Mimo, że Eurowizja 2021 dopiero w maju, to w sobotę poznaliśmy zwycięzcę fińskich preselekcji Uuden Musiikin Kilpailu. Konkurencje rozgromił zespół Blind Channel z piosenką Dark Side. Choć sukces formacji jest bezsprzeczny to wszyscy zastanawiają się kto był prawdziwą gwiazdą tamtego wieczoru.
Finlandia a Eurowizja 2021: świętowanie w saunie
Blind Channel wygrał w finale UMK zdobywając nie tylko pierwsze miejsce u międzynarodowego jury, ale również u telewidzów. Formacja, która pochodzi z Oulu na północy kraju otrzymała aż 54% głosów. O skali zjawiska świadczy fakt, że burmistrz Oulu zaczął snuć marzenia o organizacji Eurowizji w 2022 roku. Jednak wokaliści grupy Joel Hokka oraz Niko Vilhelm podkreślali w wywiadach, że samo zwycięstwo jest dla nich wciąż czymś bardzo abstrakcyjnym. Jednak nie ukrywają, że rozmawiając z pozostałymi członkami Blind Channel podczas prób zaczęli poważnie traktować możliwość reprezentowania Finlandii na Eurowizji. Pomimo rockowego wizerunku, swój oszałamiający sukces formacja świętowała wyłącznie kieliszkiem szampana oraz odpoczynkiem w saunie.
Grupa zdaje sobie sprawę, że przed nimi długie przygotowania i zdecydowanie chcieliby przedstawić efekty swojej pracy na scenie w Rotterdamie: zdecydowaliśmy się na udział, ponieważ podróżowanie i zdobywanie doświadczenia to część całej eurowizyjnej przygody. Jednak jeśli będą zmuszeni nagrać swój występ, to postarają się wykorzystać każdą sekundę prezentacji. Jak podkreślają, występ preselekcyjny pokazał im, że występuje im się dużo lepiej przy wybuchach pirotechnicznych.
Finlandia a Eurowizja 2021: etyka pracy z dalekej Północy
Mimo, że zespół ma za sobą sukcesy poza granicami Finlandii, to dopiero UMK okazało się przepustką do popularności w kraju. Piosenka Dark Side ma już ponad milion odtworzeń na platformie Spotify oraz zajmuje pierwsze miejsce na liście najczęściej słuchanych utworów w Finlandii. Joel i Niko podkreślają, że ich sukces jest wynikiem etyki pracy, którą wynieśli z północy Finlandii. Natomiast w wywiadzie dla dziennika Helsingin Sanomat przyznają, że ich celem jet przywrócenie fińskiej muzyce złotych czasów, gdy triumf na świecie osiągały takie grupy jak HIM czy The Rasmus.
Finlandia a Eurowizja 2021: problem środkowego palca
Nie wszyscy jednak podchodzą do „powrotu do rockowych korzeni” jako zalety wynikającej ze zwycięstwa Blind Channel. Noora Hapuli z dziennika Ilta-Sanomat opisuje utwór Dark Side jako piosenkę, dla zbuntowanych nastolatków, którzy włóczą się po centrum handlowym. Dziennikarka zauważa również, że znak środkowego palca może być traktowany zbyt agresywny. Hapuli podkreśla także pojawiające się obawy o gloryfikacji przemocy przez zwycięską propozycję. Te zarzuty odpiera sam zespół wskazując, że ich gniew jest wyrażony w stosunku do wszystkiego co wydarzyło się w 2020 roku i mają wrażenie, że wiele innych osób ma podobne doświadczenia przepełnione frustracją z tamtego okresu. W ocenie formacji, piosenka podkreśla to żeby się nigdy nie poddawać i czerpać z życia, nawet jeśli jest pełne ograniczeń w danym momencie.
Finlandia a Eurowizja 2021: Antti Tuisku – nowy król UMK?
Tegoroczna edycja Uuden Musiikin Kilpailu cieszyła się bardzo dużą popularnością mediów. Średnio selekcje obejrzało 1,1 miliona osób w Finlandii, a w najlepszym momencie zmagania śledziło 1,7 miliona osób. Tym samym, jest to najlepszy wynik jaki osiągnęły preselekcje w kraju od wprowadzenia formatu Uuden Musiikin Kilpailu (od 2012 roku). Dodatkowo, jest to trzeci najlepszy wynik od 1998 roku. Mari Pudas z dziennika Iltalehti podkreśla, że duża zasługa w tym tegorocznego prowadzącego – Anttiego Tuisku.
Autorka zauważa, że wokalista, który do tej pory stronił od roli konferansjera w programach rozrywkowych okazał się być bardzo naturalny w tej roli. Pudas porównuje tę ścieżkę kariery do rozwoju Månsa Zelmerlöwa, który zanim wygrał Eurowizję w 2015 roku zaskarbił sobie dużą sympatię w Szwecji poprzez prowadzenie wielu widowisk telewizyjnych. Tero Kartastenpää z Helsingin Sanomat podkreśla, że w końcu Finowie zauważyli, że wybór piosenki to jedno, ale rozrywka przy samym wyborze reprezentanta, która jednoczy wszystkich Finów jest równie ważnym aspektem takiego przedsięwzięcia.
Finlandia a Eurowizja 2021: superlatywy od uczestników
Jednocześnie sami uczestnicy preselekcji zauważają jak bardzo zmieniła się produkcja preselekcji. Szczególnie zwraca uwagę na to Danny, który kilkukrotnie próbował pojechać na Eurowizję od 1966 roku. Według artysty jest w tym duża zasługa Tapio Hakanena – dyrektora muzycznego radia YleX.
W podobnym tonie wypowiada się również Laura, która zajęła ostatnie miejsce. Tę wiadomość bardzo szybko wychwyciły media w Estonii. Choć w rozmowie z portalem Delfi, estońska wokalistka przyznaje, że nie mogła liczyć na inny wynik. Wynika to z tego, że jej nazwisko zostało dopiero co przedstawione lokalnej publice.
Co wiemy o grupie Blind Channel?
Formacja Blind Channel, która powstała w 2013. W skład zespołu wchodzą: Joel Hokka, Niko Vilhelm, Joonas Porko, Olli Matela, Tommi Lalli oraz Aleksi Kaunisvesi. Grupa reprezentuje nurt alternatywnego rocka. Do tej pory wydali trzy albumy, a w 2018 roku byli nominowani w kategorii „muzyka rockowa” do nagrody fińskiego przemysłu muzycznego EMMA. W 2014 roku zespół uczestniczył podczas konkursu Wacken Metal Battle, który jest częścią konkursową popularnego festiwalem muzyki metalowej (warto wspomnieć, że dzięki Eurowizji, węgierska grupa AWS dostała zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu w 2018 roku). Zespół supportował takich artystów jak Simple Plan czy Royal Republic. Grupa określa swoją muzykę jako violent pop.
Finlandia a Eurowizja 2021: historia
Finlandia zadebiutowała na Eurowizji w 1961 roku. Od tego czas udało się przenieść Eurowizję do Helsinek tylko raz, dzięki zwycięstwu grupy Lordi z utworem Hard Rock Hallelujah. Od 2012 roku telewizja YLE organizuje Uuden Musiikin Kilpailu. W tym okresie Finlandia awansowała do finału trzykrotnie – w 2013, 2014 i 2018 roku. W 2019 roku Finlandię reprezentował Darude i Sebastian Rejman z piosenką Look Away, a rok temu mieliśmy zobaczyć na scenie eurowizyjnej utwór Looking back.
Co wiemy o Eurowizji 2021?
Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit, Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.
Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca. Na ten moment 25 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie. Swoje piosenki wybrały już Albania, Czechy, Izrael, Francja, Ukraina, Litwa, Chorwacja, Finlandia, Norwegia i Hiszpania.
Źródło: YLE, Iltalehti, Ilta-Sanomat, Helsingin Sanomat, Delfi, własne