Eurowizja 2021 Rotterdam – to już za rok! Wątpliwości co do przyszłości największego widowiska muzycznego w Europie rozwiali w sobotę gospodarze programu Światło dla Europy. Zebraliśmy wszystkie informacji o kolejnej edycji wydarzenia. Sprawdź, co wiemy do tej pory!
Fani od tygodni czekali na informację, gdzie odbędzie się Eurowizja 2021. Rotterdam był oczekiwaną lokalizacją, choć wieści dobiegające z Holandii były różne. Problemem stojącym na drodze były wysokie koszty poniesione i utracone przy przygotowaniach do Eurowizji 2020. Pod koniec kwietnia władze miasta zdecydowały jednak, że będą walczyć o prawa do konkursu w swoim mieście. Z kolei w tygodniu poprzedzającym „Światło dla Europy” rząd Holandii wykluczył organizację imprez masowych do czasu wynalezienia szczepionki na COVID-19.
Gdzie i kiedy odbędzie się Eurowizja 2021 Rotterdam?
Eurowizja 2021 Rotterdam odbędzie się w Ahoy Arenie, pierwotnej lokalizacji wyznaczonej dla tegorocznego konkursu. Oficjalnymi organizatorami wydarzenia będzie Europejska Unia Nadawców oraz holenderskie stacje – członkowie EBU: NPO, NOS i AVROTROS. Zgodnie z tradycją Eurowizja 2021 Rotterdam odbędzie się wiosną przyszłego roku. Nieoficjalnie wiemy, że finał edycji odbędzie się w sobotę, 15 maja 2021, a półfinały odpowiednio 11 i 13 maja. Konkurs poprowadzą gospodarze Eurowizji 2020 – Chantal Janzen, Edsilia Rombley i Jan Smit oraz blogerka, NikkieTutorials.
Eurowizja 2021: bilety
Na ten moment EBU nie podaje terminów sprzedaży biletów na Eurowizję 2021. Organizatorzy deklarują, że daty te zależne są od tego, jak duża liczba biletów zostanie zwrócona przez fanów, którzy kupili wejściówki na koncerty, które miały odbyć się w tym roku. Procedura zwracania biletów rozpocznie się 25 maja o godz. 12:00 i zakończy 5 czerwca o godz. 23:00. Co ważne, wejściówki kupione na dany koncert Eurowizji 2020 zostaną automatycznie przedłużone na odpowiadające mu wydarzenie w przyszłym roku.
Eurowizja 2021 Rotterdam: kto wystąpi?
Do tej pory 25 krajów zadeklarowało udział w przyszłorocznym konkursie. Aż 18 nadawców postawi ponownie na artystów wybranych na Eurowizję 2020. W ostatni weekend swój udział potwierdziły m.in. Destiny z Malty, Samanta Tina z Łotwy, Ana Soklić ze Słowenii czy Senhit z San Marino. Sensacyjne plotki dobiegają z Andory. Susanne Georgi, która jako ostatnia reprezentowała niewielkie księstwo w 2009 roku, chce ponownie udział w konkursie. Uzbierała już stosowne środki i wierzy, że przekona rząd i włodarzy telewizji do udziału w Eurowizji 2021.
Wracając do bardziej realnych potencjalnych reprezentantów – Alicja Szemplińska chce wystąpić w Rotterdamie. Zwyciężczyni The Voice of Poland w programie poświęconym jej drodze do Eurowizji życzyła, oby tym razem (w przyszłym roku) się udało. Na ten moment Telewizja Polska nie podjęła decyzji dotyczącej partycypacji w wydarzeniu.
Zgodnie z Regulaminem konkursu kraj może wystawić piosenkę nieopublikowaną przed 1 września roku poprzedzającego daną Eurowizję. To oznacza, że utwory wybrane na Eurowizję 2020 nie wybrzmią podczas przyszłorocznej edycji.
Eurowizja 2021 Rotterdam: slogan konkursu
Podczas programu Światło dla Europy prowadzący zaprezentowali oficjalną zapowiedź przyszłorocznego konkursu, która zawiera hasło Open Up. Slogan miał towarzyszyć Eurowizji już w tym roku. To celowo niedokończona myśl, która ma motywować do otworzenia się na muzykę, nowe pomysły, rzeczywistość, różnorodność. Możesz go zatem interpretować na różne sposoby. Otwórz się na… cokolwiek wybierzesz! Dokończ slogan, jak tylko chcesz – dodaje Sietse Bakker, producent wykonawczy Eurowizji 2021. Hasło Open Up nawiązuje też bezpośrednio do innych, towarzyszących wydarzeniu w poprzednich latach, np. Building Bridges (budować mosty) czy Celebrate Diversity (celebrujmy różnorodność).
Eurowizja 2021 Rotterdam a koronawirus
Organizatorzy deklarują przygotowanie wydarzenia, które w bezpieczny sposób pozwoli na uczestnictwo w nim różnych grup – artystów, członków delegacji, ekipy technicznej, dziennikarzy i publiczności. Sytuacja związana z rozwojem epidemii jest dynamiczna, dlatego EBU zobowiązała się do przestrzegania bieżących zaleceń wydanych przez holenderskie władze i ekspertów-wirusologów. Obserwatorzy konkursu zastanawiają się, czy nie odbędzie się on również w 2021 roku lub czy będzie kontynuowany bez udziału widzów. EBU odpowiada, że na ten moment jest za wcześnie na udzielenie jakichkolwiek informacji, lecz zapowiada przeprowadzenie widowiska w odpowiedniej formie.
Źródło: eurovision.tv, ogaegreece.com, wiwibloggs.com