Na początku lutego krajowy nadawca ujawnił, że piosenka, którą Ana Soklič wykona na Eurowizji 2021, została już wybrana. Dziś przyszedł czas na oficjalne zaprezentowanie konkursowego utworu. Czy Amen powtórzy dobrą passę Słowenii i również awansuje do wielkiego finału?
Słowenia znalazła się w gronie państw, które potwierdziły, że nie zamierzają zmieniać reprezentanta na tegoroczną Eurowizję. Tym samym po raz drugi w historii postawiono na wybór wewnętrzny. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce w 2013 r., gdy do Malmö pojechała Hannah Mancini. W związku z takim obrotem spraw nadawca zaprosił kompozytorów i producentów muzycznych do przesyłania propozycji, z których zostanie wybrana eurowizyjna piosenka. Spośród 191 zgłoszonych piosenek wybór padł ostatecznie na Amen. Sam utwór usłyszeliśmy po raz pierwszy dziś w trakcie emisji programu EMA 2021.
Słowenia na Eurowizji 2021: Kim są autorzy Amen?
Wyboru Amen dokonały dwie komisje jurorskie. Pierwsza z nich przesłuchała wszystkie nadesłane propozycje i ograniczyła selekcję do trzech tytułów. W jej skład – oprócz Any Soklič – weszli również Darja Švajger (dwukrotna reprezentantka Słowenii na Eurowizji) oraz Vladimir Graić (kompozytor Molitvy). Druga komisja (Darja Švajger, Mojca Menart i Matevž Šalehar-Hamo) zrealizowała natomiast zadanie do końca i wybrała ostatecznie piosenkę, którą Ana Soklič zaprezentuje na scenie w Rotterdamie.
Piosenkarka podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w długi proces wyboru piosenki na Eurowizję 2021:
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wnieśli swój wkład. Proces wyboru był bardzo trudny. (…). Jestem bardzo zadowolona z wybranej piosenki, mam nadzieję, że wy również będziecie. Skorzystaliśmy również z wyjątkowej okazji, nagrywając chórki, na co pozwalają tegoroczne zasady Eurowizji.
Eurowizyjna propozycja w całości wykonywana jest w języku angielskim. Piosenkę skomponowała Ana Soklič oraz Bojan Simončič i Žiga Pirnat. Warto podkreślić, że ta sama drużyna stworzyła Vodę, czyli utwór, z którym piosenkarka miała w zeszłym roku reprezentować Slowenię. Za tekst utworu odpowiadają natomiast Soklič i Simončič, a wspomagał ich w tym Charlie Mason, co przewidywaliśmy w naszym wcześniejszym artykule. Amerykański tekściarz był współautorem między innymi Rise Like a Phoenix (Austria 2014) czy Here for You (Słowenia 2015).
Anie Soklič towarzyszy w utworze amerykański chór gospel, do czego przyczynił się w znacznej mierze Žiga Pirnat. Jednym z jego członków jest Dorian Holley – amerykański piosenkarz znany ze współpracy z Michaelem Jacksonem. Był on między innymi wokalistą wspierającym Króla Popu podczas Bad World Tour w 1987 roku.
Ana Soklič i jej kariera
Ana Soklič to słoweńska piosenkarka wykonująca przede wszystkim utwory jazzowe, soulowe i bluesowe. Pochodzi z niewielkiej miejscowości Savica, położonej u podnóża Alp Julijskich. Jej nauczycielką śpiewu była dwukrotna reprezentantka Słowenii na Eurowizji Darja Švajger. W 2012 roku wzięła udział w pierwszej edycji programu X-Factor, natomiast dwa lata temu wystąpiła na festiwalu Slovenska popevka z piosenką Temni svet. Utwór zapewnił wokalistce nagrodę za najlepszą piosenkę oraz najlepszą interpretację. Ana Soklič charakteryzuje się również wielką i silną wiarą w Boga. Jest z niej dumna i podkreśla ją na każdym kroku, mając świadomość, że może być to negatywną pożywką dla niektórych mediów. Na scenie skupia się przede wszystkim na warstwie emocjonalnej i oddziaływaniu śpiewem wobec odbiorcy.
W swojej karierze dwukrotnie starała się o wyjazd na Eurowizję jako członkini zespołu Diona Dimm. Z utworem If You w 2004 r. zajęła ósme miejsce, zaś w 2007 r. z kompozycją zatytułowaną Oče nie udało jej się przebrnąć półfinału. W zeszłym roku piosenkarka niespodziewanie wygrała preselekcje do Eurowizji brawurowym i pełnym emocji wykonaniem ballady Voda. Choć bukmacherzy nie dawali dużych szans na sukces, fani upatrywali w piosence „czarnego konia” w głosowaniu jurorów. Podczas koncertów z serii Eurovision Home Concert, w malowniczej scenerii znajdującego się niedaleko jej rodzinnej miejscowości Jeziora Bohinjsko, zaśpiewała m.in. Suus Rony Nishliu (Albania 2012).
Historia Słowenii na Eurowizji
Słowenia zadebiutowała w konkursie jako niepodległe państwo w 1993 r. Od początku reprezentanci wybierani byli poprzez preselekcje o nazwie Evrovizijska Melodija (EMA). Tylko dwa razy RTVSLO zdecydowało się na wybór wewnętrzny (2013 r. i 2021 r.). Po tym, gdy Hannah Mancini w 2013 r. zajęła ostatnie miejsce w półfinale, postanowiono powrócić do sprawdzonego sposobu. Najlepszy rezultat kraju to siódme miejsce w 1995 (Darja Švajger – Prisluhni mi) i 2001 r. (Nuša Derenda – Energy). Dwa lata temu reprezentantami byli Zala Kralj i Gašper Šantl z utworem Sebi. Po weryfikacji wyników duet ostatecznie zajął 15. miejsce.
Czy Ana Soklič będzie w stanie osiągnąć najlepszy rezultat w historii słoweńskich startów? Przekonamy się o tym już za niecałe trzy miesiące. Wokalistka zaprezentuje się na scenie 18 maja 2021 r. w pierwszej połowie pierwszego półfinału Eurowizji 2021.
źródło: rtvslo.si