Białoruś ujawnia sposób wyboru swojego reprezentanta na Eurowizję. Pomimo trudnej sytuacji politycznej w kraju, białoruski nadawca BTRC liczy na duże zainteresowanie artystów zarówno z Białorusi, jak i z całego świata.
Tylko do 31 stycznia artyści chcący reprezentować Białoruś na Eurowizji 2021 mogą zgłaszać drogą internetową (www.tvr.by) swoje propozycje do BTRC. Taką decyzję podjął białoruski nadawca w pierwszym dniu 2021 roku. Aby móc reprezentować Białoruś, każdy artysta powinien zapoznać się z regulaminem znajdującym się na oficjalnej stronie białoruskiej telewizji, a także poprawnie wypełnić formularz i wysłać odpowiednie dokumenty. Dodatkowo telewizja BTRC chce otrzymać w zgłoszeniu szczegółowe informacje o wykonawcy i piosence.
Eurowizja 2021: Białoruś wybiera!
Zgłosić swój utwór, w przeciwieństwie do zeszłego roku, mogą nie tylko Białorusini, lecz także obcokrajowcy. Rok temu mogli to być tylko tacy obcokrajowcy, którzy byli rezydentami Białorusi. W tym roku nie ma żadnych ograniczeń dla zagranicznych wykonawców. Każdy artysta może przygotować tylko jedną propozycję, którą wyśle białoruskiemu nadawcy. Telewizja BTRC, jak to już było w latach ubiegłych, stawia na dowolność języka wykonania utworu.
Jednakże najważniejszą zmianą i innowacją na tym etapie internetowych białoruskich selekcji jest fakt, że każdy artysta musi wysłać nagranie wideo, na którym wykonuje utwór na żywo. Telewizja BTRC zapewne zrezygnuje z corocznych przesłuchań artystów na żywo ze względu na dynamiczną sytuację epidemiologiczną związaną z pandemią koronawirusa. W związku z tym dokładny sposób wyboru przedstawiciela reprezentującego Białoruś na Eurowizji 2021 w Rotterdamie, poprzez wybór wewnętrzny lub narodowe preselekcje, zostanie określony przez BTRC nieco później.

Białoruś szuka następcy VAL
O tym, że sympatyczny duet VAL nie zostanie wybrany automatycznie przez telewizję BTRC do Rotterdamu informowaliśmy TUTAJ. „Brak sumienia” i antyrządowe nastroje artystów dyskwalifikują duet, by został wybrany ponownie na reprezentanta Białorusi. Nie od dziś wiadomo, że telewizja BTRC to narzędzie w rękach prezydenta Łukaszenki i swego rodzaju tuba propagandowa. Zapewne duet VAL, grupa NAVIBAND i inni białoruscy artyści stojący murem za Swiatłaną Cichanouską nie zgłoszą się do reprezentowania Białousi na Eurowizji, a co za tym idzie i telewizji będącej w rękach władzy.
O tym, że od sierpniowych wyborów prezydenckich co niedzielę przechodzą przez Białoruś wielotysięczne tłumy pokojowo protestujących Białorusinów w polskich mass media już nie mówi się za wiele. Protesty umilkły na białoruskiej prowincji i w miastach obwodowych, lecz w Mińsku cyklicznie odbywają się co tydzień. W czasie protestów w niedzielne popołudnia bywają w Mińsku przerwy i zakłócenia w dostawach Internetu. O tym informowała nasz portal Mishelle, pierwsza reprezentantka Polski na Turkowizji 2020.
Dlatego nie można być pewnym tego, kto zgłosi swoje utwory telewizji BTRC. Prorządowych białoruskich artystów jest znacznie mniej niż tych będących w opozycji. Reprezentująca Białoruś w 2013 roku Alona Łanska (biał. Алена Ланская) jest jedną z tych artystek, które jawnie popierają kandydaturę Łukaszenki. W kuluarach mówi się, że to właśnie ona może być potencjalną kandydatką na Eurowizję do Rotterdamu, jeśli wyrazi taką chęć. O dalszym sposobie wyboru reprezentanta Białorusi będziemy informować na bieżąco.
Białoruś na Eurowizji
Białoruś nieprzerwanie bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2004 roku. Najlepszy wynik w historii startów uzyskał Dźmitry Kałdun (ang. Dmitry Koldun), zajmując szóste miejsce z piosenką Work Your Magic w finale Eurowizji 2007. W 2019 roku kraj reprezentowała Zena, która z utworem Like it awansowała do finału, zajmując w nim 24. pozycję. Więcej o najlepszych występach artystów reprezentujących Białoruś na Eurowizji możecie przeczytać TUTAJ.
Eurowizja 2021: co wiemy?
Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów na ten rok zobaczymy w przyszłym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley. Z kolei NikkieTutorials przeprowadzi wywiady z uczestnikami i będzie gospodynią widowiska transmitowanego w internecie. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.
Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do końca marca. Na ten moment 22 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji 2021.

Źródło: tvr.by, sputnik.by, esckaz.com