Eurowizja 2021: przed nami finał Dory 2021!

Eurowizja 2021, Dora 2021

Uczestnicy Dory 2021: zgodnie z kolejnością startową, od góry i od lewej. źródło: facebook Eurosong HRT, HRT, hrt.hr

Już dziś odbędzie się jeden z nielicznych ostatnio koncertów w Chorwacji. Festiwal Dora 2021 odbędzie się bez przeszkód i wyłoni reprezentanta kraju na Eurowizję 2021 w Rotterdamie. Niestety tym razem zabraknie publiki w Opatiji, ale możemy spodziewać się wielu emocji i nowego systemu głosowania.

Logo preselekcji Dora 2021, źródło: facebook Eurosong HRT, HRT, hrt.hr

Dora 2021 odbędzie się w sobotę, 13 lutego na HRT1 o godzinie 20:10. Koncert poprowadzą Daniela Trbović, Barbara Kolar, Jelena Lešić i Doris Pinčić.

Transmisja pod linkiem – LINK (należy się zalogować, najłatwiej przy pomocy Facebooka lub Google)

Dora 2021: kolejność startowa, kim są uczestnicy?

Nina Kraljić (Alkonost of Balkan) – Rijeka

(muzyka i słowa: Nina Kraljić, Hana Librenjak, Miki Solus)

Ninę wszyscy dobrze pamiętają ze Sztokholmu i Eurowizji w 2016 roku. Zdobyła 23. miejsce z piosenką Lighthouse. Wtedy jednak była wybrana wewnętrznie, a teraz po raz pierwszy wystartuje w selekcjach. Jest uczestniczką najbardziej pewną siebie i swojego utworu. Twierdzi, że ma wspaniałą ekipę, piosenkę, a do tego jej eurowizyjne doświadczenie czyni ją najlepszą kandydatką. Za nowym pseudonimem Alkonost of Balkan ma kryć się jej dojrzała twórczość, pasja do bałkańskich regionalizmów, a także nowy wizerunek i styl. Dodatkowym zainteresowaniem 28-letniej piosenkarki jest ostatnio współpraca przy produkcji kreskówek.

EricReci Mi

muzyka i słowa: Eric Vidović)

Eric Vidović jest muzycznym debiutantem, ma 20 lat. Uwielbia grać na gitarze, fortepianie i pisać nowe utwory. Jego kompozycje są utrzymane w stylu modern pop. Sam siebie określa jako zwykłego chłopaka z sąsiedztwa.

Ella OreškovićCome This Way

(muzyka i słowa: Siniša Reljić Simba, Ella Orešković)

Ella urodziła się w Kanadzie, ale przeprowadziła się do Chorwacji mając 12 lat. Miłość do muzyki rozwinęła poprzez naukę w szkole muzycznej. Sama pisze teksty do swoich utworów.

BernardaColors

(muzyka i słowa: Bernarda Brunović, Borislav Milanov)

Bernarda urodziła się w Zagrzebiu, ale na co dzień mieszka w Szwajcarii. Niewiele zabrakło, by reprezentowała ten kraj na Eurowizji w 2011 roku, ponieważ w tamtejszych selekcjach zajęła drugie miejsce. Była uczestniczką The Voice of Germany. Ponadto brała udział w Dorze dwa lata temu i jest współautorką zeszłorocznej maltańskiej propozycji dla Destiny – All of My Love. Swego czasu roiło się od plotek, że Bernardy nie zakwalifikowano właśnie z tą piosenką do stawki Dory 2020. Natomiast tegoroczne Colors było gdzieniegdzie widziane i słyszane w wersji demo, oferowane w wewnętrznych selekcjach dla Poli Genowej (Bułgaria 2016) i Micheli Pace (Malta 2019). Rzeczywiście może być w tym dużo prawdy, ponieważ wszystkie wyżej wymienione piosenki i reprezentacje były wspierane przez Borislava Milanova z grupy Symphonix.

Sandi Cenov Kriv

(muzyka i słowa: Siniša Reljić Simba, Fayo)

Sandi występował już w Dorze dwukrotnie – w 1993 i 2006 roku. Nie oczekiwał, że w tym roku zakwalifikuje się do stawki, ale udało się. Jego piosenka ma być typową dla jego stylu emocjonalną balladą o miłości. Piosenkarz bardzo podkreśla profesjonalizm chorwackiego nadawcy i cieszy się, że powrócono do organizacji festiwalu. Chciałby, aby Chorwacja wystawiała na Eurowizji utwory autentyczne, pełne prawdy, emocji i śpiewane w języku narodowym. Z tego powodu było mu smutno, że Damir Kedžo przez pandemię stracił szansę na wyjazd. Oprócz tego ostatniego, jego ulubionymi zwycięzcami Dory są Tony Cetinski (1994) i Danijela Martinović (1998).

ToMaOcean of Love

(muzyka i słowa: Adriana Pupavac, Andreas „Beemon” Björkman, Kalle Persson, Tomislav Marić)

Tomislav Marić jest młodym, 23-letnim piosenkarzem. Śpiewa jednak głównie po godzinach, ponieważ z zawodu jest dziennikarzem i na co dzień dużo pracuje. Zapowiada, że jego selekcyjny utwór jest bardzo pozytywny, szybki i taneczny.

Filip Rudan Blind

(muzyka i słowa: Filip Rudan, Antonio Franić, Hrvoje Domazet)

Filip ma zaledwie 20 lat, ale jego występy w programie The Voice – Hrvatska już mają ponad 40 milionów odsłon na YouTubie. Dzięki temu mogli go poznać internauci z całego świata, a w samym konkursie zdobył drugie miejsce. Czy ta spora popularność, a do tego selekcyjny utwór, otworzą mu drogę do Rotterdamu?

Beta SudarMa Zamisli

(muzyka i słowa: Predrag Martinjak)

Beta wystąpiła w selekcjach dwa lata temu z Don’t Give Up. 21-letnia piosenkarka planuje w tym roku wydać debiutancką płytę, a kilka jej singli zdołało już podbić chorwackie listy przebojów.

CambiZaljubljen

(muzyka i słowa: Marija Mirković)

Cambi to klapa, a mianowicie zespół składający się z mężczyzn, śpiewający utwory na głosy. Jest to tradycyjny sposób wykonywania muzyki wywodzący się z nadmorskiego, południowego i słonecznego regionu Dalmacji. Uważni widzowie Eurowizji 2013 na pewno wiedzą, na czym to polega. Liczymy na to, że Jure, Sandro, Luka i Joško zaprezentują propozycję w bardziej nowoczesnym aranżu niż Mižerja w wykonaniu ich kolegów.

Ashley Colburn & Bojan JambrošićShare The Love

(muzyka i słowa: Ivan Škunca, Ashley Colburn)

Bojan jest aktorem i piosenkarzem, a znamy go bardzo dobrze, ponieważ pojawia się w preselekcjach rokrocznie. Ashley pochodzi z USA, ma na koncie dwie nagrody Emmy, a osiedliła się w Chorwacji, ponieważ uważa ją za najwspanialszy kraj na świecie. Uwielbia Chorwatów, ich kulturę i zdołała już płynnie nauczyć się nowego języka. Ich utwór ma nieść uniwersalne przesłanie, wyraz uznania dla ludzi, którzy dzielnie walczą ze skutkami pandemii, a także niedawnych tragicznych wydarzeń związanych z trzęsieniem ziemi w okolicach Zagrzebia i Petrinji. Jest to hołd i ekspresja podziwu Ashley dla jej nowych rodaków.

Brigita VucoNoći Pijane

(muzyka i słowa: Brigita Vuco)

To będzie pierwsza piosenka i pierwszy wokalny występ publiczny Brigity. Zapowiada, że wniesie dużo nowości i świeżości na chorwacką scenę muzyczną. Już sam tytuł nieco intryguje i nie musimy go tłumaczyć polskim czytelnikom.

Mia NegovetićShe’s Like a Dream

(muzyka i słowa: Mia Negovetić, Linnea Deb, Denniz Jamm, Denise Kertes)

Gdyby wcześniej wprowadzono nowy system głosowania (o tym poniżej), to właśnie ona zastąpiłaby Damira na miejscu reprezentanta Chorwaci w odwołanej Eurowizji 2020. Tak jak i w zeszłym roku, jej propozycja ponownie powstała przy współpracy z Linneą Deb – autorką zwycięskiej piosenki Eurowizji 2015, Heroes. 18-letnia Mia zdobyła ogromną popularność w 2014 roku, gdy na YouTube’a trafił jej występ ze… szkolnej akademii. Wywołała taką furorę, że dwa lata później została zaproszona do Los Angeles, by zaśpiewać Listen w programie Little Big Shots. Jako najmłodsza artystka w historii kraju wyprzedała wszystkie miejsca na swój koncert w hali Vatroslava Lisinskiego (arena Eurowizji 1990 w Zagrzebiu).

AlbinaTick-Tock

(muzyka i słowa: Branimir Mihaljević, Max Cinnamon, Tihana Buklijaš Bakić

Albina wystąpiła w tej samej edycji The Voice co Filip Rudan. Od tego czasu bardzo się przyjaźnią, a sama piosenkarka również odniosła tam sukces i zdobyła dużą popularność w kraju i za granicą. Jej utwór ma być nowoczesny i idealnie skrojony pod Eurowizję.

Tony Cetinski & Kiki RahimovskiZapjevaj, sloboda je!

(muzyka i słowa: Kristijan Rahimovski)

Kiki niedawno zdecydował się na solową karierę, a wcześniej śpiewał przez siedem lat w zespole Raspashow. Wtedy wspólnie wystąpili m.in. w Dorze 2006.

Tony Cetinski ma jeszcze dłuższy staż w muzyce. Piosenkarz z Puli rozgrzewał publiczność w preselekcjach w latach 1993 (Nek te zagrli netko sretniji) i 1994 (Nek ti bude ljubav sva). Ten drugi udział zakończył się zwycięstwem i wyjazdem na Eurowizję do Dublina. Nowy utwór tego duetu nosi w tłumaczeniu tytuł Zaśpiewaj, mamy wolność! i możemy spodziewać się, że odnajdziemy w nim nawiązania do krytyki obowiązujących restrykcji spowodowanych pandemią. Ich zgłoszenie do selekcji wywołało największą sensację w mediach. Cetinski jest bowiem wielkim nazwiskiem i jednym z najpotężniejszych głosów w kraju. A tak poza tym, czy wielka legenda, Eurowizja w Dublinie, rok 1994 i koronawirus, nie brzmią bardzo znajomo jak na nasze polskie podwórko?

Dora 2021: co nowego?

Od 8 lutego można obstawiać zwyciezcę w zakładach bukmacherskich utworzonych specjalnie przed selekcjami (Cro Bet). Delegacja chorwacka na czele z Uršulą Tolj w końcu zdecydowała się wprowadzić małe zmiany w systemie głosowania. Odtąd będzie on przypominać ten znany ze szwedzkiego Melodifestivalen do 2018 roku.

Na piątkowej próbie generalnej dziesięć komisji jurorskich oceni występy wszystkich wykonawców. Każda komisja składa się z trzech osób. Po zliczeniu ich not zostanie przyznane odpowiednio 12-10-8, 7-1 punktów dla najlepszych ich zdaniem piosenek. Zatem każdy regionalny oddział przyzna 58 punktów. Pomnożywszy to przez dziesięć, otrzymamy liczbę 580 – to suma wszystkich punktów w puli jurorskiej.

Jurorskie oddziały regionalne to: Zagrzeb, Vukovar, Osijek, Rijeka, Zadar, Split, Pula, Dubrownik, Knin i Szybenik oraz Čakovec i Varaždin.

Dora 2021: zmiany w głosowaniu

Głosy telewidzów zostaną zliczone, a następnie organizatorzy wyliczą procent uzyskanych głosów dla danego uczestnika. I tak na przykład, gdy jeden artysta zdobędzie 10% w głosowaniu publiczności, to tym samym uzyska 58 punktów do ogólnego rankingu. W przypadku remisu wygrywa faworyt televotingu.

Dotychczasowy system punktowania był mocno krytykowany, ponieważ nie uwzględniał dysproporcji między wsparciem jurorów i telewidzów. Utwory uzyskiwały suche noty, np. od 1 do 14, nie uwzględniając liczby punktów jurorskich czy SMS-ów od publiczności. W kuluarach mówi się, że zarząd stacji rok temu nie był zadowolony, że Mia uzyskała sporą przewagę w głosowaniu komisji nad Damirem, a dało to różnicę jedynie 1 punktu w rankingu, natomiast Divlji vjetre nieznacznie pokonało u widzów When It Comes to You. Te spekulacje sugerują, dlaczego współpraca HRT z Damirem Kedžo nie układała się najlepiej, a ostatecznie piosenkarz nie został wskazany wewnętrznie do ponownego wyjazdu do Rotterdamu i zrezygnował z udziału w selekcjach.

Gościem specjalnym będzie reprezentantka Chorwacji z 2002 roku – Vesna Pisarović. W Tallinie zajęła 11. miejsce z Everything I Want. Oproćz tego skomponowała i napisała In The Disco dla Deena (Bośnia i Hercegowina 2004). Kontynuując temat Damira, doszło do kolejnych nieporozumień. Jego management chciał, by piosenkarz wystąpił z medleyem nowych utworów, natomiast produkcja Dory nalegała tylko na zwycięski utwór z zeszłego roku. Ostatecznie, artysta w ogóle nie pojawi się na scenie w Opatiji.

Eurowizja 2021: co wiemy?

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.

Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do końca marca. Na ten moment 23 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji 2021.

Eurowizja 2021: zobacz nowe logo konkursu. Fot. CLEVER ° FRANKE, eurovision.tv

Źródło: hrt.hr, Eurosong HRT (facebook), eurosong.hr

Exit mobile version