Tylko do 31 stycznia białoruska telewizja BTRC przyjmuje zgłoszenia od potencjalnych kandydatów do reprezentowania Białorusi na Eurowizji 2021. Znamy już pierwszych zainteresowanych. Wśród nich jest m.in były eurowizyjny reprezentant Wielkiej Brytanii.
Jeszcze tylko niecałe 4 dni mają artyści chcący reprezentować Białoruś na Eurowizji 2021. Aby to zrobić, mogą zgłaszać drogą internetową (www.tvr.by) swoje propozycje do BTRC. Taką decyzję podjął białoruski nadawca w pierwszym dniu 2021 roku. Aby móc reprezentować Białoruś, każdy artysta powinien zapoznać się z regulaminem znajdującym się na oficjalnej stronie białoruskiej telewizji, a także poprawnie wypełnić formularz i wysłać odpowiednie dokumenty. Dodatkowo telewizja BTRC chce otrzymać w zgłoszeniu szczegółowe informacje o wykonawcy i piosence.
Eurowizja 2021: Białoruś wybiera!
Zgłosić swój utwór, w przeciwieństwie do zeszłego roku, mogą nie tylko Białorusini, lecz także obcokrajowcy. Rok temu mogli to być tylko tacy obcokrajowcy, którzy byli rezydentami Białorusi. W tym roku nie ma żadnych ograniczeń dla zagranicznych wykonawców. Każdy artysta może przygotować tylko jedną propozycję, którą wyśle białoruskiemu nadawcy. Telewizja BTRC, jak to już było w latach ubiegłych, stawia na dowolność języka wykonania utworu. Więcej o wymogach BTRC możecie przeczytać TUTAJ.
Eurowizja 2021: Kto się nie zgłosi?
O tym, że sympatyczny duet VAL nie zostanie wybrany automatycznie przez telewizję BTRC do Rotterdamu, informowaliśmy wcześniej. „Brak sumienia” i antyrządowe nastroje artystów dyskwalifikują duet, by został wybrany ponownie na reprezentanta Białorusi. Nie od dziś wiadomo, że telewizja BTRC to narzędzie w rękach prezydenta Łukaszenki i swego rodzaju tuba propagandowa. Oprócz VAL do białoruskich selekcji nie zamierzają się zgłosić: NAVIBAND i Olga Napoli. Ta ostatnia popiera protesty swoich rodaków przeciwko krwawym rządom Łukaszenki i po raz pierwszy od siedmiu lat nie wystąpi w białoruskim finale. Napoli stwierdziła, że nie wyobraża sobie występowania pod obecną flagą Białorusi, która zbytnio kojarzy się jej z przelewem krwi. Jednak obecna sytuacja polityczna na Białorusi, nie przeszkadza wokalistom z różnych części świata do wysłania swojego zgłoszenia do BTRC.
Potencjalni kandydaci z zagranicy
Ze względu na brak konieczności posiadania białoruskiego obywatelstwa swoje zgłoszenie wysłał, m.in. były reprezentant Wielkiej Brytanii na Eurowizji 2006, Daz Sampson. W 2006 z piosenką Teenage Life zajął 19. miejsce w finale konkursu. Dla przypomnienia Daz Sampson oprócz zajmowania się muzyką jako raper jest również trenerem piłkarskim. Razem z białoruską wokalistką znaną pod pseudonimem Katya Ocean zgłosili dwujęzyczny utwór Give Your Love wykonany po angielsku i białorusku.
Kolejną barwą postacią, która chce reprezentować Białoruś na Eurowizji 2021 jest Rosjanka KAZNA. Jej utwór Braids to połączenie motywów ludowych ze współczesnym brzmieniem. Tekst piosenki napisał Nikos Sofis, który współpracował, m in. z dwukrotnym reprezentantem Słowenii Omarem Naberem (Eurowizja 2005 i 2017). Wokalistka w czasie izolacji dużo tworzyła i utwór Braids jest jednym z efektów. Wokalista na swoim Instagramie dziękuje słuchaczom za ciepłe przyjęcie jej utworu, szczególnie w… Hiszpanii!
Jeszcze jednym rosyjskim wokalistą, który zgłosił swój utwór do otwartych selekcji na Białorusi jest niejaki Bridgy. Utwór Kiss N’ Gun stworzył razem z Dannym Sharkiem i Emtiarem. Tworząc ten utwór, zauważalne jest podobieństwo do piosenki Drunk Groove niedoszłej reprezentantki Ukrainy w 2019 roku Maruv.
Potencjalni kandydaci z Białorusi
Nie wiemy jeszcze dokładnie, ilu białoruskich artystów zgłosiło swoje utwory, ale do tej pory wiemy o większej liczbie zagranicznych wykonawców aniżeli tych lokalnych.
Wśród białoruskich chętnych do reprezentowania swego kraju na Eurowizji 2021 są uczestniczki poprzedniego finału narodowego. Swój utwór zgłosiły zwyciężczynie widzów w ubiegłorocznym białoruskim finale z grupy Chakras. W skład trio Chakras wchodzą Olga Grigorjewa, Julia Janoczkina i Swietłana Kaufman. Grupę założył producent muzyczny Maksim Alejnikow (ang. Maksim Aleynikov), który zaprosił Olgę, Julię i Swietłanę do stworzenia zespołu wykonującego nowoczesną muzykę z elementami etnicznymi. Tegoroczny utwór grupy nie jest jeszcze upubliczniony.
Swiatłana Cichanouska przeciwko udziałowi Białorusi w Eurowizji 2021!
Jakiś czas temu informowaliśmy również o tym, że Fundacja Solidarności Kulturalnej (BYSOL), związana z białoruską opozycją prodemokratyczną, wezwała do wykluczenia krajowego nadawcy publicznego ze struktur Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Byłaby to bardzo wyjątkowa sytuacja i doprowadziłaby do uniemożliwienia Białorusinom jakichkolwiek działań związanych z Konkursem Piosenki Eurowizji. Swój komentarz w mediach społecznościowych zamieściła również rywalka Aleksandra Łukaszenki o fotel prezydenta Białorusi – Swiatłana Cichanouska.
Transmisja Eurowizji to wspaniały powód dla BTRC, by podwyższyć rangę telewizji i zarobić na reklamach. Eurowizja to właśnie powód do ich dumy. Ale warto zadać sobie pytanie, czy ta telewizja zasługuje na taki honor jak uczestnictwo w Eurowizji? Wspieram inicjatywę Fundacji Solidarności Kulturalnej i będę żądać wykluczenia białoruskiego nadawcy publicznego ze struktur Europejskiej Unii Nadawców. Obiecuję, że przedyskutuję tę kwestię z ministrami spraw zagranicznych z różnych państw członkowskich. I wierzę, że razem znów udowodnimy, że nikt w cywilizowanym świecie nie będzie współpracować z przestępcami.
– mówi Swiatłana Cichanouska
Białoruś na Eurowizji
Białoruś nieprzerwanie bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2004 roku. Najlepszy wynik w historii startów uzyskał Dźmitry Kałdun (ang. Dmitry Koldun), zajmując szóste miejsce z piosenką Work Your Magic w finale Eurowizji 2007. W 2019 roku kraj reprezentowała Zena, która z utworem Like it awansowała do finału, zajmując w nim 24. pozycję. Więcej o najlepszych występach artystów reprezentujących Białoruś na Eurowizji możecie przeczytać TUTAJ.
Eurowizja 2021: co wiemy?
Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley. Z kolei NikkieTutorials przeprowadzi wywiady z uczestnikami i będzie gospodynią widowiska transmitowanego w internecie. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.
Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do końca marca. Na ten moment 23 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji 2021.
Źródło: tvr.by, sputnik.by, esckaz.com, vk.com, planet-today.ru