Eurowizja 2021: uczestnicy, którzy wezmą udział w konkursie: Tornike Kipiani (Gruzja), Samira Efendi (Azerbejdżan), Hooverphonic (Belgia), Jeangu Macrooy (Holandia) / fot. eurovision.tv

Eurowizja 2021 dopiero za ponad rok. W ciągu dwóch dni od ogłoszenia decyzji o anulowaniu Eurowizji 2020 szereg krajów potwierdziło udział w przyszłorocznym konkursie. Dziś do listy uczestników dopisać możemy Azerbejdżan, Gruzję i Holandię.

Europejska Unia Nadawców w środę, 18 marca, wydała komunikat, w którym ogłosiła odwołanie Eurowizji 2020. Jego szczegóły nie zawierają jednak informacji, czy wybrani artyści na tegoroczny konkurs, będą mogli automatycznie uczestniczyć w najbliższej edycji. EBU poinformowała o trwających rozmowach w tej sprawie z przedstawicielami nadawców publicznych. Praktyka pokazuje jednak, że kraje podejmują autonomiczne decyzje.

Otwarte pozostaje także pytanie, czy artyści będą mogli wykonać utwory przygotowane na 2020 rok. Na ten moment regulamin konkursu precyzuje, że piosenki wykonane podczas widowiska nie mogą zostać upublicznione przed 1 września poprzedniego roku. To oznacza, wybrane kompozycje w 2019 i 2020 roku nie mogłyby wybrzmieć podczas Eurowizji 2021. Czekamy jednak na oficjalne potwierdzenie tej informacji ze strony EBU.

Eurowizja 2021: Samira Efendi z Azerbejdżanu

Dziś rano na swoim profilu na Instagramie, wybrana reprezentantka Azerbejdżanu na konkurs w 2020 roku napisała:

Kochani, mam świetną wiadomość, którą chcę się z Wami podzielić. Tak, będę reprezentować Azerbejdżan na Eurowizji 2021! Dziękuję za Wasze wsparcie i niezapomniane emocje. Nie mogę się doczekać spotkania z Wami!

Samira Efendi została wybrana wewnętrznie przez azerskiego nadawcę, Ictimai. Razem z nią rywalizowali Laman DadashevaElvin NovruzovJabrail Rasulov i Riad Abdulov. Ostatecznie Efendi została wybrana na podstawie głosów międzynarodowej grupy ekspertów muzycznych, w tym producentów muzycznych, autorów i kompozytorów, dziennikarzy i przedstawicieli branży telewizyjnej. Samira bardzo interesuje się Eurowizją, była to jej piąta próba reprezentowania kraju w konkursie. W Rotterdamie miała wystąpić z utworem Cleopatra.

https://www.instagram.com/p/B98zvhHHLuH/

Eurowizja 2021: Tornike Kipiani z Gruzji

Do grona uczestników Eurowizji 2021 dołączył także Tornike Kipiani. Artysta jest zwycięzcą programu Idol, który w tym roku był metodą selekcji reprezentanta Gruzji na konkurs. W Rotterdamie miał wykonać utwór Take Me As I Am, będący mieszanką rocka, dubstepu i elektro. Także Gruzin nie po raz pierwszy starał się o reprezentowanie swojego kraju na Eurowizji. W 2017 roku ubiegał się o wyjazd na Eurowizję do Kijowa występując w krajowych selekcjach z utworem You are my Sunshine. Zajął jednak dopiero 23. miejsce.

საქართველოს 2021 წლის ევროვიზიაზე თორნიკე ყიფიანი წარადგენს.

Posted by Eurovision Georgia on Thursday, March 19, 2020

Eurowizja 2021: Holandia potwierdza udział Macrooy’a

Wczoraj jeden z holenderskich nadawców, odpowiedzialny za wybór reprezentanta na konkurs, AVROTROS, oświadczył, że Eurowizja 2021 odbędzie się z udziałem Jeangu Macrooy’a. Piosenkarz pochodzący z Surinamu został wybrany wewnętrznie w styczniu tego roku. W maju miał zaśpiewać utwór Grow. Holenderski nadawca tak skomentował wybór artysty także na przyszłoroczną Eurowizję:

To bardzo emocjonujący czas dla samego Jeangu Macrooy’a. Rozumie on decyzję, którą podjęliśmy o odwołaniu Eurowizji 2020. Oświadczamy, że AVROTROS pozostaje przy swoim wyborze. Cieszymy się, że będzie mogli kontynuować współpracę z Jeangu także w 2021 roku z nową energią i ogromną pasją. Razem jesteśmy mocni!

Eurowizja 2021: możliwy udział Hooverphonic w Belgii

Kwestia udziału w Eurowizji 2021 wybranych na 2020 reprezentantów Belgii nie jest tak jasna jak w innych krajach. Od początku uczestnictwa w konkursie Belgów reprezentuje dwóch nadawców publicznych: flandryjski VRT i waloński RTBF. Odpowiadają oni za proces uczestnictwa kraju w Eurowizji naprzemiennie. Zgodnie z zasadami po tegorocznym wyborze zespołu Hooverphonic przez VRT, kolejnego reprezentanta Belgii powinien zgłosić RTBF. Odstępstwo od tej zasady miało miejsce trzykrotnie i wiązało się z brakiem możliwości uczestnictwa kraju w konkursie ze względu na słabe wyniki w poprzednich edycjach.

Trwają rozmowy między nadawcami mające zezwolić na ponowne powierzenie krajowych przygotowań do Eurowizji niderlandzkojęzycznemu VRT. W jednym z wywiadów lider zespołu Hooverphonic zadeklarował, że są otwarci na udział w Eurowizji 2021 z nowym utworem. Obiecał on, że będzie to wesoły i raczej szybki numer, odmiennie do ballady Release Me, z którą grupa chciała reprezentować Belgię w Rotterdamie.

Eurowizja 2021: kto wystąpi?

Na ten moment udział w konkursie zadeklarowało osiem krajów. Wspomniane w artykule: Azerbejdżan, Gruzja i Holandia, a także Estonia, Grecja, Hiszpania, Irlandia i Ukraina. Wiemy, że Grecję, Hiszpanię i Ukrainę będą reprezentować artyści wybrani na Eurowizję 2020, tj. Stefania, Blas Canto oraz zespół Go_A. Estonia zapowiedziała selekcję nowego artysty poprzez format Eesti Laul, do którego zaprosiła Uku Suviste. Również Szwedzi deklarują organizację Melodifestivalen, podczas którego poznamy kolejnego reprezentanta kraju. Oficjalnie SVT nie potwierdziła zainteresowania Eurowizją 2021. Brak informacji odnośnie do partycypacji Polski w przyszłorocznym konkursie. Część fanów Eurowizji wierzy, że TVP ponownie postawi na Alicję Szemplińską. EBU nie podała, gdzie i w jakim terminie odbędzie się Eurowizja 2021. Trwają rozmowy między EBU i holenderskimi nadawcami w sprawie organizacji widowiska w Rotterdamie w przyszłym roku.

Źródła: esctoday.com, escxtra.com, eurovoix.com

1 KOMENTARZ