Eurowizja 2021: sześć piosenek z Bułgarii, którą z nich Victoria wykona w Rotterdamie?

Bułgaria: VICTORIA w teledysku do Phantom Pain fot. BNT

Eurowizja 2021 coraz bliżej. Poznaliśmy ostatni utwór debiutanckiej EP-ki VICTORII. W związku z tym Bułgaria otwiera specjalną platformę, gdzie fani mogą zostawić swoje opinie o potencjalnych konkursowych propozycjach.

Bułgaria już trzy dni po odwołaniu Eurowizji 2020 z powodu koronawirusa ogłosiła, że wystartuje w kolejnej edycji konkursu. Reprezentantką ponownie została VICTORIA. Wcześniej, 25 listopada 2019 roku, bułgarski nadawca, BNT, ogłosił, że po rocznej przerwie powraca do udziału w widowisku. Uczestnictwo Bułgarii w wydarzeniu stacja od lat warunkuje znalezieniem sponsora, który opłaci koszty startu.

https://twitter.com/bg_eurovision/status/1241257856697012224

Eurowizja 2021: potencjalne utwory Bułgarii

W październiku Victoria ujawniła za pośrednictwem Twittera, że konkursowy utwór na Eurowizję 2021 poznamy dopiero w marcu. Plany uległy zmianie i potencjalne propozycje możemy usłyszeć już teraz. W ostatnich dniach odbyła się premiera debiutanckiej EP-ki Victorii a little dramatic. Artystka zapowiada, że jedna z pięciu kompozycji lub listopadowy singiel Ugly Cry będzie tą piosenką, którą usłyszymy w Rotterdamie. Wybór jednak nastąpi w późniejszych dniach. Z uwagi na możliwy sukces w 2020 roku BNT i oficjalny sponsor iCard chcą zaangażować fanów, by dokonać najlepszego możliwego wyboru. Ci będą mogli podzielić się opiniami dotyczącymi utworów na specjalnej platformie, która będzie otwarta już jutro.

Single w dużej mierze zostały przygotowane podczas obozu dla twórców muzycznych, w którym VICTORIA uczestniczyła w ostatnie wakacje. Wtedy deklarowała, że co najmniej dwa utwory mają potencjał eurowizyjny. Kolejność piosenek nie jest przypadkowa i w dużej mierze oddaje ona pełny dramatu nastrój propozycji. Na krążku brakuje jednak Ugly Cry, choć wciąż znajduje się on wśród potencjalnych eurowizyjnych utworów. BNT informuje, że po wyborze piosenki na Eurowizję zaprezentuje skróconą, zgodną z zasadami konkuru trzyminutową jej wersję.

UGLY CRY

Singiel UGLY CRY wydany został już pod koniec listopada. Piosenka przedstawia inną stronę VICTORII. Możemy usłyszeć cięższy, mocno uderzający bit, podkreślający napięte struny. Błaga słuchacza do kochania jej 'lepszej strony’. Inspiracją dla utworu był sposób traktowania piosenkarki przed i po wyborze na Eurowizję. Jej zdaniem wszyscy zasługują na respekt. Artystka stworzyła piosenkę wraz z Billen Tedem i Martinem Masarovem.

Bułgaria; Victoria w teledysku do UGLY CRY fot. BNT

EP-ka a little dramatic

imaginary friend

Otwierający EP-kę imaginary friend nie bez przyczyny został wydany w walentynki. To historia miłosna, choć nie opowiedziana w typowy sposób. Skupia się na uczuciach wywołanych nieodwzajemnioną miłością. Utwór powstał podczas sesji dla twórców muzycznych, ale jeszcze w 2019 roku. Współtworzyli go przez Cornelia Wiebols, Irma Eriksson Wadström i Oliver Björkvall.

dive into unknown

Inspirowany pięknem i spokojem morza dive into unknown może również w warstwie tekstowej kojarzyć się nieco z Małym Księciem Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Utwór napisany został przy udziale Borislava Milanova i Lucasa Oscara, stojących za sukcesem Tears Getting Sober. Współtwórcami również są Pauline Skött i Peter St James. Piosenka powstała w trakcie zeszłorocznego obozu dla twórców muzycznych.

phantom pain

Dla VICTORII phantom pain jest jedną z ulubionych piosenek EP-ki. Artystka jest jej współtwórczynią wraz ze szwedzkimi kompozytorami (Helena Larsson i Oliver Björkvall). Udział przy utworze ma również Sofijska Orkiestra Filharmonii. Dramatyczny i odmienny kawałek to pełna bólu opowieść, mająca niewygodny przekaz dopełniany przez kolejny numer z EP-ki – the funeral song.

the funeral song

Utwór the funeral song poddaje życie refleksji. Zwraca uwagę na istotę bycia szczerymi i prawdziwymi wobec samych siebie. Zadaje też pytania. Co się dzieje kiedy stracimy wszystko? Co powinniśmy faktycznie najbardziej cenić będąc tu na Ziemi? VICTORIA chce przekazać, by ludzie o siebie dbali i żyli chwilą. To kolejny utwór współtworzony przez piosenkarkę wraz z Heleną Larsson i Oliverem Björkvallem, ale też udział swój mają Christopher Samuels oraz Nellie Fors. Również Sofijska Orkiestra Filharmonii wzięła udział w procesie powstania kompozycji.

growing up is getting old

VICTORIA w growing up is getting old wraca do swoich korzeni i patrzy z nadzieją na przyszłość. To zdecydowanie najbardziej szczera opowieść mini-albumu, gdzie prezentuje w pełni samą siebie i opisuje to jak dojrzała, w tym jako artystka. W ten sposób nadaje pełny sens swojej EP-ki. Wokalistka również przy tej piosence tworzyła tekst. Pozostali współautorzy to Helena Larsson, Oliver Björkvall i Maya Nalani. Oprawa muzyczna zagrana na żywo jest wykonana przez Vladimira Djambazova i Sofijską Orkiestrę Filharmonii. Jest to w ogóle pierwszy kawałek, który napisała VICTORIA związany z Eurowizją. Powstał jeszcze w 2019 roku.

Victoria: od Eurowizji do Eurowizji

Już w trakcie pierwszej fali pandemii Victoria nie próżnowała i dała się lepiej poznać fanom Eurowizji. Wokalistka wzięła udział m.in. w internetowej wersji koncertu Pre-Party ES, organizowanego przez hiszpański oddział stowarzyszenia OGAE, czy jednej z odsłon Eurovision Home Concerts. Na potrzeby tego ostatniego wykonała wzruszający cover zwycięskiego utworu Duncana Laurence’a – Arcade. W czerwcu ubiegłego roku Victoria wydała swój kolejny solowy numer, pt. alright. Kompozycję dostrzegli fani konkursu, którzy wytypowali ją do reprezentowania Bułgarii podczas OGAE Video Contest 2020. Propozycja została umiarkowanie przyjęta przez fanów. Zajęła 11. miejsce z dorobkiem 47 punktów.

Eurowizja 2021: co wiemy?

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.

Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do końca marca. Nie tylko Ukraina wysyła tego samego artystę na Eurowizję 2021. Na ten moment 22 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie.

Eurowizja 2021: 41 krajów, w tym Polska, w konkursowej stawce. Fot. eurovision.tv

Źródła: escxtra.com, twitter.com, wiwibloggs.com

Exit mobile version