Eurowizja 2021 coraz bliżej! Za mniej niż dwa tygodnie w Rotterdamie rozpoczną się pierwsze próby z reprezentantami tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Po raz kolejny zaglądamy za kulisy Rotterdam Ahoy i sprawdzamy, jak idą przygotowania do widowiska.
Eurowizja 2021: za 3 dni rozpaczną się próby stand-in
28 kwietnia dla ekipy technicznej będzie wielkim dniem, otóż wtedy planowane jest zakończenie prac związanych z budową sceny oraz rozpoczęcie prób stand-in z udziałem statystów. Osoby zaangażowane w pierwsze próby techniczne wykonają propozycje każdego państwa biorącego udział w tegorocznej Eurowizji. Stand-in to pełna próba z wykorzystaniem oświetlenia, pracy kamer i wielu innych elementów scenicznych. Nagranie to zostaje przesłane do nadawców, aby pokazać im, jak wstępnie wygląda ich prezentacja.
Eurowizja 2021 z udziałem widowni?
Do tej pory nie ma jednoznacznej decyzji, czy wydarzenie w tym roku obejrzy 3500 widzów, czy też nie. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej w Holandii. Jeżeli zajętość łóżek w szpitalach nie przekroczy 900, wtedy widzowie będą mogli zasiąść na trybunach. Na ten moment 830 łóżek jest zajętych. Jednak jeśli publiczność nie będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniu, organizatorzy mają już na to rozwiązanie. Trybuny zostaną zakryte płachtą, a światła zostaną opuszczone tak, aby nie było widać braku publiczności.
Król Wilhelm-Aleksander odwiedził Rotterdam Ahoy.
W tym tygodniu król Wilhelm-Aleksander gościł w Rotterdam Ahoy i przyglądał się przygotowaniom do Eurowizji. Został oprowadzony po obiekcie, pokazano mu sekwencje oświetlenia, prowadził rozmowy z najważniejszymi osobami odpowiedzialnymi za produkcję, w tym z Florianem Wiederem, projektantem tegorocznej sceny. Zobaczcie, jak wyglądał pokaz przygotowany specjalnie dla Jego Wysokości.
Kamery, kamery i jeszcze raz KAMERY!
Liczba kamer, która zostanie użyta przy transmisji widowiska nie ulegnie drastycznemu zwiększeniu. Z pewnością sprzęt będzie różnorodny. Dwie kamery znajdą się obok siebie na wózku. Organizatorzy zamontowali dla kamer tory pod SUFITEM i tory w greenroomie. Jedna kamera zawiśnie na linie, kolejna zjedzie spod dachu na środku sceny. Poza tym mamy kamery na wysięgnikach, steadycamy (to takie, z którymi biegają operatorzy) oraz te statyczne, których położenia się nie zmienia.
Ciekawostki z Rotterdam Ahoy:
Tydzień temu pisaliśmy o 40 teleskopowych wysięgnikach, w tym tygodniu znamy już ich zastosowanie! Do każdego z nich zostały przymocowane ruchome głowice świetlne, które nadadzą występom charakteru. Wozy transmisyjne już dojechały na miejsce (wideo). Pod sufitem (nad mniejszą sceną) zawisła stalowa konstrukcja, która okryta jest płachtą. Co ciekawe, porusza się ona w płaszczyźnie pionowej.
Tył ekranu LED, a dokładniej jego ruchomych skrzydeł, nie został pominięty. Zamocowano tam pokaźną liczbę urządzeń świetlnych, które przy obróceniu ekranu będą dawać niesamowity efekt! Na wstępnych wizualizacjach nie widzieliśmy małych prostokątnych ekranów LED. Na zdjęciu widać małe prostokąty, które również są ruchome i zamocowano do nich głowice świetlne. Czekamy na efekty z niecierpliwością.
Zdjęcia wykorzystane w materiale są publicznie dostępne i zamieszczone na następujących w profilach w mediach społecznościowych: teamesc2021, erwin_rintjema, NathanReinds, nathanreinds, esctoday, esc_nl, wiwibloggs, eurovision.tv, dennis.kranenburg, rtvrijnmond