Selekcje Eurovision France, c’est vous qui décidez już dzisiaj! Eurowizyjny sezon selekcyjny powoli się rozkręca, a już dziś wieczorem startuje wielki finał selekcji francuskich, w których Francuzi wyłonią kolejnego, 62. reprezentanta trójkolorowych na nadchodzący Konkursu Piosenki Eurowizji 2021 w Rotterdamie. Koncert nosi nazwę Eurovision France, c’est vous qui décidez! Transmisja widowiska od godziny 21:05 dostępna będzie na kanale France 2 oraz na stronie Eurovision France na Facebooku.
Do początkowego etapu selekcji Eurovision France komisja konkursowa wskazała 30 najlepszych kandydatów, z czego później wyeliminowała 18. O możliwość wyjazdu do Holandii walczy dwanaście propozycji. Według fanów faworytką do wygranej jest Barbara Pravi, jednak pozostali artyści nie są bez szans.
W finale preselekcji Eurovision France wystąpią :
- 21 Juin Le Duo Peux-tu me dire?
- Ali Paris me dit (Yalla ya helo!)
- Amui Maeva
- Andriamad Alléluia
- Barbara Pravi Voilà
- Casanova Tutti
- Céphaz On a mangé le soleil
- Juliette Moraine Pourvu qu’on m’aime
- LMK Magique
- Philippine Bah non
- PONY X Amour fou
- Terence James Je t’emmènerai danser
Skład jury Eurovision France
- Amir (szef jury) – reprezentant Francji na Eurowizji 2016
- Jean-Paul Gaultier – sławny projektant mody oraz muzyk
- Marie Myriam – zwyciężczyni Eurowizji 1977
- Natasha St-Pier – reprezentantka Francji na Eurowizji 2001
- Duncan Laurence – zwycięzca Eurowizji 2019
- Elodie Gossuin – Miss France i Miss Europe 2001, prezenterka punktów z Francji na Eurowizji 2016-2018
- Chimene Badi – finalistka Destination Eurovision 2019
- Agustin Galiana – aktor i muzyk hiszpańskiego pochodzenia
- Andre Manoukian – kompozytor ormiańskiego pochodzenia
- Michele Bernier – aktorka i komiczka
Zasady głosowania
Zwycięzca selekcji Eurovision France zostanie wybrany w dwóch turach głosowania. W pierwszej rundzie siedem najlepszych propozycji zostanie wyłonionych wyłącznie przez głosowanie widzów. Dodatkowy ósmy finalista zostanie wybrany przez jury. W superfinale głosy rozłożą się w stosunku 50/50%.
Francja: historia na Eurowizji
Francuzi zadebiutowali na Eurowizji podczas jej pierwszej edycji w 1956 roku. Ich największe eurowizyjne sukcesy przypadają na pierwsze ćwierćwiecze konkursu: kraj wygrał wtedy pięciokrotnie. Dokonali tego André Claveau (1958), Jacqueline Boyer (1960), Isabelle Aubret (1962), Frida Boccara (1969), a po raz ostatni – Marie Myriam z utworem L’oiseau et l’enfant w 1977 roku. Obywatelami Francji było też pięcioro z sześciorga zwycięzców Eurowizji w barwach Monako i Luksemburga. Ponadto Francja do 1981 roku dwukrotnie zdobyła srebro i aż siedmiokrotnie brąz. W kolejnych latach Francuzi byli bardziej krytyczni względem Eurowizji, a nawet zrezygnowali na rok z udziału. Dalsze wyniki nie były już wybitnie dobre. Największe sukcesy – drugie miejsca wywalczyły Joëlle Ursull (1990) i Amina (1991). Ta druga zremisowała ze zwycięską Carolą ze Szwecji, ale rozbicie remisu zadecydowało o jej przegranej.
Od tamtej pory najlepszym rezultatem Francji jest czwarte miejsce zdobyte przez Patricka Fiori (1993), Nathalie Santamarię (1995) i Natashę St-Pier (2001). Długą passę słabych rezultatów udało się przerwać rozpoznawalnym artystom: popularna wokalistka Patricia Kaas zajęła ósme miejsce w 2009 roku. W 2016 roku typowany nawet do wygranej Amir dotarł na szóste miejsce. W ostatnich trzech latach Francuzi plasowali się w drugiej dziesiątce stawki. Powrót do otwartych selekcji po roku wyboru wewnętrznego to widowisko Eurovision France, które miało swojego poprzednika w formie Destination Eurovision.
Eurowizja 2021: co wiemy?
Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.
Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca. Na ten moment 23 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie. Swoje piosenki wybrały już Albania i Izrael.
Źródło: Le Parisien eurovision.tv, fot. France Télévisions