Eurowizja 2021 już w przyszłym miesiącu! Głos w nierozwiązanej dotąd kwestii widowni na żywo zabrały władze i organizatorzy. Możliwe jest, że kilkutysięczna publiczność obejrzy konkurs w Rotterdamie z areny. Co wiadomo?
Holenderskie władze zakomunikowały, że 65. Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie najprawdopodobniej odbędzie się z udziałem publiczności. Wydarzenia kultury organizowane są tam w ramach programu, który sprawdza możliwości goszczenia większych skupisk ludzi podczas pandemii COVID-19. Ostateczne decyzje nie zapadły, ale nadawca z Holandii optymistycznie patrzy na maj i dąży do jak najefektywniejszego zaproszenia widzów do Ahoy Areny.
Eurowizja 2021: nowe wieści o publice
Arie Slob, holenderski minister bez teki odpowiedzialny za komunikację, ogłosił dzisiaj w rozmowie z mediami, że Eurowizja 2021 będzie objęta programem FieldLab. Jest to format współpracy naukowców, władz i przedstawicieli kultury dotyczący bezpiecznej organizacji wydarzeń z udziałem dużej publiczności podczas pandemii koronawirusa. Jak dotąd Holendrzy z sukcesem zorganizowali spektakl teatralny z udziałem pięciuset widzów i cztery koncerty (dwa zamknięte i dwa na świeżym powietrzu) z udziałem półtora tysiąca widzów. Ostatnio odbył się także mecz reprezentacji Holandii i Łotwy, który w normalnych warunkach w Amsterdamie zobaczyło pięć tysięcy widzów. Przed każdym z wydarzeń wszystkie osoby musiały okazać negatywne wyniki testów na koronawirusa. Udało się stwierdzić, że przeprowadzone eventy nie wpłynęły na rozprzestrzenianie się wirusa.
Eurowizja 2021 w maju ma według założenia ugościć 3500 widzów. Jest to 50% liczby planowanej rok temu w warunkach niepandemicznych i 40% maksymalnej pojemności areny. Władze Holandii, które w najbliższym czasie chcą otworzyć m.in. część muzeów, planują zorganizować punkty przeprowadzenia testów na koronawirusa w całym kraju. Docelowo w maju Holendrzy mają zamiar umożliwić testy nawet 400 tysiącom osób dziennie. Widzowie Eurowizji będą mogli skorzystać za darmo z Testen voor Toegang i przy użyciu aplikacji CoronaCheck okazać negatywny wynik testu. Ma to być warunek konieczny, by móc wejść do areny. Plan obejmuje zarówno oba półfinały i Wielki Finał, jak i po dwie próby (Family Show i Jury Show) każdego z wieczorów – łącznie dziewięć koncertów.
Komentarz ze strony Europejskiej Unii Nadawców
Stanowisko w sprawie najnowszych informacji z kraju tulipanów zajęła już także Europejska Unia Nadawców (EBU). Z jej ramienia wypowiedział się szef Konkursu Piosenki Eurowizji – Martin Österdahl:
Miło nam przyjąć decyzję rządu Holandii i możliwość zaproszenia fanów na Konkurs Piosenki Eurowizji w maju. Weźmiemy pod uwagę możliwe opcje i w ciągu kilku tygodni ogłosimy nowe szczegóły o tym, jak bezpiecznie wprowadzimy publiczność do areny Ahoy w Rotterdamie, jeśli sytuacja na to pozwoli. Zdrowie i bezpieczeństwo tych, którzy wezmą udział w wydarzeniu, jest dla nas czołowym priorytetem.
Martin Österdahl, Producent Wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji, Europejska Unia Nadawców
Co z biletami?
Ze względu na obostrzenia dostępne będą tylko miejsca siedzące. W strefie bezpośrednio przy scenie, gdzie w zwykłych realiach stali fani, umieszczony będzie Green Room, oddzielony dokładnie od widowni, by zapewnić bezpieczeństwo delegacjom. Niderlandzkie władze zastrzegły, że Eurowizja 2021 z publicznością to na razie szczegółowy plan, ale ostateczna decyzja o publiczności zapadnie dopiero pod koniec kwietnia. Do tego czasu i tak należy podjąć decyzje o sprzedaży biletów. Najpewniej pierwszeństwo w zajęciu swojego miejsca będą miały osoby, które kupiły już bilety rok temu. Należy zaznaczyć, że rząd Holandii ma prawo w dowolnym momencie odwołać swoje plany.
Eurowizja 2021: co wiemy?
Tegoroczna Eurowizja odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część zeszłorocznych planów organizatorów zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley oraz NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Odświeżono natomiast logo Eurowizji 2021. Znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.
Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca. 26 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie. Z udziału zrezygnowała Armenia, a Białoruś została zdyskwalifikowana.
Źródła: nu.nl, De Telegraf, eurovision.tv, fot. eurovision.tv/EBU