norton.

Dwugodzinny program zostanie zrealizowany w studiu w Hilversum w Holandii. To wyjątkowe miejsce dla Eurowizji, gdzie rodziła się historia konkursu – to tu odbyła się trzecia jego edycja. Historycznych nawiązań będzie więcej. Po raz pierwszy od lat na Eurowizji wystąpi orkiestra z rotterdamskiej filharmonii. Ostatni raz konkursowe piosenki były wykonywane przez orkiestrę na żywo w 1998 roku. Usłyszymy także zwycięską kompozycję What’s Another Year z 1980 roku. Tym razem nie wykona jej Johnny Logan, a fani Eurowizji.

https://www.youtube.com/watch?v=ihJI7msOX-E

W geście solidarności na najważniejszych budynkach, wizytówkach wielu krajów zobaczymy iluminacje w narodowych barwach. Francuzi podświetlą Wieżę Eiffela, Grecy Akropol, Włosi Amfiteatr w Weronie, a Belgowie Atomium.

Eurowizja 2020: gdzie oglądać Światło dla Europy?

Transmisja Światła dla Europy już od godziny 21:00 w TVP 1 i na oficjalnym kanale Konkursu Piosenki Eurowizji na YouTubie. Pół godziny wcześniej Telewizja Polska wyemituje program Alicja Szemplińska – Droga do Eurowizji, w którym przybliży dotychczasowe sukcesy naszej reprezentantki. To nie jedyne propozycje, jakie przygotowali nadawcy dla fanów konkursu. Alternatywy dla Eurowizji 2020 można obejrzeć także w Niemczech, Islandii, Wielkiej Brytanii czy Australii.

Sprawdź harmonogram programów eurowizyjnych!

Eurowizja 2020: Eurovision: Europe Shine A Light – specjalny program EBU już 16 maja!