Eurowizja 2021 bez Azerbejdżanu? W co zamieszana jest Efendi?

Eurowizja 2021, Azerbejdżan, Efendi

Eurowizja 2021 bez kolejnego kraju? Czy Efendi z Azerbejdżanu wystąpi w konkursie? (fot. Ictimai)

Eurowizja 2021 przynosi nam nieoczekiwany rozwój wydarzeń. Pojawiła się petycja z żądaniem o dyskwalifikację Azerbejdżanu z konkursu. Czy Efendi powinna w nim wystąpić? W artykule więcej faktów ze zdarzeń, w których brała udział artystka.

Jak dotąd Białoruś, Cypr i Macedonia Północna spotkały się z problemami uczestnictwa w Eurowizji 2021. Teraz przyszedł czas na Azerbejdżan. Czy to kolejny kraj, którego udział w konkursie stoi pod znakiem zapytania? Chęć odwołania azerskiej piosenkarki z Eurowizji 2021 wynika z naruszenia przez Efendi, jak i przez kraj, zasad związanych z apolitycznym podejściem do konkursu.

Efendi na Eurowizji 2021 z Azerbejdżanu (fot. Itv)

Eurowizja 2021, Azerbejdżan: czy Efendi naruszyła zasady konkursu?

Jak wiemy, Eurowizja to apolityczny konkurs muzyczny mający na celu zjednoczenie krajów uczestniczących poprzez muzykę. Zgodnie z zasadami Europejskiej Unii Nadawców państwa biorące czynnie udział w wydarzeniu, muszą przestrzegać wyznaczanych przez EBU standardów. Jedną z nadrzędnych reguł jest zapewnienie przez nadawców, że żadna instytucja, organizacja czy cel polityczny nie będą promowane i prezentowane podczas wydarzenia. Tymczasem reprezentantkę Azerbejdżanu, Efendi, oskarża się o branie udziału w szerzeniu nienawiści, dyskryminacji i afiliacje polityczne za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Na profilu artystki możemy znaleźć opublikowane jej zdjęcia w mundurze wojskowym. Ponadto we wpisie wzywa azerskich żołnierzy do walki z Ormianami. Wokalistka używa jednocześnie sloganów o agresywnej treści. Po drugie Efendi otwarcie chwali przywództwo Azerbejdżanu, który jako kraj zajmuje jedno z najgorszych miejsc na świecie pod względem wolności słowa. Co więcej, ze względu na konflikt z Azerbejdżanem o Górski Karabach, Armenia wycofała się z tegorocznego konkursu.

Azerbejdżan na Eurowizji: czy to pierwszy taki incydent?

Niestety azerski nadawca w przeszłości był już kilka razy upominany o naruszanie zasad EBU. W ostateczności nie spotkał się z jakimikolwiek sankcjami. W 2009 roku pojawiły się informacje, że telewizja ITV współpracowała z rządem Azerbejdżanu. Wówczas udostępniono numery telefonów azerskich cywilów, którzy głosowali na Armenię podczas Eurowizji. Osoby te zatrzymano, przesłuchano lub zastraszono, a sprawcą tych działań było Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego Azerbejdżanu.

Z kolei w 2013 roku pojawiły się internetowe nagrania przedstawiające azerskich konsultantów próbujących rekrutować przez przekupstwo osoby w innych krajach europejskich w celu głosowania na reprezentanta z Azerbejdżanu. Ponadto w 2017 roku pięcioosobowe jury z Azerbejdżanu jednogłośnie umieściło reprezentanta z Armenii na ostatnim miejscu, a cypryjskiego z ormiańskim pochodzeniem uplasowało na przedostatniej pozycji. Zero punktów wielokrotnie i systematycznie jest przyznawane Armenii przez komisję jurorską w Azerbejdżanie i na odwrót. Więcej o naruszeniu wolności słowa w Azerbejdżanie znajdziecie w poniższym artykule.

Azerbejdżan na Eurowizji 2021: czy EBU zareaguje na petycję?

W przeszłości EBU nie podjęła żadnych działań przeciwko ITV w związku z naruszeniami regulaminu Eurowizji. Na chwilę obecną Efendi ma pełne prawo udziału w tegorocznym konkursie. Petycja wzywa EBU do dyskwalifikacji Efendi i uniemożliwienia udziału Azerbejdżanowi w tegorocznej Eurowizji. Póki co organizatorzy nie odnieśli się do tych postulatów.

https://youtu.be/HSiZmR1c7Q4

Źródło: change.org

Exit mobile version