Eurowizja 2021 zakończyła się spektakularną wygraną Włoch i grupy Måneskin. Po 31 latach Włochy znów okazały się najlepsze. Pora stworzyć pełny oraz sprawiedliwy ranking konkursu z uwzględnieniem wszystkich 39 uczestniczących państw. Sprawdźmy też, jak tegoroczne wyniki wpływają na klasyfikacje według innych systemów punktowych. Kto zyskał i kto stracił?
Szczegóły tworzenia rankingu edycji Eurowizji z półfinałami zostały już omówione w poprzednich felietonach. Mimo wszystko przypomnijmy sobie podstawowe zasady. Przyjrzyjmy się temu, jak system sprawdził się w tym roku.
Pełny ranking Eurowizji 2021
1. Najpierw przyznałem punkty na podstawie wyników półfinałów
- Awans do finału z półfinału – 1 punkt.
- Pokonanie co najmniej jednej piosenki, która awansowała do finału z półfinału – 1 punkt, przy dwóch półfinałach można więc zdobyć maksymalnie 2 punkty.
- Wszystkie kraje, które odpadły w półfinałach otrzymują 0 punktów.
- Wszyscy automatyczni finaliści, którzy nie pokonali ani jednej piosenki, która awansowała z półfinału lub półfinałów, również mają 0 punktów.
2. Następnie wyliczyłem wartość procentową zdobytych punktów
Po uszeregowaniu państw na podstawie punktów zdobytych za półfinały, wyliczyłem wartość procentową wszystkich punktów uzyskanych w konkursie. W tym celu całkowita liczba zdobytych punktów została podzielona przez pulę punktów możliwą do uzyskania w danym etapie. Na przykład, jeżeli Włochy zdobyły 524 punkty w finale, na 912 możliwych do uzyskania, otrzymują 57,46%. Z kolei Polska zdobyła 35 punktów w drugim półfinale na 456 możliwych, co daje 7,68%.
3. Na koniec uwzględniłem różnicę w liczbie uczestników do pokonania w finale i półfinałach
Po wyliczeniu liczby procent zdobytych punktów, wyrównałem liczbę procent dla państw, które wystąpiły w etapie z większą liczbą uczestników. Tym samym każdy kraj, który wystąpił w bardziej licznym etapie konkursu, miał swój wynik przemnożony przez różnicę w liczbie uczestników:
- Dla przykładu Polska wystąpiła w drugim półfinale z większą liczbą uczestników niż w pierwszym półfinale (17 państw, a tylko 16 w pierwszym), musieliśmy więc pokonać więcej państw, aby zdobyć najwyższą ocenę, a konkretnie 16 krajów (nie licząc samej Polski). Dzieląc liczbę krajów do pokonania w drugim półfinale – 16 przez liczbę krajów do pokonania w pierwszym – 15, otrzymujemy 1,07, ponieważ o tyle razy większa była konkurencja dla uczestników drugiego półfinału.
- Konsekwentnie postępujemy z automatycznymi finalistami, którzy również nie pokonali żadnej piosenki, która awansowała z półfinałów, czyli Wielką Brytanią, Niemcami, Hiszpanią i Holandią. W finale mieli bowiem do pokonania aż 25 państw z 26. krajów oczywiście. Tym samym, aby wyrównać szanse, należy podzielić liczbę uczestników do pokonania w finale (25 państw) z liczbą państw do pokonania w najmniejszym półfinale (półfinał pierwszy – 15 krajów). Dzieląc 25 przez 15 otrzymujemy 1,67 i o ten wynik mnożymy liczbę procent zdobytą przez finalistów z dna tabeli.
Eurowizja 2021 – klasyfikacja konkursu
Co z Wielką Piątką?
- Jak widzimy dno rankingu okupują aż cztery kraje z grona automatycznych finalistów (trzy z Wielkiej Piątki i gospodarz). De facto, każde państwo otrzymało też okrągłe zero w głosowaniu widzów. Nie wiemy oczywiście, jak owe kraje poradziłyby sobie w półfinale. Jedno jest pewne, Wielka Brytania ze spektakularnym zerem w finale nie może być oceniona wyżej niż Chorwacja, która nie tylko zdobyła aż 110 punktów w półfinale, ale również znalazła się w pierwszej dziesiątce zarówno u widzów, jak i jury.
- Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania i Holandia nie pokonały w finale żadnego kraju spośród 20 państw, które awansowały z półfinału. San Marino, które w finale zdobyło najniższy wynik ze wszystkich półfinalistów, uzyskało prawie pięć razy więcej punktów niż Holandia, aż o 39 oczek więcej. Dlatego też kraje te wylądowały w grupie półfinalistów, którzy odpadli w półfinałach i również nie pokonały żadnego finalisty w wielkim finale. Bowiem każdy kraj, który odpadł w swoim półfinale, otrzymuje w tym zestawieniu automatycznie 0 punktów.
Czy tylko liczba procent się liczy?
- Aby łatwiej porównać wyniki państw, które odpadły w różnych półfinałach, jak i wyniki automatycznych finalistów z dna tabeli, uwzględnienie liczby procent zdobytych punktów nie wystarczy. W drugim półfinale wystąpiło jedno państwo więcej, więc wszyscy uczestnicy tego finału mieli większą konkurencję do pokonania (16 do 15). W finale również wystąpiło znacznie więcej państw, bo aż 26 krajów (25 do pokonania).
- Najpierw zajmijmy się półfinalistami. W tym celu przemnóżmy wynik procentowy państw z drugiego półfinału przez różnicę w liczbie uczestników do pokonania (zawsze liczba krajów minus jeden), czyli 16/15 daje 1,07. Dlatego też Dania (11. miejsce w półfinale drugim) wypada lepiej niż Rumunia (12. miejsce w półfinale pierwszym), a Czechy (15. miejsce w półfinale drugim) lepiej niż Macedonia Północna (15. miejsce w półfinale pierwszym).
- Tym samym najlepszym krajem, który odpadł w półfinałach jest Chorwacja (11. miejsce w półfinale pierwszym i aż 110 punktów, tylko 5 punktów straty do awansu), a najsłabszym Łotwa (ostatnie miejsce w półfinale drugim).
- Następnie przemnóżmy wynik państw z dna finałowego rankingu (Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania i Holandia), które w finale nie pokonały żadnego półfinalisty, przez różnicę państw do pokonania w finale i najmniej licznym półfinale (półfinał pierwszy), co daje 25/15, czyli 1,67.
- Jak widzimy, nawet po zrekompensowaniu różnic Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania i Holandia zamykają ranking końcowy. Na przeciwległym biegunie mamy z kolei Włochy i Francję, które zdobyły dwa najwyższe miejsca w tym samym finale, pokonując wszystkie piosenki, które awansowały z półfinałów. Można? Można.
Jak wypadła Polska?
Polska uplasowała się ogółem na 29. miejscu spośród 39. uczestników konkursu. 14. miejsce zdobyte przez Rafała Brzozowskiego w drugim półfinale pozwoliło nam pokonać 26% wszystkich uczestników. Pokonaliśmy tym samym 10 państw m. in. Australię, Czechy, czy Wielką Brytanię.
Eurowizja 2021 a inne klasyfikacje
Wyniki Eurowizji 2021 w wielu przypadkach zmieniły dotychczasowe klasyfikacje. Mowa tu m.in. o zestawieniach przedstawiających najlepsze kraje w konkursie według systemu eksponencjalnego, systemu 1-3 czy systemu 1-5. Zaktualizowane odcinki felietonów znajdziecie na naszej stronie.
Źródła: www.eurovision.tv. Opracowania własne. *