Już za tydzień dowiemy się, kto będzie reprezentował Portugalię na Eurowizji 2021 w Rotterdamie. Tymczasem dziś jury i widzowie wybiorą ostatnich finalistów Festival da Canção. Spośród dziesięciu piosenek na awans może liczyć jedynie pięć. Czy któraś z nich podbije nie tylko serca Portugalczyków, ale urzeknie także całą Europę?
Festival da Canção towarzyszy Portugalczykom od roku 1964, a jego laureat zdobywa zaszczyt reprezentowania kraj podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. Mimo długiego stażu widowisko pozostaje najważniejszym festiwalem muzycznym w Portugalii. Podobnie jak w latach poprzednich, telewizja RTP zaprosiła przedstawicieli lokalnej sceny muzycznej o skomponowanie utworów na tegoroczną edycję festiwalu. Niektórzy z nich możliwość wykonania swoich kompozycji oddali innym artystom. Natomiast dwie piosenki w tegorocznej stawce pochodzą z otwartego naboru.
Festival da Canção 2021: szczegóły drugiego półfinału
Drugi półfinał Festival da Canção 2021 obejrzymy już dziś, 27 lutego o godz. 22:00 czasu polskiego. Transmisja będzie dostępna na antenach stacji RTP 1, RTP Internacional i RTP África oraz w internecie (z wprowadzeniem już od 21:30): RTP Play, YouTube, Facebook oraz Twitter RTP Play. Gospodarzami tego półfinału będą José Carlos Malato i Tânia Ribas de Oliveira oraz odpowiedzialna za relację zza kulis Inês Lopes Gonçalves. Jako gość specjalny wystąpi Lúcia Moniz, która z piosenką O Meu Coração Não Tem Cor zajęła dla Portugalii szóste miejsce na Eurowizji 1996. Telewizja RTP zapowiada jednak jeszcze sporo niespodzianek.
Finalistów wybiorą wspólnie widzowie i jurorzy w stosunku 50:50, jednak w przypadku remisu zadecyduje wyższa pozycja w rankingu jury. Ta reguła zmieni się dopiero w finale Festival da Canção.
Uczestnicy drugiego półfinału
O pięć miejsc w finale konkursu powalczy dziś dziesięć piosenek. Oto one w kolejności startowej:
- Da Chick – I Got Music
- Tainá – Jasmim
- Ariana – Mundo Melhor
- EU.CLIDES – VOLTE-FACE
- Joana Alegre – Joana do Mar
- Pedro Gonçalves – Não Vou Ficar
- Ana Tereza – Com um Abraço
- Carolina Deslandes – Por um Triz
- Graciela – A Vida Sem Acontecer
- NEEV – Dancing in the Stars
Skład jury:
W składzie jury podczas półfinałów zasiadają:
- Marta Carvalho – piosenkarka i kompozytorka, autorka portugalskiej piosenki na Eurowizję 2020 – Medo de sentir
- NBC – piosenkarz i uczestnik Festival da Canção 2019
- Paulo de Carvalho – legendarny portugalski aktor, piosenkarz i kompozytor
- Rita Carmo – fotografka muzyczna
- Rita Guerra – piosenkarka i reprezentantka Portugalii na Eurowizji 2003
- Vanessa Augusto – prezenterka radia Antena 3
Poniżej playlista piosenek walczących w drugim półfinale Festival da Canção 2021:
Portugalia na Eurowizji
Portugalia bierze udział w Eurowizji z drobnymi przerwami od 1964 roku, łącznie już 51 razy. Ma na swoim koncie tylko jedno, ale jakże spektakularne zwycięstwo. W 2017 roku Salvador Sobral zwyciężył Eurowizję z romantyczną balladą Amar pelos dois, w całości zaśpiewaną w języku ojczystym artysty. Na to zwycięstwo Portugalczycy czekali aż 53 lata! Poza tym sukcesem Portugalia znajdowała się w pierwszej dziesiątce Eurowizji zaledwie dziesięć razy. Poza zwycięskim rokiem 2017 Portugalia nie była ani razu w pierwszej piątce konkursu, ale udało jej się to dwukrotnie na etapie półfinałów w 2008 i 2010 roku.
Zeszłoroczną edycję Festival da Canção wygrała Elisa, ale nie miała okazji pojawić się na eurowizyjnej scenie. Z powodu pandemii koronawirusa konkurs bowiem po raz pierwszy w historii odwołano odwołano. W tym roku o bilet do Rotterdamu walczą nowi artyści, a poniżej szczęśliwa piątka finalistów sprzed tygodnia:
Eurowizja 2021: co wiemy?
Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy także w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit, Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Warto wspomnieć, że nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Dodatkowo, zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.
W związku z niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca. Ponadto, na ten moment 25 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie. Jak dotąd swoje piosenki wybrały już m.in. Francja, Ukraina, Litwa, Norwegia, Finlandia czy Niemcy.
Źródła: media.rtp.pt; instagram.com/festivaldacancao.rtp; zdj.: RTP