Eurowizja 2021: artyści nagrywają live-on-tape. Wśród nich Rafał Brzozowski

Eurowizja 2021, uczestnicy

Eurowizja 2021, uczestnicy. Od lewej od góry: Rafał Brzozowski (Polska), Senhit (San Marino), Hurricane (Serbia), Gjon's Tears (Szwajcaria), Samanta Tina (Łotwa). Fot. eurovision.tv

Eurowizja 2021 ma swój finał za równo dwa miesiące. Ta edycja konkursu będzie jednak wyjątkowa. Po raz pierwszy artyści muszą nie tylko przygotowywać się do występu na eurowizyjnej scenie, ale i zrealizować tzw. live-on-tape. To występy, które zastąpią fizyczny udział wykonawców w Rotterdamie w przypadku złej sytuacji epidemiologicznej.

Europejska Unia Nadawców już jesienią ustaliła, że każdy kraj będzie musiał wcześniej nagrać zapasową wersję występu na Eurowizję 2021. Tym razem EBU dała telewizjom wolną rękę w kwestii organizacji zaplecza scenicznego. Jednak aby uniknąć oskarżeń o playback, pojawiających się w trakcie Eurowizji Junior 2020, zdecydowano się na weryfikację przygotowywanych materiałów. Każdy artysta może wystąpić trzykrotnie podczas realizacji live-on-tape, a prace muszą zostać zakończone w ciągu godziny. Naturalnie, liczba prób jest nieograniczona. Proces nagrań każdego z krajów obserwują przedstawiciele EBU, łącząc się online z delegacjami. Po konsultacji z wykonawcą, nadawca wybiera jedną wersję występu live-on-tape, którą przesyła organizatorom.

Eurowizja 2021: tak będzie wyglądać scena w Rotterdamie. Fot. eurovision.tv / NPO, NOS, AVROTROS

Eurowizja 2021: wykonawcy przygotowują występy live-on-tape

Jak dotąd kilkanaście państw potwierdziło, że zrealizowało już swoje zapasowe występy na Eurowizję 2021. Większość nadawców nagrało je w swoich krajach, choć jest kilka wyjątków. Litwini przygotowali scenę, która ma wiernie odwzorować warunki techniczne panujące w Rotterdamie. Same ekrany to łącznie 500 metrów kwadratowych, a nad budową zaplecza scenicznego pracowało łącznie około 100 osób. Choć jeszcze w lutym możliwość wykorzystania bardzo podobnej sceny wydawała się ciekawa, nieoficjalnie wiadomo, że dla ekip wyjazd ten wiązał się z dużymi kosztami. Stąd na litewską propozycję odpowiedzieli najprawdopodobniej jedynie Niemcy.

Z kolei w Belgradzie poza Hurricane swój występ live-on-tape nagrywał także reprezentant Macedonii Północnej, Vasil. Dużą popularnością cieszy się Sofia, gdzie swoje nagranie oprócz Victorii chcą zrealizować uczestnicy z Chorwacji, Cypru, Grecji, Malty czy Mołdawii. Senhit udała się do stolicy Włoch, Rzymu, a Hooverphonic nagrali prezentację na scenie Eurowizji 1987, gdzie swoje drugie zwycięstwo 34 lata temu wywalczył Johnny Logan. Występ live-on-tape ma już za sobą także Rafał Brzozowski. The Ride nagrano w podwarszawskiej hali Transcolor, gdzie kręcone są takie programy jak: You Can Dance – Po prostu tańcz!, Mam Talent, Taniec z gwiazdami. Reżyserem polskiego występu jest Mikołaj Dobrowolski.

Rafał Brzozowski – wiek, instagram, The Voice, Eurowizja. Fot. TVP / materiały prasowe

Live-on-tape: artyści zdradzają szczegóły!

Mimo że występy live-on-tape zgodnie z intencją EBU powinny być utrzymane w tajemnicy aż do Eurowizji 2021, artyści za pośrednictwem mediów społecznościowych zdradzają trochę smaczków. Wszystko wskazuje na to, że Barbara Pravi z Francji pokaże nam się w identycznej scenerii co podczas francuskich selekcji. Na zdjęciu z próby widzimy ciemny plan i rozproszone jasne światło. Z kolei Vincent Bueno z Austrii wystąpił na scenie, którą zaprojektował Florian Wieder – autor niemal wszystkich eurowizyjnych scen w ostatniej dekadzie, w tym tej na Eurowizję 2021.

https://twitter.com/Babpravi/status/1372985458049888260

Wiemy też, że Blas Cantó zrealizował live-on-tape zaraz po wygranej w Destino Eurovision. To oznacza, że jeśli artysta nie pojedzie do Rotterdamu, usłyszymy jego propozycję Voy a Quedarme w pierwotnej wersji. Wokalista w ostatnich dniach zapowiedział jej modyfikację i premierę podczas Eurowizji 2021. Kontrowersje wśród fanów Eurowizji wywołało nagranie zapasowej prezentacji w Szwecji. Z informacji podanych przez dziennik Aftonbladet wynika, że Szwedzi wykorzystają występ Tusse z prób do finału Melodifestivalen. To rodzi wiele pytań o kontrolę nagrania ze strony EBU.

Eurowizja 2021: wielkie nazwiska zaangażowane w przygotowania

Eurowizja 2021 przyciąga znanych twórców, którzy stoją za eurowizyjnymi propozycjami lub występami z poszczególnych krajów. Najbardziej obłożonym pracą wydaje się Marvin Dietmann. Austriak jest zaangażowany w realizację stagingu dla Austrii, Bułgarii, Cypru, Czech i Hiszpanii. Ostatnio Albina z Chorwacji również potwierdziła współpracę z twórcą sukcesu Conchity Wurst. Jak dodaje, wierzy, że większa scena pozwoli wykorzystać zespołowi więcej możliwości, choć styl prezentacji znany z Dory nie ulegnie zmianie. Sacha Jean-Baptiste, który przygotowywał prezentacje dla Bułgarii w 2017 roku czy legendarne Fuego dla Eleni Foureiry z Cypru w 2018 roku, tym razem pracuje z Albanią i… faworytem do wygranej na Eurowizji 2021 (Gjon’s Tears ze Szwajcarii).

Eurowizja 2021: Go_A (Ukraina) podczas występu z nową wersją utworu „Shum”. Fot. twitter.com/uapbc

Z kolei Fokas Evangelinos, kojarzony głównie ze wsparcia artystów Kirkorowa, został zatrudniony przez delegacje Grecji i Mołdawii. Jednak prawdziwą sensacją jest potencjalny udział rapera Flo Rida w barwach San Marino! Senhit potwierdza, że jeśli okoliczności pandemiczne na to pozwolą, Flo Rida będzie obecny na scenie w Rotterdamie. Dla wokalistki najważniejsze jest, by piosenka Adrenalina, niezależnie od udziału Flo Ridy i epidemii koronawirusa, zachęcała do tańca.

Eurowizja 2021: uczestnicy wykonują piosenki na żywo

W ramach promocji utworów na Eurowizję 2021, wokaliści biorą udział w programach telewizyjnych lub innych wydarzeniach, gdzie prezentują swoje propozycje. Dla fanów konkursu to okazja do sprawdzenia, jak piosenkarz wykonuje utwór na żywo, jak pracuje z kamerami czy jak wygląda oprawa sceniczna. W Hiszpanii głośno jest o występie, jaki w ubiegły weekend dał Gjon’s Tears ze Szwajcarii dla kanału Telecinco. Podczas śpiewania utworu na wizualizacjach pojawiły się kadry filmy dokumentalnego o życiu i śmierci piosenkarki, Rocío Jurado. Artystka jest do dziś uznawana za jedną z najbardziej popularnych hiszpańskich wokalistek na świecie. Utwór Tout L’univers będzie głównym motywem tej produkcji. Hiszpańscy fani podkreślają niezwykły wokal piosenkarza oraz… lepszą promocję Eurowizji na kanale Telecinco niż w publicznej stacji TVE.

https://www.youtube.com/watch?v=DuV3_CRJ10g

Fragment swojego utworu w wersji akustycznej wykonało serbskie trio Hurricane. Loco Loco wybrzmiało w programie rozrywkowym Ami G Show. Tymczasem formacja Go_A zaprezentowała nową wersję kompozycji Shum w jednym z programów śniadaniowych. Przedsmak eurowizyjnych wrażeń zapewniła też swoim fanom Samanta Tina. Łotyszka premierowo zaśpiewała piosenkę The Moon Is Rising podczas gali nagród łotewskiego rynku fonograficznego – Zelta Mikrofons 2021.

Eurowizja 2021, Łotwa: Samanta Tina reprezentuje kraj z utworem „The Moon Is Rising”. Fot. eurovision.tv / LTV/ARTŪRS MARTINOVS

Źródła: dziennik-eurowizyjny.pl, eurovoix.com, wiwibloggs.com

Exit mobile version