Eurowizja 2021 jest już za rogiem! Na ostatniej prostej do występu w Rotterdamie o swoich odczuciach mieliśmy okazję rozmawiać z Joelem i Niko z grupy Blind Channel. Co słychać u reprezentantów Finlandii?
W lutym tego roku, grupa Blind Channel wygrała fińskie preselekcje do Eurowizji 2021 – Uuden Musiikin Kilpailu. Ich propozycja Dark Side zdecydowanie wygrała zarówno w głosowaniu widzów i jury. Podczas rozmowy z portalem eurowizja.org, liderzy grupy opowiedzieli o swojej sympatii do wideoklipów i czy Eurowizja mieni się jako kompromis pomiędzy występami scenicznymi a teledyskami. Dodatkowo, Joel i Niko podzielili się swoimi refleksjami co do ocenzurowania ich występu. Czy nie obawiają się, że przygotowania do występu zdławią sceniczną spontaniczność? I czym jest sławne fińskie „gaciopicie”?
Eurowizja 2021: Blind Channel o swojej piosence, przygotowaniach i Eurowizji
Reprezentanci Finlandii tak na dobrą sprawę rozpoczęli przygotowania już na jesieni zeszłego roku, kiedy fińska stację YLE wybrała ich do stawki preselekcji Uuden Musiikin Kilpailu. Na chwilę obecną starają się doszlifować wszystkie ruchy i być gotowym do występu z marszu na scenie w Rotterdamie. Jednak zaznaczają, że umiejętność pracy z kamerą oraz znajomość ruchów scenicznych nie ograniczy ich spontaniczności.
Choć, że podkreślają, że Eurowizja daje swobodę formy wyrazu, to jednak Europejską Unię Nadawców ocenzurowała ich sceniczne gesty z środkowym palcem. Wokaliści uważają, że zostali źle zrozumiani a sam symbol oznacza wspólną wolę walki w trudnych czasach takich jak obecnie trwająca pandemia.
Dodatkowo, wokaliści podzielili się nie tylko swoimi faworytami z Eurowizji jak formacja AWS (Węgry 2018) czy Hatari (Islandia 2019), ale też że trzy fińskie frazy idealnie oddają charakter grupy. Sisu – które oznacza wytrwałość w dążeniu do celu, Torilla tavataan! – zbiorowe świętowanie sukcesów, Kalsarikännit – relaks i picie alkoholu w bieliźnie (tzw. gaciopicie według tłumaczenia Małgorzaty Sidz).
Eurowizja 2021: kim jest grupa Blind Channel?
Formacja Blind Channel, która powstała w 2013. W skład zespołu wchodzą: Joel Hokka, Niko Vilhelm, Joonas Porko, Olli Matela, Tommi Lalli oraz Aleksi Kaunisvesi. Grupa reprezentuje nurt alternatywnego rocka. Do tej pory wydali trzy albumy. Natomiast w 2018 roku byli nominowani w kategorii „muzyka rockowa” do nagrody fińskiego przemysłu muzycznego EMMA. W 2014 roku zespół uczestniczył podczas konkursu Wacken Metal Battle, który jest częścią konkursową popularnego festiwalem muzyki metalowej. Warto wspomnieć, że dzięki Eurowizji, węgierska grupa AWS dostała zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu w 2018 roku. Zespół supportował takich artystów jak Simple Plan czy Royal Republic. Grupa określa swoją muzykę jako violent pop.
Eurowizja 2021: co wiemy?
Tegoroczna Eurowizja odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część zeszłorocznych planów organizatorów zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley oraz NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Odświeżono natomiast logo Eurowizji 2021. Znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.
Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. 26 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie. Z udziału zrezygnowała Armenia, a Białoruś została zdyskwalifikowana.