Eurowizja 2021, Melodifestivalen i nowe projekty znanych artystów. Eurowizyjna Prasówka #1

Eurowizja 2021: Sandro z Cypru nie wystąpi w przyszłorocznym konkursie. Fot. eurovision.tv / Michael Kyprianou

Sezon eurowizyjny to już historia. Eurowizja 2021 dopiero za 11 miesięcy, a przed nami czas wakacji, kiedy dociera do nas mniej informacji ze świata konkursu. Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje. Specjalnie dla Was co poniedziałek przygotujemy Eurowizyjną Prasówkę, czyli podsumowanie najciekawszych wiadomości z minionego tygodnia.

W pierwszym tygodniu czerwca głównym tematem niewątpliwie była Eurowizja 2021. Poznaliśmy decyzję dwóch kolejnych nadawców dotyczących udziału w konkursie. Z kolei słuchacze Sveriges Radio P4 wyłaniają już artystę, który powalczy w przyszłorocznym Melodifestivalen. Dużo działo się także u eurowizyjnych wykonawców. Nowe single, wspólne projekty i kilka dobrych wieści z ich życia prywatnego.

Eurowizja 2021: Cypr potwierdza udział

Na początku zeszłego tygodnia potwierdzono informację, że Sandro, wybrany na konkurs w 2020 roku, nie wystąpi w przyszłym roku. W poniedziałek nadawca CyBC oficjalnie zakomunikował, że projekt Eurowizja 2021 zostanie zrealizowany z udziałem innego artysty. Stacja chce, by kolejny reprezentant był znany zarówno na wyspie, jak i w Grecji. Spekuluje się, że jedną z kandydatek może być Ivi Adamou (Cypr 2012), która miała wziąć udział w Eurowizji 2020 z utworem Cleopatra, który ostatecznie trafił do Efendi z Azerbejdżanu. Przed rokiem wokalistka zrezygnowała z partycypacji w widowisku z powodów rodzinnych. Jak będzie tym razem?

Przeczytaj więcej: Cypr wybierze nowego reprezentanta na Eurowizję 2021

Eurowizja 2021 Cypr: oświadczenie telewizji CyBC. Sandro nie wystąpi w przyszłorocznym konkursie. Fot. Facebook.com/CYBC: Eurovision Cyprus

Eurowizja 2021: Andora poza konkursem

Dla wielu nie jest to zaskoczenie, że Eurowizja 2021 odbędzie się bez udziału Andory. Niewielkie księstwo położone w Pirenejach ostatni raz uczestniczyło w konkursie w 2009 roku. W sumie reprezentantów Andory mogliśmy usłyszeć na eurowizyjnej scenie sześciokrotnie. Niestety ani razu w finale. Najbliżej awansu był zespół Anonymous, który z utworem Salvem el món zajął 12. miejsce w półfinale. Ostatnią przedstawicielką kraju była  w 2009 roku Susanne Georgi. Co ciekawe, tuż po zakończeniu Światła dla Europy pochodząca z Danii wokalistka zadeklarowała chęć udziału w przyszłorocznej edycji. Twierdziła, że uzbiera stosowne środki potrzebne do występu w konkursie. Marzenie Georgi wydaje się nierealne, gdyż nadawca RTVA po raz dwunasty z rzędu odmówił partycypacji w Eurowizji. Jednak ta nie składa broni i przygotowała petycję na rzecz poparcia udziału księstwa w konkursie.

Eurowizja 2021: Szwecja wybiera artystę do Melodifestivalen

Zgodnie z zasadą wprowadzoną w 2012 roku jeden z artystów, który zostaje zakwalifikowany do Melodifestivalen, pochodzi z wyboru słuchaczy Sveriges Radio P4. Utwory do tegorocznej edycji konkursu P4 Nästa można było zgłaszać od 2 marca do 1 kwietnia do lokalnych oddziałów szwedzkiego radia. Z nadesłanych zgłoszeń jurorzy w każdym z oddziałów wybrali kilka piosenek, które przeszły do kolejnego etapu. Od połowy maja do połowy w lipca każda z regionalnych stacji wskaże zwycięską kompozycję. Zdecydują o tym zarówno jurorzy, jak i słuchacze. Następnie z 25 artystów wyłonionych zostanie ośmiu, którzy powalczą w finale, 12 września, o zwycięstwo i prawo do startu w Melodifestivalen 2021. Wszystkie wybrane do tej pory utwory dostępne są na stronie Sveriges Radio P4.

Dotychczas żadnemu z artystów wyłonionych przez słuchaczy Sveriges Radio nie udało się wyjść z półfinału Melodifestivalen. Najbliżej awansu byli zespół Smilo w 2016 roku oraz Terese Fredenwall w 2013 roku, którzy zajęli piąte miejsca.

100 najlepszych utworów, które nie awansowały do finału

Członkowie OGAE Australia wybrali 100 najlepszych piosenek z Eurowizji, których nie zobaczyliśmy w finale konkursu. Pierwsze miejsce – bez zaskoczenia. Najwyższą pozycję zajął estoński duet Koit Toome i Laura. Ich Verona była jednym z faworytów OGAE w 2017 roku. Utwór docenili też telewidzowie, którzy przyznali mu szóstą pozycję w półfinale Eurowizji. W czołówce znaleźli się także Greta Salóme z Islandii z piosenką Hear Them Calling oraz grupa ZIBBZ ze Szwajcarii i ich Stones. W zestawieniu jest tylko jedna propozycja z Polski. 29. miejsce zajął utwór Pali Się (Fire of Love) zespołu Tulia. Zobacz pełne zestawienie!

Co słychać u artystów z Eurowizji?

Alex Sparrow (Rosja 2011) w nowej roli! Piosenkarza możemy zobaczyć w nowym serialu komediowym Siły Kosmiczne (ang. Space Force), dostępnym na platformie Netflix. Sparrow wciela się w nim rolę kapitana sił powietrznych, Juriego Telatowicza. Serialowy „Bobby” jest amantem, który podrywa Erin, córkę głównego bohatera.

Pięć wokalistek znanych z Eurowizji przeżywa swój najpiękniejszy czas. Dzieci spodziewają się Alyosha (Ukraina 2010), Jamala (Ukraina 2016), Krista Siegfrids (Finlandia 2013), Nina Sublatti (Gruzja 2015) oraz duet Madame Monsieur (Francja 2018).

Tymczasem część eurowizyjnych artystów zaangażowało się w charytatywny projekt Under The Same Sky. Inicjatywa powstała pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych i ma na celu zwrócenie uwagi świata na problem przemocy wobec kobiet i dzieci w Wietnamie. Wzięło w niej udział łącznie 18 wokalistów z 14 krajów. We wspólnym hymnie wystąpili m.in. Alma (Francja 2017), Georgi Simeonow (Bułgaria 2018), Julia Samojłowa (Rosja 2018), Michela (Malta 2019) oraz Vincent Bueno (Austria 2020 i 2021).

Nowe utwory wydali w ostatnim tygodniu m.in. Dotter (Melodifestivalen 2020), Francesco Gabbani (Włochy 2017) czy Natasha St-Pier (Francja 2001). W piątek ukazał się także debiutancki album Carli (Eurowizja Junior, Francja 2019) oraz singiel Viki Gabor Still Standing, który napisała wraz ze starszą siostrą Melisą. Wszystkie nowości muzyczne znajdziecie na naszej playliście na Spotify!

Źródło: esctoday.com, escxtra.com, eurovoix.com, eurowizja.org, facebook.com/CyBC Eurovision Cyprus, sverigesradio.se, twitter.com/OGAE_Australia, wiwibloggs.com

Exit mobile version