Eurowizja 2021 i Eurowizja Junior 2020 bez Słowacji!

Kristína Peláková, Słowacja, Eurowizja 2010

Eurowizja 2024 bez Słowacji. Na zdjęciu Kristína Peláková podczas Eurowizji 2010, fot. eurovision.tv

Słowacja już zdecydowała, że nie powróci do udziału w najbliższym Konkursie Piosenki Eurowizji, jak i nie zadebiutuje w Eurowizji Junior w Warszawie. Jakie są kulisy tych decyzji? Co z pozostałymi nieaktywnymi krajami?

Słowacja, podobnie jak Polska, zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku. Po nieudanych startach w latach 90. wycofała się z udziału na ponad dekadę, a po powrocie żadna próba wejścia do finału jej się nie udała. Mimo planów debiutu nie wystartowała też w Eurowizji Junior. Słowacka telewizja nie zamierza zmieniać sytuacji w tym ani przyszłym roku.

Eurowizja 2021: Słowacja nie wraca

Słowacy po słabym wyniku w Eurowizji 1998 zostali, zgodnie z ówczesnym regulaminem, relegowani i musieli odczekać rok na ponowny udział. Nie wystartowali jednak w Eurowizji 2000 ani nie zdecydowali się powrócić po zmianach formatu konkursu w 2004 i 2008 roku. Dopiero do Moskwy nadawca RTVS wysłał zwycięzców pierwszych słowackich preselekcji. Kraj w XXI wieku próbował swoich sił czterokrotnie, ale za każdym razem nie wchodził do finału. Z Wielkim Finałem pożegnali się Nela Pocisková i Kamil Mikulčík, faworytka fanów Kristína, duet TWIINS i wokalista Max Jason Mai. Najbliżej awansu były bliźniaczki reprezentujące kraj w 2011 roku: piosence I’m still alive do wejścia do finału zabrakło sześciu punktów.

Od 2013 roku Słowacja nie brała udziału w Eurowizji, motywując się zbyt wysokimi kosztami startu i niewielkim zainteresowaniem słowackiej opinii publicznej. Przewodnim powodem o dziwo nie były słabe wyniki. Zresztą do rezygnacji Słowaków z udziału omal nie doszło już w 2011 roku. Nadzieje na powrót pojawiły się, gdy stacja zdecydowała się na ponowny udział w Eurowizji Młodych Tancerzy 2015, organizowanej w sąsiednich Czechach. Słowacy jednak nadal co roku odmawiali udziału w Eurowizji. Taką decyzję podjęli też obecnie. Jak dowiedział się portal eurocontest.cz: Słowacja nie weźmie udziału w przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Informację podała Veronika Kubíčková, która reprezentuje dział relacji międzynarodowych w RTVS. Powrót nadawcy na Eurowizję nie został definitywnie wykluczony, ale nie jest też tematem rozważań.

Eurowizja Junior: co ze Słowacją?

W trakcie przygotowań do pierwszej edycji Eurowizji Junior w 2003 roku Słowacja wyraziła chęć udziału w nowej inicjatywie EBU. Lista uczestników podlegała wówczas losowaniu – Słowacji udało się znaleźć w gronie przypadkowych państw, które miały wystąpić w Kopenhadze. Kraj jednak razem z Niemcami, które zadebiutują na Eurowizji Junior 2020, wycofał się z udziału z powodu problemów finansowych. Dwa zwolnione miejsca zajęły wtedy Białoruś i Polska.

W czerwcu zeszłego roku blog Eurofestivales doniósł, że nadawca RTVS rozważa debiut w Eurowizji Junior. Po kilku dniach rzeczniczka telewizji Erika Rusnáková oficjalnie zaprzeczyła jednak doniesieniom o udziale państwa w konkursie w Gliwicach. Kilka dni temu odpowiedzialna za kontakty międzynarodowe w słowackiej telewizji Slavomira Kubickova, powiedziała blogowi:

Ze względu na niepewność związaną z sytuacją wokół pandemii COVID-19, Rozhlas a televízia Slovenska nie rozważa udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2020.

Wiemy także, że w tym roku podczas Eurowizji Junior nie będą debiutowały stacje z Czech, Estonii i Szkocji. Powrotu w ostatnim czasie odmówiły Chorwacja i Szwajcaria.

Eurowizja 2021: pozostałe nieaktywne kraje

Wraz z doniesieniami ze Słowacji co roku pojawiają się pytania o powroty pozostałych państw, które brały udział w Eurowizji w przeszłości. Wiemy już, że do Rotterdamu swojego reprezentanta nie wyśle Andora. W 2019 roku nadawca RTVA chciał w kontekście powrotu na Eurowizję współpracować z telewizją w pobliskiej Katalonii; taka współpraca miała miejsce podczas debiutu tego księstwa w 2004 roku. Nie doszło jednak do niej; za to partia rządząca Andory zapowiedziała w listopadzie, że kraj powróci w zależności od sytuacji finansowej. W maju tego roku Susanne Georgi, ostatnia reprezentantka Andory na Eurowizji 2009, powiedziała, że posiada fundusze, które mogłyby pomóc Andorczykom w udziale. W czerwcu ogłoszono jednak, że kraj nie weźmie udziału w Eurowizji 2021. Powrót do stawki w przyszłości wydaje się jednak bliższy niż dalszy.

Kontrowersyjną kwestią jest ponowny start Turcji. Kraj wycofał się z udziału po 2012 roku, krytykując istnienie Wielkiej Piątki, podział głosów między jury i telewidzów oraz przyzwolenie na promocję artystów ze społeczności LGBT+, co nasiliło się po wygranej Conchity Wurst w 2014 roku. W maju turecki minister spraw zagranicznych i relacji z Unią Europejską przyznał, że chciałby powrotu Turcji do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji. Sprawa pozostaje otwarta.

W styczniu mówiło się o przyszłym udziale Maroka. Europejska Unia Nadawców miała prowadzić rozmowy na temat powrotu kraju do Eurowizji po wielu latach od jego jedynego startu w 1980 roku. Marokańczycy o dziwo zdementowali te doniesienia, ale nie odnieśli się jeszcze do tematu Eurowizji 2021. Prawdopodobieństwo ich powrotu nadal jest niewielkie. Podobnie jest w przypadku Luksemburga. Regularne petycje do władz i telewizji o powrót oraz dyskusje na temat finansów nie pomagają i pomimo braku stanowiska nadawcy RTL, powrót na Eurowizję w 2021 roku wydaje się nierealny. Luksemburscy reprezentanci wygrali konkurs pięć razy, a po raz ostatni wystąpili na nim w 1993 roku.

Źródło: eurocontest.cz, fot. eurovision.tv

Exit mobile version