Wśród francuskich emocji telewizyjnych w najbliższym czasie Eurowizja 2021! Poznaliśmy szczegóły i datę preselekcji Francji. Kto walczy o bilet do Rotterdamu? Kto i jak go przyzna?
Przed Eurowizją 2020 odraczano ogłoszenie szczegółów preselekcji Destination Eurovision. Pojawił się medialny chaos, a ostatecznie nadawca France Télévisions postawił na wybór wewnętrzny. Po odwołaniu konkursu w Rotterdamie fani zastanawiali się, jaką drogą Francuzi pójdą w 2021 roku. Wkrótce poznali odpowiedź: znowu odbędą się preselekcje. We Francji, która dopiero co wygrała Eurowizję Junior i przejęła jej organizację za rok, pojawiają się co raz to nowe informacje o Eurowizji 2021. Dziś dowiedzieliśmy się, kto wystąpi w finale preselekcji.
Francja: odejście od preselekcji
W 2018 roku po trzech latach nadawca telewizyjny z Francji stworzył nowy format wyboru francuskiego reprezentanta na Eurowizję: konkurs Destination Eurovision. Program prowadzony był przez Garou, z dwóch półfinałów do finału awansowało po czterech artystów. Międzynarodowe jury i widzowie wybierali tam zwycięzcę. Do Lizbony Francja wysłała duet Madame Monsieur, który zakończył swój udział na 13. miejscu, a w Tel Awiwie Bilal Hassani zajął miejsce 16. Na tle licznych słabych wyników były to rezultaty dobre, ale znacznie poniżej oczekiwań.
Dlatego też po długich spekulacjach francuski nadawca postawił na zmianę i wewnętrznie wybrał 31-letniego Toma Leeba. Za jego utworem The best in me stali Szwedzi: John Lundvik (Eurowizja 2019) oraz Thomas G:son i Peter Boström (kompozytorzy zwycięskiej Euphorii z Eurowizji 2012). Wybór utworu – m.in. z racji niewielkiego dorobku artysty, angielskiego tekstu i wyłącznie zagranicznych twórców – wywołał negatywne oceny w kraju. Krytyczne stanowisko zajął nawet francuski minister kultury.
Eurowizja 2021: preselekcje Francji
W czerwcu Tom Leeb zakomunikował, że z racji nowych planów, głównie aktorskich, nie będzie reprezentował Francji na Eurowizji 2021. Dwa dni później szefowa francuskiej delegacji na konkurs oznajmiła, że do Rotterdamu pojedzie artysta wyłoniony w nowych preselekcjach. Nie będzie to jednak Destination Eurovision ani format zbudowany na jego zasadzie. Stworzony format nosi tytuł Eurovision France – C’est vous qui décidez (pol. to wy, którzy decydujecie). Spośród zgłoszeń specjalna komisja wyłoniła 30 najmocniejszych kandydatów, po czym wskazała 12 uczestników, którzy wystąpią koncercie finałowym. Prowadzącymi eliminacji będą Stéphane Bern – komentator Eurowizji dla FT od 2015 roku oraz Laurence Boccolini – prezenterka programów rozrywkowych i teleturniejów, która niedawno wróciła do pracy w kanale France 2. Od końca grudnia transmitowany jest specjalny 10-minutowy program Eurovision France – les finalistes. Jego celem jest pokazanie sylwetek finalistów konkursu.
Francja: nowe wieści o eliminacjach
Francuzi 8 stycznia zorganizowali konferencję prasową, podczas której ogłosili szczegóły preselekcji. Kilka dni temu jedna z uczestniczek konkursu informowała, że poznamy podczas niej datę finału. Organizatorzy po 4 dniach potwierdzili wcześniej spekulowany termin 30 stycznia. Transmisja show o 21:05 dostępna będzie na kanale France 2 i prawdopodobnie na stronie Eurovision France na Facebooku. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 konkurs nie będzie rozegrany, jak planowano, w arenie w prowincjonalnym mieście, a w profesjonalnym studio w Paryżu. Prawdopodobnie będzie to ta sama lokalizacja, gdzie odbywało się Destination Eurovision 2018 i 2019. Francuski nadawca liczy na możliwość zgromadzenia małej publiki.
Ujawnione zostały też zasady głosowania i skład jury. Komisja miała składać się w połowie z Francuzów i w połowie z obcokrajowców – również ten plan uległ zmianie. Reprezentanta Francji w Rotterdamie pomogą wybrać:
- Amir (szef jury) – reprezentant Francji na Eurowizji 2016
- Jean-Paul Gaultier – sławny projektant mody, a także muzyk
- Marie Myriam – zwyciężczyni Eurowizji 1977
- Natasha St-Pier – reprezentantka Francji na Eurowizji 2001
- Duncan Laurence – zwycięzca Eurowizji 2019
- Elodie Gossuin – Miss France i Miss Europe 2001, prezenterka punktów z Francji na Eurowizji 2016-18
- Chimene Badi – finalistka Destination Eurovision 2019
- Agustin Galiana – aktor i muzyk hiszpańskiego pochodzenia
- Andre Manoukian – kompozytor ormiańskiego pochodzenia
- Michele Bernier – aktorka i komiczka
Głosowanie odbędzie się w trzech fazach. Najpierw wyłącznie widzowie wyeliminują 5 z 12 piosenek. Następnie jury jednej z nich przyzna euro-ticket: przepustkę do superfinału. Przed trzecią rundą dorobek ośmiu ścisłych finalistów zostanie wyzerowany, a zwycięzcę wyłoni połączenie głosów jury i widzów w stosunku 50/50.
Eurovision France – C’est vous qui décidez: kim są finaliści?
Stawka składa się z 12 piosenek, z których każda musiała być przynajmniej w większości napisana po francusku. Poza tym panowała wolność języka – w konkursie usłyszymy m.in. korsykański i tahitański. Lista uczestników prezentuje się następująco:
- LMK – Magique
- Ali – Paris Me Dit
- Casanova – Tutti
- Barbara Pravi – Voilà
- Cephaz – On A Mangé Le Soleil
- Amui – Maeva
- Andriamad – Alléluia
- Philippine – Bah Non
- Juliette Moraine – Pourvu Qu’on M’Aime
- 21 Juin Le Duo – Peux-Tu Me Dire?
- Terence James – Je T’Emmènerai Danser
- Poney X – Amour Fou
W zasadzie wszyscy uczestnicy reprezentują świeżość francuskiej sceny muzycznej: debiutowali w ostatnich latach i osiągnęli już pewne sukcesy, ale nie są czołowymi twarzami branży. Najciekawsze dla fanów Eurowizji z pewnością będzie nazwisko 27-letniej Barbary Pravi. Zyskuje ona w ostatnich miesiącach na popularności – jej klipy osiągają po kilkaset tysięcy odsłon. Jednak jej największym osiągnięciem jak dotąd jest wygrana na Eurowizji Junior. Wraz z Igitem (Destination Eurovision 2018) napisała utwory Bim bam toi i J’imagine, które w ostatnich dwóch latach dały Francuzom odpowiednio piąte i pierwsze miejsce w konkursie.
Pozostałe rozpoznawalne osoby to m.in. finaliści The Voice France – Yoann Casanova (2018) i Juliette Moraine (2014) oraz popowa piosenkarka Philippine. W stawce znaleźli się też: Céphaz – pochodzący z Ghany początkujący wykonawca muzyki pop, LMK (wymowa: Lmkah) – twórczyni muzyki reggae i hip hop, która debiutancki album wydała w 2015 roku, a także egzotyczny duet Andriamad – w jego skład wchodzi Cecile pochodząca z wyspy Reunion i Kevin, mający korzenie polsko-tunezyjskie. Drugim duetem w konkursie jest debiutująca w 2017 roku para 21 Juin Le Duo.
Francja: Naprawdę chcemy wygrać!
W rozmowie z portalem eurovision.tv szefowa francuskiej delegacji na konkursy Eurowizji zdradziła nie tylko szczegóły związane z Eurowizją Junior, lecz także ze startem Francji w dorosłym konkursie w maju. Alexandra Redde-Amiel powiedziała:
Francja: historia na Eurowizji
Francuzi zadebiutowali na Eurowizji podczas jej pierwszej edycji w 1956 roku. Ich największe eurowizyjne sukcesy przypadają na pierwsze ćwierćwiecze konkursu: kraj wygrał wtedy pięciokrotnie. Dokonali tego André Claveau (1958), Jacqueline Boyer (1960), Isabelle Aubret (1962), Frida Boccara (1969), a po raz ostatni – Marie Myriam z utworem L’oiseau et l’enfant w 1977 roku. Obywatelami Francji było też 5 z 6 zwycięzców Eurowizji w barwach Monako i Luksemburga. Ponadto, Francja do 1981 roku dwukrotnie zdobyła srebro i aż siedmiokrotnie brąz. W kolejnych latach Francuzi byli bardziej krytyczni względem Eurowizji, a nawet zrezygnowali na rok z udziału. Dalsze wyniki nie były już wybitnie dobre. Największe sukcesy – drugie miejsca, wywalczyły Joëlle Ursull (1990) i Amina (1991). Ta druga zremisowała ze zwycięską Szwecją, ale rozbicie remisu zadecydowało o jej przegranej.
Od tamtej pory najlepszym rezultatem Francji jest czwarte miejsce, zdobyte przez Patricka Fiori (1993), Nathalie Santamarię (1995) i Natashę St-Pier (2001). Długą passę słabych rezultatów udało się przerwać rozpoznawalnym artystom: popularna wokalistka Patricia Kaas zajęła 8. miejsce w 2009 roku. W 2016 roku typowany nawet do wygranej Amir dotarł na 6. miejsce. W ostatnich trzech latach Francuzi plasowali się w drugiej dziesiątce stawki.
Eurowizja 2021: co wiemy?
Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów na ten rok zobaczymy w przyszłym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley. Z kolei NikkieTutorials przeprowadzi wywiady z uczestnikami i będzie gospodynią widowiska transmitowanego w internecie. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami. Dodatkowo, do 26 marca uczestnicy będą musieli wysłać nagrane wcześniej występy, na wypadek organizacyjnych utrudnień związanych z pandemią.
Do tej pory ogłoszono, że na Eurowizji 2021 pojawi się przynajmniej 20 niedoszłych uczestników tegorocznego konkursu. Wśród wykonawców, którzy na pewno zaśpiewają w Rotterdamie są m.in.: Hooverphonic z Belgii, Go_A z Ukrainy, Eden Alene z Izraela czy Destiny z Malty.
Źródła: Le Parisien, Eurovoix, ESC-Kompakt, eurovision.tv, fot. France Télévisions, screen za pośrednictwem ESC-Kompakt