Vasil Garvanliev - Macedonia Północna
Wasił Garwanliew, reprezentant Macedonii Północnej na Eurowizji 2020, fot.: instagram.com/vasilg

W środę poznaliśmy pierwszego uczestnika Eurowizji 2020 z krajów byłej Jugosławii. Narodowy nadawca Macedonii Północnej – MRTV – oznajmił, że będzie nim Vasil Garvanliev (w polskiej transliteracji: Wasił Garwanliew). Wiadomość wzbudziła poruszenie fanów konkursu, choć najczęściej macedońskie media pytały: kim jest nasz reprezentant?

Macedonia Północna wybrała! Do Rotterdamu pojedzie chórzysta Tamary Todewskiej

Popołudniem 15 stycznia Macedonia Północna otrzymała 20. reprezentanta w historii startów kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji. W porównaniu do poprzednich lat, gdy królowały damskie wokale, tym razem MRTV postawiło na Vasila Garvanlieva. Trzydziestopięcioletni wokalista miał już okazję wystąpić na Eurowizji – w zeszłym roku był chórzystą Tamary Todewskiej.

Macedonia Północna: kim jest nasz reprezentant?

Na macedońskich stronach internetowych szybki zaczęły się pojawiać artykuły informujące o życiorysie artysty. Bardzo często podkreśla się, że swój pierwszy hit zaśpiewał w 1992 roku na festiwalu Zlatno Slaveche. Portal fakulteti.mk zaznacza, że utwór Marionka stała się potem jednym z najpopularniejszych dzwonków telefonicznych. Często pojawia się również informacja, że Vasil spędził wiele lat poza granicami kraju. W wieku 10 lat wyjechał wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Następnie mieszkał też we Włoszech i Kanadzie, gdzie studiował m.in. w Królewskim Konserwatorium.

Macedonia Północna: Vasil pośród gwiazd

Portal plusinfo.mk zaznacza, że talent piosenkarza został dostrzeżony przez takie gwiazdy muzyki jak Chance the Rapper czy YoYo Ma. Biznsisvesti.mk dodaje, że Vasil występował również u boku Nelly Furtado, Julie Andrews, formacji New Kids on the Block, Enriuque Iglesiasa, czy, reprezentującej Szwajcarię, zwyciężczyni Eurowizji 1988 Celine Dion. Najszczęśliwszym z wyboru Vasila, oprócz zapewne jego samego, był portal strumicadenes.mk, miasta w którym się urodził. Od ponad roku, po powrocie z emigracji, mieszka tam ponownie tegoroczny reprezentant Macedonii Północnej:

Najlepsi w sporcie, ale też w muzyce! (…) Mamy nadzieję, że w tym roku Macedonia osiągnie największy sukces w historii eurowizyjnych występów. Do boju Wasił, powodzenia!

Macedonia Północna: Łyżka dziegciu dla Vasila

Choć od dodania przymiotnika „Północna” do nazwy kraju minął już niemal rok, dyskusja w tej sprawie nadal zajmuje ważne miejsce w debacie publicznej. Portal denesen.mk utyskuje, że decyzja o wyborze reprezentanta zapadła „za zamkniętymi drzwiami”. Sam wokalista jest dodatkowo kompletnie nieznany w kraju. Uważają, że skoro wybrany został chórzysta Tamary to trzeba było wybrać Antoniję Gigowską lub Aleksandrę Janewą, które również wspierały Todewską, a są znacznie popularniejsze w kraju. Portal vistina.com.mk dopytuje również kto stoi za wyborem Garwanliewa. Przyznają, że ma głos, lecz jest to głównie sprawka „strumickiego lobby, przynależności politycznej, dobrych relacji z rządem, bądź innego rodzaju lobby” (przez zdecydowaną większość niepodległości Macedonii rządzili tam socjaldemokraci obecnego premiera Zorana Zaewa, który sam zresztą był burmistrzem Strumicy przez 11 lat). Krytykują go również za to, że w swoim facebooke’owym expose nie wymienił kraju z nazwy (odnosząc się do Macedonii Północnej per Nasz kraj).

Macedonia Północna chce więcej

Przypomnijmy, że MRTV wybiera reprezentantów wewnętrznie od 2012 roku (z wyjątkiem 2015 roku). Ten sposób selekcji przyniósł finał jedynie dwukrotnie: za sprawą Kaliopi (2012 r.) i Tamary Todewskiej (2019 r.). Fani konkursu często zarzucali telewizji, że pomimo wysyłania dobrych piosenek, często zaprzepaszczano szanse chaotycznymi, nieciekawymi czy po prostu złymi prezentacjami scenicznymi. Jak będzie tym razem? Macedońskie media donoszą, że piosenkę Wasiła poznamy w przyszłym miesiącu.

Źródła: biznisvesti.mk, fakulteti.mk, plusinfo.mk, sdk.mk, strumicadenes.mk, denesen.mk, vistina.com.mk, youtube.com