Eurowizja 2021 jest już głównym tematem w Azerbejdżanie. Reprezentantka kraju, Samira Efendi, wybrana wewnętrznie jeszcze na Eurowizję 2020, rozpoczęła już przygotowania do tegorocznego konkursu. Niestety przez pandemię nie usłyszeliśmy piosenki Cleopatra w Rotterdamie. Po odwołanym konkursie azerski nadawca od razu podjął decyzję, że Efendi zaśpiewa na Eurowizji 2021. Teraz komisja oceniających zbiera i przesłuchuje nadesłane utwory. Czy Efendi ma już utwór na Eurowizję?
Eurowizja 2021: Azerbejdżan poszukuje idealnego utworu do Rotterdamu
Podobnie jak w tamtym roku krajowy nadawca Ictimai TV prowadzi otwarte przesłuchania piosenek nadesłanych przez zainteresowanych twórców. Początkowo telewizja wyznaczyła termin przyjmowania zgłoszeń na 19 stycznia, ale zdecydowano się wydłużyć ten okres do 1 lutego. Okazało się, że pierwotny czas na przygotowanie piosenek przez wszystkich kompozytorów wyrażających chęć wzięcia udziału w selekcji jest za krótki. Na ich prośbę można jeszcze przesyłać utwory.
Jak co roku Azerbejdżan nie informuje opinii publicznej o przebiegu przygotowań do Eurowizji. Tym razem wiadomo chociaż, że przygotowaną piosenkę zaśpiewa Samira Efendi, która miała reprezentować kraj na Eurowizji 2020. Z pewnością ułatwi to wielu kompozytorom stworzenie singla, który powstanie z myślą o niej. Poprzedni utwór Cleopatra, wybrany w podobny sposób, stworzyli Holendrzy: Alan Roy Scott, Sarah Lake i Luuk van Beers. Azerbejdżan słynie z tego, że wybiera utwory od znanych producentów. Swoje sukcesy na Eurowizji zawdzięczają wielokrotnie Szwedom, ale także Bułgarom czy Grekom. Czyżby azerski nadawca czekał jeszcze na nadesłanie utworów od sprawdzonych muzyków?
Eurowizja 2021: osiem piosenek dla Efendi
Według szefa delegacji Azerbejdżanu, Isy Malikowa, który wcześniej pracował jako kompozytor i producent muzyczny, zgłoszono już około 150 piosenek. Gdy lista będzie już ostatecznie zamknięta najlepsi kandydaci przejdą do kolejnego etapu. Tam z kolei piosenki oceniać będzie specjalna komisja składająca się z wielu ekspertów muzycznych i fanów z całego świata. Propozycja, która zdobędzie najwięcej głosów, będzie miała prawo reprezentować Azerbejdżan podczas Eurowizji 2021.
Z uzyskanych informacji wynika, że do drugiego etapu spośród wszystkich otrzymanych zgłoszeń wybranych będzie osiem piosenek. Ostateczna lista może do 1 lutego się jeszcze wydłużyć. Efendi i jej delegacja nie czekają i rozpoczęli już proces tworzenia utworów. Poniższe zdjęcie udostępnione na Instagramie przez nauczycielkę śpiewu Efendi, Milę Miles, pokazuje pracę azerskiej reprezentantki w studiu.
Eurowizja 2021: Kim jest Samira Efendi?
Samira Efendi (właściwie Samira Efendiyeva) pochodzi z Baku, gdzie od najmłodszych lat kształciła swoje muzyczne zdolności. Wokalistka posiada wyższe wykształcenie muzyczne z gatunku pop oraz gry na fortepianie. W 2009 roku wzięła udział w konkursie krajowym poszukującym nowych talentów – Yeni Ulduz. W 2014 roku dotarła do półfinału konkursu muzycznego Böyük Səhnə (Big Stage), który pełnił rolę preselekcji do Eurowizji. Startowała także w programie SəS Azərbaycan (The Voice of Azerbaijan), gdzie zajęła trzecie miejsce. Ponadto reprezentowała Azerbejdżan na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej w Alanyi. W 2017 roku wzięła udział w międzynarodowym konkursie Silk Way Star w Kazachstanie, a w 2019 roku ponownie w Kazachstanie z powodzeniem reprezentowała swój kraj w Voice of Nur-Sultan. Artystka na swoim koncie ma wiele nagród muzycznych, posiada bogate doświadczenie sceniczne i kilka singli, które odniosły sukces na lokalnym rynku muzycznym.
Eurowizja 2021: co wiemy?
Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami. Logo konkursu zostało odświeżone, a na ostateczny jego wygląd będzie mieć wpływ lista uczestniczących państw. Dodatkowo, Europejska Unia Nadawców przygotowała także cztery różne scenariuszy organizacji wydarzenia, dostosowane do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. W konkursie weźmie udział 41 krajów.
Źródło: 12xal.com, infeazerbaijan.org, itv.az, eurovoix.com, Instagram