Natalia Gordienko (źródło: facebook/@Natalia Gordienko)

Natalia Gordienko, wybrana w preselekcjach na reprezentantkę Mołdawii na Eurowizję 2020, dostanie szansę na udział w Eurowizji 2021. Nadawca krajowy wewnętrznie podjął decyzję o wysłaniu piosenkarki do Rotterdamu w przyszłym roku. Co z preselekcjami, które od lat organizowane są w Mołdawii i zrzeszają wielu artystów w kraju? Czy to dobra decyzja nadawcy?

Po uczestnictwie w Eurowizji 2006 i odwołaniu konkursu 2020, Natalia Gordienko może powrócić na Eurowizję 2021, dzięki wewnętrznemu wyborowi TRM. Informacje te były przekazywane przez kilka źródeł poświęconych Eurowizji, a oficjalne stanowisko w tej sprawie poznaliśmy za pośrednictwem profilu artystki w serwisie Instagram.

Natalia Gordienko wygrywa preselekcje w Mołdawii (źródło: facebook/@eurovisionMoldova)

Mołdawia a Eurowizja 2021: Co z preselekcjami?

TRM, mołdawski nadawca, zrezygnuje w przyszłym roku z organizacji krajowych preselekcji O Melodie Pentru Europa. Telewizja od jakiegoś czasu boryka się z problemami finansowymi. Ponowny wybór Natalii Gordienko pozwoli zaoszczędzić środki. Już w poprzednim roku padła propozycja, aby wybrać reprezentanta wewnętrznie na podstawie przesłanych zgłoszeń i przesłuchaniach przez komisję jurorską. Ostatecznie zdecydowano się na organizację finału krajowego. Zwycięstwo Gordienko w O Melodie Pentru Europa 2020 dało jej możliwość reprezentowania Mołdawii na Eurowizji w Rotterdamie z piosenką Prison.

Utwór skomponowali Dimitris Kontopoulos, Filipp Kirkorow i Sharon Vaughn. Ten sam, dobrze znany wszystkim zespół stworzy nową piosenkę dla artystki. 

Eurowizja 2021: kim jest Natalia Gordienko?

Natalia Gordienko jest mołdawską piosenkarką i tancerką. Wraz z Arsenium i Connect-R reprezentowała Mołdawię w Konkursie Piosenki Eurowizji 2006 z piosenką Loca. Zajęli 20. miejsce w finale. Gordienko urodziła się w Kiszyniowie, ale jej rodzina pochodzi z Ukrainy. Artystka śpiewała w szkolnym chórze, uczyła się gry na fortepianie w szkole muzycznej i tańczyła w szkolnym zespole tanecznym przez dziesięć lat. W 2005 roku Gordienko została piosenkarką zespołu Millennium. W tym samym roku w krajowych selekcjach z piosenką Calea Victoriei zajęli trzecie miejsce. Następnie artystka rozpoczęła projekt o nazwie DJ Star, w którym próbowała się jako DJ. W 2010 roku piosenkarka wydała swój pierwszy album Time, a w 2011 album Cununa de flori. W 2008 roku Gordienko otrzymał honorowy tytuł Emeritus Artist Mołdawii od prezydenta kraju.

Mołdawia na Eurowizji

Mołdawia debiutowała na Eurowizji w 2005 roku i już piętnaście razy uczestniczyła w konkursie. Podczas debiutu zajęła wysokie szóste miejsce w finale z piosenką Boonika bate doba zespołu Zdob si Zdub. Najlepszy wynik dla kraju osiągnął w 2017 roku zespół SunStroke Project. Zdobyli wtedy trzecie miejsce z piosenką Hey, Mamma! Ostatnim razem Mołdawię reprezentowała Anna Odobescu. Piosenkarka z utworem Stay nie dostała się do finału konkursu rozgrywanego w Tel Awiwie. Zajęła dopiero 12. miejsce w półfinale.

Źródło: trm.md