Eurowizja 2021 Vincent Bueno Austria
Reprezentant Austrii na Eurowizji 2021 Vincent Bueno, fot. eurovision.tv

Choć do najbliższego Konkursu Piosenki Eurowizji pozostało jeszcze ponad 13 miesięcy, znamy kolejnego reprezentanta. Eurowizja 2021 będzie wzbogacona przez udział Austrii. Ich narodowy nadawca ORF potwierdził udział Vincenta Bueno.

Austria zadebiutowała już w 1957 roku i wygrała jak dotąd dwukrotnie – w 1966 roku za sprawą Merci, Chérie Udo Jürgensa oraz w 2014 roku. Wówczas reprezentowała ich Conchita Wurst z balladą Rise Like a Phoenix. W tym roku austriackich barw miał bronić Vincent Bueno, plany te jednak pokrzyżowała pandemia koronawirusa, w związku z czym konkurs został po raz pierwszy w historii odwołany.

Eurowizja 2020 odwołana!

Eurowizja 2021: Kim jest Vincent Bueno?

Austriacki nadawca ORF oprócz potwierdzenia udziału w przyszłorocznej edycji Konkursu, potwierdził również tegorocznego i zarazem przyszłorocznego reprezentanta. Vincent Bueno urodził się 10 grudnia 1985 roku w Wiedniu. Jest synem Filipińczyków. Rozpoznawalność w Austrii zyskał na przełomie 2007 i 2008 roku, biorąc udział w programie telewizji ORF Musical! Die Show, w którym ostatecznie zwyciężył. Po udziale w programie wydał debiutancki album studyjny pt. Step by Step. W 2009 roku wystąpił w piątej austriackiej edycji Tańca z gwiazdami. Rok później Vincent Bueno po raz pierwszy wystąpił z koncertem w rodzinnych Filipinach. W 2016 roku z piosenką All We Need Is That Love brał udział w austriackich eliminacjach do Eurowizji, jednak uplasował się poza pierwszą „trójką”.

To nie koniec jego powiązań z Eurowizją. W 2017 roku Vincent Bueno wystąpił jako wsparcie wokalne dla Nathana Trenta, austriackiego reprezentanta podczas 67. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie. W 2018 roku wydał drugi album studyjny pt. Invincible. W tym roku zaś miał wystąpić w Rotterdamie z piosenką Alive.

Nowa przygoda – nowa piosenka (…) DZIĘKUJĘ CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI ZA CIĄGŁE WSPiERANIE MNIE I NOWYM FANOM, KTÓRYCH WYGRAŁEM W TYM WSPANIAŁYM, EUROWIZYJNYM CZASIE

View this post on Instagram

It’s official! My fullest gratitude goes out to our Program-Director Kathrin Zechner and the whole @orf team. A new journey – a new song. But hey, let’s still keep “ALIVE” alive, not only because of all the producers and creative minds that put all their passion and craft into the song, but also to honor the piece by itself. I’ll still make a content series of ALIVE. Don’t you worry baby, you won’t be forgotten that fast. ❤️ But til then… let’s see what this whole new journey brings. THANK YOU TO THE WHOLE COMMUNITY FOR CONTINUALLY SUPPORTING ME AND THE NEW FANS I WON IN THIS INCREDIBLE ESC-TIME ❤️ #grateful blessed #staysafe #seeyounextyear @eurovision . . . . . . . . . @kleinezeitung #christianude @orf @zachkieslingroman Foto Kleine Zeitung @dasryno Art Photo

A post shared by Vincent Bueno (@officialvincentbueno) on

Eurowizja 2021: kto wystąpi?

Austria jest siedemnastym krajem, który potwierdza udział w Eurowizji 2021. Jedenaście z nich zadeklarowało wysłanie na przyszłoroczny konkurs reprezentantów wybranych w tym roku. Wśród nich są: Azerbejdżan, Belgia, Bułgaria, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Szwajcaria i Ukraina. Chorwacja i Litwa podjęły decyzję o udziale w Eurowizji 2021, lecz nie wiemy, w jaki sposób wybiorą artystę. Zarówno Damir Kedžo, jak i zespół The Roop chcą wystąpić w przyszłorocznym konkursie. Według informacji medialnych artyści z Australii, Białorusi, Irlandii, Łotwy i Polski wyrazili zainteresowanie udziałem w kolejnej edycji widowiska.

Nadawcy w Estonii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Portugalii i Szwecji potwierdzili, że będą kontynuować swoje formaty preselekcyjne. Uku Suviste otrzyma automatyczne miejsce w stawce Eesti Laul. Z kolei Dadi Freyr z Islandii zapowiedział, że nie weźmie udziału w kolejnej edycji narodowego finału. Również Ulrike z Norwegii odmówiła przyjęcia automatycznej kwalifikacji do finału selekcji.

 

Źródła: derstandard.at, eurovoix.com, instagram.com, orf.at, youtube.com