Czechy Benny Cristo
Czechy na Eurowizji 2021 będzie reprezentować Benny Cristo, fot. eurovision.tv

Nasi południowi sąsiedzi przygotowują się już do przyszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Na nieco ponad rok przed planowaną edycją w Rotterdamie potwierdzają swojego niedoszłego, tegorocznego reprezentanta. Czechy na Eurowizji 2021 będzie reprezentować Benny Cristo.

Lucie Kapounová, szefowa działu rozrywki Česká Televize (ČT), podała do informacji, że to właśnie Cristo będzie reprezentować Czechy na przyszłorocznej Eurowizji. W swoim oświadczeniu podała, że

Benny wygrał tegoroczne eliminacje, ale niestety nie zdążył pojawić się na wielkiej scenie Eurowizji, postanowiliśmy więc zwrócić się do niego jako do reprezentanta na przyszły rok.

Kapounová dodała również, że w sprawie piosenki pozwolą wypowiedzieć się fanom i widzom. Możemy zatem podejrzewać, że Czesi przygotują selekcje. Poprzednie edycje ich finałów narodowych miały specyficzną formę: były to selekcje internetowe, w których fani mogli głosować na studyjne wersje piosenek. Mimo to, zarówno w 2018, jak i w 2019 roku przyniosły one sukces południowym sąsiadom. Mikolas Josef w Lizbonie zajął 6. miejsce, a zespół Lake Malawi w Tel Awiwie był 11.

Czechy na Eurowizji: kim jest Benny Cristo?

Benny Cristo, a w zasadzie Ben Cristóvão to piosenkarz, autor tekstów oraz sportowiec. Jest finalistą czeskiej edycji Idola z 2009 roku, gdzie w późniejszych latach zasiadał w jury. Jego matka jest Czeszką, ojciec zaś pochodzi z Angoli. Doświadczenie zdobyte w w talent-show zmotywowało go do dalszej kariery wokalnej, co zaowocowało debiutanckim albumem. Cristovao śpiewa w języku czeskim i angielskim, aktywnie koncertuje w Czechach i na Słowacji. Jego największe hity: Bomby oraz Padam doczekały się 24 milionów odtworzeń w serwisie YouTube. W tym roku wygrał czeskie selekcje z piosenką Kemama.

Źródła: ceskatelevize.cz, eurovision.tv, eurocontest.cz