Kto powinien reprezentować Estonię na Eurowizji w 2021 roku?

Dzisiaj Estonia świętuje Dzień Zwycięstwa (Võidupüha), który upamiętnia wydarzenia umożliwiające Estonii uzyskanie niepodległości w 1919 roku. Na Eurowizji Estonia zwyciężyła tylko raz w 2001 roku. Warto się zastanowić, kto z obecnych przedstawicieli estońskiej muzyki mógłby dokonać tego ponownie. 

Mimo niewielkich rozmiarów estoński rynek muzyczny zdołał przyczynić się do ponownego zainteresowania regionem bałtyckim przez opinię publiczną. Miały w tym udział takie wydarzenia jak Tallinn Music Week czy właśnie preselekcje do Eurowizji – Eesti Laul. Przez preselekcje przewinęło się zarówno wielu popularnych i oryginalnych wykonawców w tym kraju. Z tego względu to zestawienie nie będzie w pełni wolne od powiązań z Eesti Laul. Jednak kto mógłby być wymarzonym reprezentantem tego kraju na dzień dzisiejszy?

Śladami preselekcji: tradycja śpiewania i nowoczesne dylematy Eesti Laul

1. NOËP

fot. noepmusic (facebook)

 

NOËP to projekt Andresa Kõppera, który łączy elektronikę z muzyką indie. Kõpper ma za sobą doświadczenia w Eesti Laul. W 2012-2013 uczestniczył w preselekcjach jako wokalista grupy Tenfold Rabbit. Z piosenką Oblivion zajęli 3. miejsce w 2012 roku. Jednak ten wokalista i DJ najbardziej jest znany ze swojej solowej działalności. Od debiutu w 2015 roku jest jednym z dominujących estońskich wykonawców na platformie Spotify. Jego piosenki były łącznie odtworzone ponad 6 milionów razy. Artysta miał okazję grać na takich festiwalach jak MUSEXPO, Eurosonic, Reeperbahn and The Great Escape. Pod koniec maja 2020 ukazał się jego najnowszy utwór Young Boy.

2. Trad.Attack!

fot. Trad.Attack (facebook)

 

Trad.Attack! to trio złożone z Sandry Vabarny, Jalmara Vabarny oraz Tõnu Tubliego. Zespół powstał w 2013 roku i łączy współczesne brzmienia z tradycyjną muzyką z Estonii. Do tej pory formacja wydała 3 albumy z czego ostatni pochodzi z 2020 roku (Make Your Move). Ich muzyka spotkała się z dużym uznaniem lokalnych krytyków co owocuje wieloma nagrodami estońskiego przemysłu muzycznego. Zespół prezentował swoją twórczość w ponad 35 krajach na świecie.

3. Tommy Cash

Tommy Cash

Tomas Tammemets znany jako Tommy Cash to raper i projektant znany ze swojego abstrakcyjnego stylu. Wykonawca określa swój styl jako post-soviet rap. Do tej pory wydał 3 albumy i jest obecnie najbardziej rozchwytywanym estońskim artystą. Początkowo jego kariera skupiała się wyłącznie na krajach bałtyckich i Europie Środkowo-Wschodniej, ale zdołał już występować na największych scenach w Europie. Ma również na koncie własne koncerty w Stanach Zjednoczonych. Współpracował m.in. z Charli X3X czy reprezentantami Rosji z 2020 roku – Little Big (Give Me Your Money).

4. IIRIS

IIRIS

Jest to jedna z najpopularniejszych wokalistek estońskich. Jej kariera rozpoczęła się w 2007 roku kiedy zasłynęła udziałem w jednym z estońskich programów muzycznych. W 2008 roku zaliczyła swój pierwszy udział w preselekcjach z piosenką Ice-cold story (2. miejsce). Dwa lata później powróciła z utworem Astronaut. W tym samym roku uczestnictwo w Tallinn Music Week było przepustką dla młodej wokalistki do rozwoju kariery. W 2012 roku, Vesik wydała swój pierwszy album The magic gift box (prod. Ago Teppand). Do tej pory wydała także 2 EPki. Jej najnowszy utwór Stranger był jedną z najczęściej granych propozycji w Estonii, w 2017 roku. Stranger został również zauważony na polskich platformach streamingowych. W 2018 powróciła do preselekcji z piosenką Drop that boogie.

5. Frankie Animal

Frankie Animal

Ten zespół indie z Tallinna wydali jeden album, EP-kę oraz dziesięć singli w ciągu ośmiu lat działalności. Zaliczyli udział w festiwalu Positivius oraz prestiżowym przeglądzie muzycznym Eurosonic Noorderslag. W 2015 roku towarzyszyli grupie Ewert and the Two Dragons w ich niemieckiej trasie koncertowej. W 2018 dotarli do finału Eesti Laul z piosenką (Can’t Keep Calling) Misty. Ich utwór Playful był jedną z najcześciej granych piosenek w 2019 roku.