Eurowizja 2021 według scenariusza D? Sietse Bakker uspokaja

Eurowizja 2021, Rotterdam Ahoy, Sietse Bakker

Eurowizja 2021 odbyła się w dn. 18, 20 i 22 maja 2021 roku w Ahoy Arena w Rotterdamie. Na zdjęciu m.in. Sietse Bakker. fot. Charles Batenburg / eurovision.tv

Eurowizja 2021 już za pięć miesięcy. Choć pozornie wydaje się, że to dużo czasu, organizatorzy muszą z wyprzedzeniem podjąć decyzję o tym, w jakiej formie odbędzie się tegoroczne widowisko. Jakie wieści ma dla fanów Sietse Bakker, producent konkursu? Jakie warianty typują redaktorzy eurowizja.org?

Pandemia koronawirusa uniemożliwiła organizację zeszłorocznego konkursu. 18 marca 2020 roku Europejska Unia Nadawców odwołała wydarzenie, zapowiadając jego kolejną edycję na 2021 rok. We wrześniu EBU opublikowała cztery możliwe scenariusze organizacji widowiska, w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Ta, jak wiemy, nie ulega poprawie i w wielu krajach wciąż odnotowuje się tysiące nowych zachorowań dziennie.

Eurowizja 2021: tabela przedstawiająca cztery scenariusze organizacji Eurowizji 2021 /Foto: eurovision.tv

Eurowizja 2021: dziś scenariusz D, wciąż wiara w scenariusz A

Sietse Bakker, producent Eurowizji 2021, wciąż patrzy pozytywnie na możliwe scenariusze organizacji Eurowizji 2021. Choć jak sam stwierdził, gdyby Eurowizja 2021 odbywała się teraz, organizatorzy musieliby zastosować wariant D. Ten wiązałby się z wykorzystaniem wcześniej nagranych konkursowych występów, nieobecnością artystów, delegacji oraz publiczności w arenie czy przeniesieniem wszystkich wydarzeń eurowizyjnych do sieci. Bakker wierzy jednak, że dzięki szybkim testom oraz szczepionkom sytuacja epidemiologiczna poprawi się na tyle, że możliwy będzie nawet scenariusz A. Ten zakłada organizację w pełni stacjonarnego wydarzenia.

Jeśli pandemia może nas czegokolwiek nauczyć, to na pewno tego, że wszystko szybko się zmienia. Choć scenariusz A jest niemal niemożliwy do wdrożenia, kto wie, co stanie się między styczniem a majem. W związku z tym scenariusz A będzie leżał na stole tak długo, jak tylko to możliwe.

Sietse Bakker

Sietse Bakker o dwóch ważnych momentach

Zapytany przez przedstawicieli holenderskich mediów, kiedy zapadnie decyzja odnośnie do wariantu organizacji Eurowizji 2021, Sietse Bakker opowiedział o dwóch ważnych datach w kalendarzu. Kluczowy będzie początek lutego. To wtedy EBU i holenderscy nadawcy ogłoszą, według którego scenariusza odbędzie się konkurs. Jednak producenci zostawiają sobie margines na zmianę stanowiska. W połowie marca zapadnie ostateczna decyzja dotycząca wybranego wariantu.

Mam nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości pierwsze szczepienia w Holandii zostaną wykonane. W takiej sytuacji zawsze możemy wybrać lepszy wariant, lub gorszy – jeśli zajdzie taka potrzeba.

Sietse Bakker

Z kolei jak podaje De Telegraaf artyści biorący udział w Eurowizji 2021 nie będą musieli wykonać obowiązkowego szczepienia przeciw COVID-19. Sietse Bakker nazywa obowiązek przeprowadzenia szczepień wymogiem politycznym, nie zaś koniecznym warunkiem stawianym przez Europejską Unię Nadawców i organizatorów. Sam Bakker wierzy, że jak najwięcej osób zdecyduje się zaszczepić przeciwko koronawirusowi.

Jaka będzie Eurowizja 2021?

Nasi redaktorzy oceniający warianty organizacji Eurowizji 2021 byli nieco mniej optymistyczni. Jak stwierdziła Maria Baładżanow, która na co dzień mieszka w Holandii, kraj od początku bardzo dziwnie radzi sobie z pandemią. Jej zdaniem w porównaniu z innymi państwami Holendrzy wprowadzają poszczególne obostrzenia z opóźnieniem. Nie inaczej jest w przypadku szczepień, których start zaplanowano dopiero na 8 stycznia. Maria podkreśliła, że Holendrom bardzo zależy na organizacji konkursu, dlatego zrobią wszystko by odbył się on w optymalnych warunkach. Według niej najbardziej obiektywny wydaje się scenariusz C, który pozwalałby na występ części uczestników w Rotterdamie.

W podobnym tonie wypowiedział się Konrad Szczęsny. Jego zdaniem do maja nie uda zaszczepić się wszystkich osób, choć wykonanie szczepienia może być warunkiem wstępu na widownię lub do centrum prasowego. Konrad przewiduje, że EBU postara się, by przynajmniej w połowie była to normalna Eurowizja, również obstawiając scenariusz C.

Eurowizja 2021: tak będą wyglądać eurowizyjne pocztówki. Fot. IDTV / eurovision.tv

Eurowizja 2021: co wiemy?

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.

Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do końca marca. Na ten moment 22 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji 2021. Z kolei Cypr reprezentować będzie nowa wykonawczyni – Elena Tsagrinou.

Eurowizja 2021: zobacz nowe logo konkursu. Fot. CLEVER ° FRANKE, eurovision.tv

Źródło: escdaily.com

Exit mobile version