Uczestników Melodifestivalen 2020 poznamy prawdopodobnie pod koniec listopada

Pod koniec listopada możemy spodziewać się konferencji prasowej szwedzkiej telewizji SVT, podczas której zostaną zaprezentowani uczestnicy Melodifestivalen. W lokalnych mediach pojawiają się kolejne doniesienia o potencjalnych wykonawcach walczących o bilet na Eurowizję 2020. 

Do tej pory poznaliśmy jedną uczestniczkę Melodifestivalen 2020. Radiowy konkurs P4 Nästa wygrała Amanda Aasa, która otrzymała prawo do udziału w szwedzkich selekcjach.

Znamy pierwszą uczestniczkę Melodifestivalen 2020

Jak co roku, prym w spekulacjach na temat stawki konkursowej Melodifestivalen wiedzie Aftonbladet. W ostatnim czasie na łamach tabloidu pojawiło się wiele nazwisk, które można uznać za pewnych uczestników lub będących w procesie negocjacyjnym ze szwedzką telewizją. Wiadomo, że szwedzki nadawca chce promować utwory po szwedzku, a 50% całej stawki konkursowej mają stanowić piosenki napisane przez kobiety.

Od chórków do frontmanek

Na liście potencjalnych uczestników znalazł się zespół The Mamas, które były chórzystkami Johna Lundvika na eurowizyjnej scenie w 2019 roku. Wówczas w skład grupy wchodziły Loulou Lamotte, Ashley Haynes, Dinah Yonas Manna oraz Paris Renita, która zdążyła już opuścić formację. Jak twierdzi Aftonbladet, pozostałe chórzystki miały zgłosić się do Melodifestivalen 2020 z soulowym utworem.

Śladami preselekcji: Melodifestivalen. Hela Sveriges Fest

Ze Szwecji do Szwecji przez Estonię

Innym uczestnikiem przyszłorocznych szwedzkich selekcji, który pojawił się w Tel Awiwie, ma być Victor Crone, reprezentant Estonii z piosenką Storm. Wokalista próbował już swoich sił w Melodifestivalen: w 2015 roku razem z Behrangiem Miri zaprezentował utwór Det rår vi inte för. Nie jest to pierwszy raz, kiedy szwedzki wykonawca, który reprezentował Estonię bierze udział w Melodifestivalen. Przypomnijmy, że Anna Sahlene – reprezentantka gospodarzy podczas Eurowizji w Tallinnie – pojawiła się w selekcjach Szwecji aż trzykrotnie (2003, 2006, 2009).

Weteranka Melfestu

Jak co roku nie zabraknie artystów, którzy wrócą do stawki szwedzkich selekcji. Zazwyczaj są to wykonawcy, którzy chcą przypomnieć o sobie publiczności lub idą za ciosem po sukcesie we wcześniejszej edycji konkursu. Jeśli chodzi o tę pierwszą kategorię, należy się spodziewać weteranki, Lindy Bengtzing. Wokalistka ostatni raz brała udział w szwedzkich selekcjach trzy lata temu. Do udziału miał zachęcić ją sukces Jessici Andersson oraz Liny Hedlund, które prezentują podobny styl muzyczny, co Linda. Dodatkowo, w tym roku mija 15 lat od debiutu wokalistki w selekcjach z przebojem Alla Flickor.

Powroty do selekcji. Czy musimy ciągle słuchać tych samych wykonawców?

Więcej powrotów 

Do selekcji ma wrócić też raper Albin Johnsén, który w Szwecji zyskał popularność dzięki piosence Din soldat, a Melodifestivalen brał udział z piosenką Rik. Wśród wymienianych uczestników eliminacji znajduje sie też Frida Öhrn, znana w Polsce głównie z przeboju Release Me, który nagrała z grupą Oh Laura. Trzykrotnie uczestniczyła w Melodifestivalen (2004, 2009, 2013). Tym razem zobaczymy ją prawdopodobnie w synth popowym wydaniu.

Na kanwie ubiegłorocznego sukcesu w stawce selekcji ponoć zobaczymy też Hannę Ferm, zdobywczynię 3. miejsca w finale Melodifestivalen 2019. Wokalistka do tej pory zaprezentowała się w duecie z wokalistą LIAMMO w piosence Hold you.

 

Debiuty i twórcy jednorazowych hitów

Dlaczego Eurowizja jest korzystną platformą dla wytwórni muzycznych?

Według informacji Aftonbladet, udział 16-letniej Suzi P ma służyć naprawie nadszarpniętego wizerunku. Młoda raperka została zauważona, kiedy podczas jedna z programu dla dzieci wykonała piosenkę Shunon, która w tekście odnosi się do kwestii narkotyków i przestępczości.

O uczestnictwie Jakoba Karlberga media spekulowały od kilku lat. Artysta w 2015 roku wydał utwór Va fan bra, który spotkał się z dużą przychylnością słuchaczy i lokalnych radiostacji. Karlberg miał wysłać swoje propozycje już w poprzednich latach, jednak dopiero teraz miał zyskać zaufanie komisji selekcyjnej.

Kolejnym uczestnikiem, który ma znaleźć się w stawce jest Paul Rey. Wokalista przebił się na rynku muzycznym, dzięki współpracy ze Snoop Doggiem i Armanem Cekinem w piosence California Dreaming. Od tego czasu jego utwory były odtwarzane około 90 milionów razy na Spotify. W założeniu wytwórni, która się nim opiekuje, udział w Melodifestivalen ma przybliżyć jego postać szwedzkim odbiorcom. W selekcjach mamy zobaczyć również grupę Drängarna, która świętuje 25-lecie działalności scenicznej. Ich udział ma wypełnić kwotę gatunku dans band, który w tym roku reprezentowała formacja Arvingarna.

Polowania szwedzkiej telewizji

Niedawno informowaliśmy, że telewizja SVT prowadzi negocjacje z Carolą Häggvist, która cieszy się dużą popularnością wśród fanów Eurowizji. Zwyciężczyni z 1991 roku zaprzeczyła powrotowi do selekcji, jednocześnie krytykując standardy etyczne szwedzkiego nadawcy publicznego. Niedawno jednak poinformowała media o spotkaniu ze stacją STV i wskazała, że wszelkie konflikty zostały zażegnane. Czy ma to związek z jej udziałem w konkursie? Przekonamy się niebawem.

Drugim wyjątkowo pożądanym nazwiskiem w Melodifestivalen jest tegoroczny prowadzący programu, Eric Saade. Wokalista ostatni raz brał udział cztery lata temu z utworem Sting. Od tego czasu jego ścieżka kariery zmieniła znacznie swój charakter. Saade zdecydował odejść od wizerunku, który znamy m.in. z Eurowizji 2011, na której zajął 3. miejsce z piosenką Popular. Jego dojrzalsze piosenki są wykonywane w języku szwedzkim. Kwestia językowa jest przedmiotem sporu między wokalistą a stacją telewizyjną.

Co wiemy o Melodifestivalen 2020?

Szwedzi rozpoczną swój maraton z Melodifestivalen już 1 lutego koncertem w Linköping. Kolejne programy zostaną zrealizowane, kolejno: w Göteborgu, Luleå, Malmö, Eskilstunie i Sztokholmie, gdzie 7 marca zostanie wyłoniony reprezentant Szwecji na Eurowizji 2020.

Linköping siedmiokrotnie gościło szwedzkie selekcje, Luleå będzie zaangażowana w Melodifestivalen po raz trzeci, Göteborg – po raz osiemnasty, a Malmö – trzynasty. Na tej liście debiutuje Eskilstuna, położona na zachód od Sztokholmu.

Selekcje poprowadzą Lina Hedlund i Linnea Hennriksson oraz Daniel Sundin. W sprzedaży dostępne również bilety na poszczególne części selekcji. Z ofertą można zapoznać się TUTAJ.

Szwecja: wiemy, kto poprowadzi Melodifestivalen 2020

Źródło: Aftonbladet, własne