Niemcy: co zaśpiewa Jendrik w Rotterdamie?

Jendrik, Eurowizja 2021, Niemcy

Eurowizja 2021: Jutro wielka premiera w Niemzech! Co zaśpiewa Jendrik w Rotterdamie / fot. NDR, Das Erste

6 lutego 2021 roku nadawca NDR ogłosił, że 26-letni Jendrik Sigwart będzie reprezentował Niemcy na Eurowizji 2021. Już w czwartek, 25 lutego, odbędzie się wielka premiera jego utworu w stacji Das Erste. Co zaśpiewa Jendrik w Rotterdamie?

Eurowizja od dawna była jego marzeniem, dlatego potencjalny utwór powstał już latem. Jego tworzeniu towarzyszyła akcja w mediach społecznościowych wokalisty pod hasłem How to make ein Musikvideo (pl. Jak zrobić teledysk). W nakręceniu teledysku pomogli mu rodzina i przyjaciele. W każdym z filmów Jendrik zgłaszał chęć udziału w Eurowizji 2021. Utalentowany muzyk wierzył, że dzięki takiej promocji zostanie kolejnym reprezentantem Niemiec. Do dziś wciąż jest zaskoczony, że to marzenie stało się realne.

Jendrik reprezentantem Niemiec: aplikacja

W serii filmów How to make a Bewerbung für den ESC, obwohl mal sich für den ESC nicht bewerben kann (pl. Jak ubiegać się o Eurowizję, chociaż nie można się ubiegać o Eurowizję) możemy zobaczyć, jak doszło do kontaktu między Jendrikiem a NDR. Wbrew pozorom nie było to takie proste. Nadawca NDR i digame mobile ponownie podnieśli poprzeczkę wszystkim zainteresowanym wysłaniem aplikacji. W ubiegłym roku jej złożenie było możliwe za pośrednictwem trudnej do znalezienia, choć dostępnej dla wszystkich strony. Tym razem strona była zabezpieczona hasłem. To oznacza, że nadawca nie planował publicznego naboru zgłoszeń, a jedynie bezpośredni kontakt z wybranymi artystami. Moment decyzji o zmianie reprezentanta i ostateczny termin aplikacji dla zainteresowanych wykonawców dzielił niespełna miesiąc, stąd należało działać szybko.

Jendrik reprezentantem Niemiec: kontakt z Wernerem Klötschem

Jendrik nie zniechęcił się i postanowił samodzielnie nakręcić teledysk do swojego potencjalnego utworu na Eurowizję 2021. Upublicznił ten proces za pośrednictwem swoich kont w mediach społecznościowych na Instagramie i TikTok w nadziei, że ktoś decyzyjny z ramienia nadawcy się o nim dowie. Tak się stało dopiero po opublikowaniu trzeciego filmu, który cieszył się dużym zainteresowaniem w internecie. Dzięki osobom trzecim Jendrikowi udało się nawiązać kontakt z byłym szefem delegacji Niemiec, Christophem Pellanderem.

Ten z kolei poznał Jendrika z Wernerem Klötschem z digame mobile. Wokalista miał teraz bezpośredni kontakt z osobą odpowiedzialną za proces wyboru reprezentanta Niemiec. Jednocześnie był pod ogromną presją czasu. Choć przygotowania Jednrika szły już pełną parą, zdjęcia zaplanowano dopiero na początek sierpnia, a film aplikacyjny na Eurowizję 2021 należało przesłać do 14 sierpnia 2021 roku. Ostatecznie Jendrik miał tylko pięć dni na edycję materiału, co finalnie udało się.

Jendrik reprezentantem Niemiec: dwa panele jurorskie

W procesie selekcji wewnętrznej działały dwa panele jurorskie: 100-osobowe jury, w skład którego weszli fani konkursu, którzy mieli wiernie oddać nastroje publiczności głosującej podczas prawdziwej Eurowizji. Drugi panel to 20-osobowe międzynarodowe jury eksperckie złożone m.in. z byłych jurorów na Eurowizji. Podobnie jak w roku ubiegłym widzowie nie brali udziału w głosowaniu. Podczas obozu dla autorów piosenek w Woking, Jendrik napisał cztery potencjalne utwory na Eurowizję 2021. Udział w nim był dobrowolny, gdyż ocenie jurorów poddano wcześniej nagraną, autorską kompozycję.

Jendrik reprezentantem Niemiec: szczęśliwy finał

Jurorzy ocenili ponad 300 utworów, z czego 15 zakwalifikowało się do finału. Jendrik wziął nim udział z własną propozycją. Miał zaledwie tydzień na przygotowanie swojego występu. Wewnętrzny finał odbył się w siedzibie nadawcy w Kolonii, gdzie pojechał wraz z przyjaciółmi. Dwa tygodnie po finale szefowa delegacji Alexandra Wolfslast oraz szef rozrywki stacji NDR Thomas Schreiber poinformowali Jendrika, że to właśnie on został reprezentantem Niemiec na Eurowizji 2021.

Jendrik – I Don’t Feel Hate

W międzyczasie w internecie pojawił się fragment utworu I Don’t Feel Hate, o którym mówi się jako o propozycji Niemiec na Eurowizję 2021. Ostatnio Jendrik zachęcał swoich fanów, aby sami znaleźli tytuł utworu. Został on ukryty w jednym ze zdjęć lub filmów zamieszczonych na profilach wokalisty w mediach społecznościowych. Fani szybko przystąpili do działania i odkryli, że nazwa konkursowej propozycji znajduje się na czarnym szyldzie z inicjałami JS. Te inicjały oznaczają imię i nazwisko Jendrika.

Tekst opublikowanego fragmentu piosenki odnosi się do problemów psychicznych wywołaywnych krzywdzącym lub poniżającym traktowaniem. Przesłaniem Jendrika jest chęć stworzenia otwartej wspólnoty, w której każdy jest tak samo traktowany. Reakcje fanów póki co są mieszane.

https://www.youtube.com/watch?v=TgYZ9HaHT_g

ESC 2021 – Unser Lied für Rotterdam – Die Premiere: kiedy i gdzie oglądać?

ESC 2021 – Unser Lied für Rotterdam – Die Premiere zobaczymy już 25 lutego, o godz. 17:50 i również o godz. 19:56 na antenie Das Erste. Transmisję w internecie będzie można śledzić TUTAJ. Premiera całego utworu Jendrika odbędzie się również na YouTubie o godz. 18:00:

Po premierze piosenki Jendrik weźmie udział w konferencji prasowej, podczas której ponownie się przedstawi, zaprezentuje swój teledysk i odpowie na pytania. Dzień po prezentacji utworu Jendrik będzie gościem w programie NDR Talk Show o godz. 22:00. 27 lutego Jendrik wystąpi w programie Schlagerchampions – Das große Fest der Besten, emitowanym o godz. 20:15 na antenie Das Erste.

Każdy kraj uczestniczący w Eurowizji musi zrealizować zastępcze nagranie wideo do 26 marca 2021 roku na wypadek, gdyby pandemia uniemożliwiła przyjazd delegacji do Rotterdamu. Niemieckie wideo zostanie wyprodukowane w Wilnie na początku marca. Creative Industries rozstawi dużą scenę w pustej hali hokejowej, gdzie inne kraje również będą kręcić swoje występy. Reżyserem występu Jedrika będzie Povilas Varvuolis, który był również reżyserem litewskich preselekcji w latach 2020-2021. Za choreografię będzie odpowiadać Marijanas Staniulénas, który jest tancerzem w występie The Roop.

Dlaczego Ben Dolic nie reprezentuje Niemiec?

Pierwotnie Ben Dolic miał reprezentować Niemcy na Eurowizji 2020 z utworem Violent Thing. Jednak Eurowizja 2020 została odwołana z powodu koronawirusa. 8 lipca 2020 roku nadawca NDR ogłosił w wywiadzie dla ESC kompakt, że Ben Dolic nie zostanie wybrany wewnętrznie na Eurowizję 2021. Ben musiał ponownie wziąć udział w wewnętrznym procesie selekcyjnym. Według informacji portalu ESC kompakt, Ben Dolic faktycznie ponownie zgłosił się do NDR. Jednak w trakcie selekcji wycofał się z kandydowania o wyjazd do Rotterdamu. 16 listopada 2020 roku Ben oficjalnie ogłosił na swoim profilu na Instagramie, że nie będzie już reprezentował Niemiec na Eurowizji. W poście Ben pisze, że jego kariera zmierza teraz w innym kierunku i rozwinął się jako artysta. Kiedy Jendrik został ogłoszony jako reprezentant Niemiec, Ben pogratulował mu na Twitterze:

Kim jest Jendrik?

Jendrik Sigwart urodził się 27 sierpnia 1994 roku w Hamburgu i ma czworo rodzeństwa. Jako nastolatek uczył się grać na skrzypcach i fortepianie. Na co dzień pasjonuje się grą na ukulele. Studiował także musical przez cztery lata w Instytucie Muzyki na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Osnabrück. Podczas studiów zaczął pojawiać się w produkcjach muzycznych. Zagrał tytułową rolę w My Fair Lady, Hairspray i Peter Pan. Jendrik od lat pisze własne utwory. W 2016 roku opublikował swój oryginalny utwór Dibdibidi na YouTube.

Źródła: Eurovision.tv, Eurovision.de, ESC kompakt, ARD, NDR, Das Erste, Facebook, Twitter, Instagram, TikTok

Exit mobile version