Znamy pierwszych chętnych do występu na Eurowizji 2020 [Eurowizyjna prasówka – odcinek 5]

1
4919

Eurowizja 2020 odbędzie się za kilka miesięcy, ale niektóre telewizje publiczne już teraz przygotowują się do wyłonienia swojego reprezentanta. Co szykują organizatorzy Festiwalu Piosenki Włoskiej w Sanremo? Kto wyraził zainteresowanie występem w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji? Zapraszamy na kolejne wydanie „Eurowizyjnej prasówki”!

Do finału Konkursu Piosenki Eurowizji pozostało jeszcze dziewięć miesięcy. Pomimo tego fani spekulują wokół detali dotyczących przyszłorocznego widowiska. Wielu wciąż czeka na decyzję, gdzie odbędzie się Eurowizja 2020, o czym pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu.

Fani wciąż zastanawiają się, kto wystąpi na Eurowizji 2020. Na tę chwilę wiadomo, że wstępną chęć udziału wyraziły telewizje publiczne z 26 państw. Ostatnio do grona uczestników dołączyły Albania i Słowenia, które ujawniły szczegóły wyboru swojego reprezentanta.

Eurowizja 2020 – kto wystąpi?

Jak informuje albańska stacja RTSH, przedstawiciel kraju w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji zostanie wyłoniony podczas 58. edycji corocznego festiwalu Festivali i Këngës. Stacja będzie przyjmować zgłoszenia do 15 września 2019 roku. Jak zawsze, koncerty odbędą się w grudniu.

Przygotowania do Eurowizji 2020 rozpoczęła również telewizja ze Słowenii. Stacja RTV SLO ponownie wybierze reprezentanta poprzez program Evrovizijska Melodija (EMA). Proces nadsyłania propozycji potrwa do 18 listopada 2019 roku. Telewizja przygotuje również minikonkurs EMA FREŠ, skierowany dla młodych wykonawców, którzy nie mają jeszcze na swoim koncie wydanych do trzech piosenek. Debiutanci będą mogli wysyłać do telewizji jednominutowe filmiki ze swoimi nagraniami i krótką autoprezentacją.

Najlepsze zgłoszenia trafią na stronę internetową nadawcy, a internauci będą mogli codziennie wyłaniać swoich faworytów. Spośród wszystkich filmików co tydzień będzie wybierany jeden uczestnik z największą liczbą głosów. Wykonawca, który wygra cały konkurs, dołączy do stawki konkursowej programu Evrovizijska Melodija.

 

Fani Eurowizji z pewnością wstrzymali oddech, gdy telewizja z Luksemburgu ogłosiła swoje plany związane z udziałem w konkursie. Otóż stacja… nie wyśle reprezentanta do Holandii. Kraj ostatni raz uczestniczył w eurowizyjnej rywalizacji w 1993 roku, ma na koncie pięć zwycięstw.

 

Plany związane z wyborem reprezentanta na Eurowizję 2020 ogłosiła również telewizja z Norwegii. Jak się dowiadujemy, przedstawiciel Norwegii ponownie zostanie wyłoniony w trakcie programie Melodi Grand Prix 2020. Z okazji 60-lecia MGP, norweskie eliminacje zostaną podzielone na sześć koncertów konkursowych: pięć półfinałów i wielki finał. Każdy z półfinałów odbędzie się w innej części kraju. W każdej z rund wystąpi po czterech wykonawców z danego regionu, a po tzw. „bitwach” najlepszy uczestnik trafi do finału.

Do pięciu finalistów wyłonionych w półfinałach dołączy również pięciu wykonawców, którzy zostaną wybrani wcześniej przez organizatorów. W każdym z półfinałów zaprezentowana będzie jedna piosenka. Nie wiadomo jeszcze, gdzie odbędzie się koncert finałowy MGP 2020. Pierwszy półfinał zostanie rozegrany 11 stycznia, a finał – 15 lutego 2020 roku.

 

Coś dzieje się również w temacie szwedzkiego Melodifestivalen 2020. Co prawda, etap zgłoszeniowy ruszy pod koniec sierpnia, lecz znamy już finalistów konkursu organizowanego przez szwedzkie radio. Corocznie laureat P4 Nasta ląduje w stawce popularnego Melfestu. Głosowanie SMS na finalistów właśnie ruszyło, a ich konkursowych utworów możecie posłuchać TUTAJ. Przypomnijmy, że zeszłoroczny konkurs dla debiutantów wygrał duet The Lovers of Valdaro, a ich melfestową propozycję stworzył m.in. Thomas G:son.

Sporo wiemy o przebiegu Festiwalu Piosenki Włoskiej w Sanremo, przez który niemal co roku wybierany jest reprezentant Włoch w Konkursie Piosenki Eurowizji. Telewizja RAI ogłosiła, że festiwal poprowadzi Amadeus, czyli producent i DJ Amedeo Sebastiani, który będzie także dyrektorem artystycznym wydarzenia. Wiemy, że każdy z koncertów będzie prowadził u boku innego wykonawcy, a każdy z nich będzie postacią związaną z festiwalem. Oprócz tego, uczestnicy ponownie wezmą udział w koncercie coverów, w którego trakcie wykonają festiwalowe przeboje sprzed lat. Koncerty mają odbyć się od 4 do 8 grudnia 2019 roku.

Eurowizja 2020 – znani wykonawcy wyrażają chęć występu

Znamy też pierwsze nazwiska z giełdy gwiazd, które są zainteresowane udziałem w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. Niedawno chęć startu ogłosiła Diana Navarro, hiszpańska piosenkarka znana z tworzenia utworów będących mieszanką flamenco, wpływów arabskich i muzyki klasycznej. W trakcie wywiadu dla radia COPE przyznała, że chciałaby wystąpić na Eurowizji.

Chciałabym mieć możliwość udziału w tego typu festiwalu. Jeśli mi się uda, musiałabym pojechać z moją ekipą, bo jeśli mam podbić tę scenę, to zamierzam to zrobić.

Na przyszłoroczną Eurowizję chętnie pojechałaby również Athena Manukian. Piosenkarka wyjawiła swoje zainteresowanie podczas instagramowej relacji, w której trakcie odpowiedziała na pytania fanów o potencjalny udział w konkursie.

Bardzo chciałabym pojechać na Eurowizję i sprawić, byście byli ze mnie dumni!

Gdybyście zastanawiali się, czy o ponowny udział w Konkursie Piosenki Eurowizji będzie ubiegał się Mihai Traistariu, odpowiadamy: tak. Reprezentant Rumunii z 2006 roku i wielokrotny uczestnik krajowych eliminacji potwierdził plany związane z Eurowizją na swoim profilu na Facebooku. Zachęcił potencjalnych kompozytorów do podjęcia współpracy nad stworzeniem ballady, z którą mógłby zgłosić się do rumuńskich selekcji.

Jestem zdeterminowany do tego, by wygrać Eurowizję!

Va rog sa dati un Share masiv acestei postari !Sunt hotarat sa castig Eurovision-ul. Si, pentru ca unii colegi de…

Opublikowany przez Mihai Traistariu Środa, 24 lipca 2019

Eurowizja 2020 – gdzie? kiedy? kto wystąpi?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w maju 2020 roku. Dzięki zwycięstwu Duncana Laurence’a, przyszłoroczny konkurs zostanie rozegrany w Holandii. O przygotowanie Eurowizji ubiegają się Maastricht i Rotterdam. Więcej przeczytasz TUTAJ.

źródło: rtsh.al, rtvslo.si, escnorge.no, cope.es, sverigesradio.se, rai.it; fot. profil RAI na Facebooku

1 KOMENTARZ