Eurowizja 2021: Jeangu Macrooy prezentuje utwór Birth of a New Age

Eurowizja 2021: Holandia - Jeangu Macrooy

Znamy holenderską propozycję na Eurowizję 2021. Przed chwilą światło dzienne ujrzał utwór Birth of a New Age, z którym Jeangu Macrooy będzie reprezentował gospodarzy w trakcie Eurowizji w Rotterdamie. Jak oceniacie szanse Holendrów w tym roku?

Utwór został zaprezentowany na portalu YouTube oraz podczas specjalnego wydania programu Vooravond. Premierze towarzyszyła obecność m.in zespołu OG3NE (reprezentantki na Eurowizji 2017) oraz członków formacji The Toppers (Eurowizja 2009). Jak brzmi piosenka gospodarzy i co wiemy o ich artyście?

Eurowizja 2021: Jeangu Macrooy w barwach Holandii. fot. eurovision.tv / AVROTROS

Eurowizja 2021: Kim jest Jeangu Macrooy?

Jeangu Macrooy urodził się w Paramaribo, stolicy Surinamu, w 1993 roku. Od dziecka interesował się muzyką i wraz ze swoim bratem bliźniakiem założył zespól Between Towers. Po dwóch latach nauki w Konserwatorium w Surinamie w 2014 roku przeniósł się do Holandii, aby studiować pisanie piosenek w ArtEZ Popacademie w Enschede. Debiutancki album Macrooy’a High On You ukazał się 14 kwietnia 2017 roku nakładem Unexpected Records. Album szybko znalazł się na listach przebojów i uzyskał tytuł CD of the Week w Radio 1. Z kolei singiel promujący krążek, High On You, osiągnął pozycję numer jeden w Top 40 Suriname.

Macrooy dał się poznać szerszej publiczności dzięki udziałowi w popularnym programie telewizyjnym De Wereld draait door, gdzie występował w roli gościa muzycznego. W 2020 roku Jeangu wraz ze swoją propozycją Grow został wewnętrznie wybrany przez holenderskiego nadawcę publicznego AVROTROS na reprezentanta gospodarzy podczas Eurowizji 2020. Ze względu na pandemię koronawirusa ta edycja konkursu nigdy się nie odbyła. Jednak Jeangu ostatecznie zebrał pozytywnie opinie dotyczące swojej twórczości, bezsprzecznie zasługując na kolejną eurowizyjną szansę. Utwór przygotowany z myślą o Eurowizji 2021 – Birth of a New Age – został wydany dokładnie rok po publikacji zeszłorocznej kompozycji.

Czy Jeangu Macrooy będzie w stanie osiągnąć sukces na miarę swojego poprzednika, zwycięzcę Eurowizji 2019, Duncana Laurence’a? Przekonamy się o tym już za niecałe trzy miesiące. Wokalista zaprezentuje Holandię na scenie w dniu wielkiego finału Eurowizji 2021, tj. w sobotę 22 maja 2021.

Holandia w Konkursie Piosenki Eurowizji

Kraj zadebiutował w konkursie już w pierwszej jego edycji w 1956 roku i ma na swoim koncie pięć zwycięstw. Ostatnie wywalczył Duncan Laurence w 2019 roku, który wraz ze swoim utworem Arcade sprowadził konkurs do Rotterdamu. W ponad 60-letniej historii udziałów w Eurowizji, Holandia przechodziła wzloty i upadki. Najczarniejszym okresem był początek lat 2000. Dopiero udział jednej z najpopularniejszych w Holandii artystek Anouk wprowadził Holandię do finału konkursu w 2013 roku, po aż dziewięciu latach przerwy. W rezultacie od tamtej pory kraj, oprócz startu w 2015 roku, awansuje do finału każdego roku.

Eurowizja 2021: tak będzie wyglądać scena w Rotterdamie. Fot. eurovision.tv / NPO, NOS, AVROTROS

Eurowizja 2021 a sytuacja w Holandii

W związku z niepewną sytuacją epidemiologiczną nadal nie do końca wiadomo, według jakiego scenariusza odbędzie się Eurowizja 2021. Organizatorzy przygotowali już protokół bezpieczeństwa sanitarnego, zakładając optymistyczny wariant B. Wciąż nie wiemy jednak, jakie obostrzenia zostaną zastosowane podczas konkursu. Niejasne jest także, kto otrzyma wstęp do Ahoy Arena w maju. Z kolei decyzja o udziale publiczności zapadnie dopiero w połowie kwietnia.

Eurowizja 2021: oto możliwe scenariusze organizacji konkursu. Fot. eurovision,tv

Eurowizja 2021: co wiemy?

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arena w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.

Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca. Na ten moment 25 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie.

Exit mobile version