Eurowizja 2021: Gjon's Tears. Fot. Facebook.com / Gjon's Tears

Eurowizja 2021 dopiero za rok, ale już teraz część krajów rozpoczyna przygotowania do konkursu. Jednym z nich jest Szwajcaria, która wcześniej potwierdziła, że na przyszłoroczną Eurowizję ponownie pojedzie Gjon’s Tears. Jak nadawca planuje wybrać eurowizyjny utwór?

Przed krajowym nadawcą, SRG SSR, nie lada wyzwanie. Oczy obserwatorów konkursu z pewnością będą zwrócone na Szwajcarię. Kraj od kilku lat wysyła ciekawe i lubiane propozycję na Eurowizję. Ponadto postawił sobie wysoko poprzeczkę, stawiając na utwór Répondez-moi. Wyjątkowa, emocjonalna kompozycja zdobyła serca słuchaczy w całej Europie, o czym świadczyć może m.in. wysokie miejsce w typowaniach bukmacherów. Część fanów widziała też podobieństwo piosenki Gjon’s Tearsa do zwycięskiej kompozycji z zeszłego roku – Arcade Duncana Laurence’a.

Eurowizja 2021: jak wybierze Szwajcaria?

Mimo sukcesu na Eurowizji w ubiegłym roku i spekulacji o szansach na trzecią w historii wygraną dla Szwajcarii, nadawca nieco zmodyfikował procedurę wyboru utworu. Tym razem krajowi i światowi producenci nie będą mogli wysyłać swoich kompozycji do siedziby SRG SSR. Nowy eurowizyjny numer powstanie we współpracy Gjon’s Tearsa ze szwajcarskimi i zagranicznymi autorami muzyki i tekstu. Jak deklarują przedstawiciele nadawcy, artyści chcą wspólnie stworzyć nowoczesną, efektowną propozycję, która spełni wymagania międzynarodowego odbiorcy. Słowa muszą mieć, jasny, czytelny i mocny przekaz.

Z utworów stworzonych podczas specjalnych sesji kompozytorskich zostanie wybranych kilka najlepszych. Następnie usłyszy je 100 wybranych słuchaczy i 20 ekspertów muzycznych z kraju i zagranicy. Piosenka, która wywoła najbardziej pozytywne reakcje większości będzie reprezentować Szwajcarię na Eurowizji 2021. To niemal identyczne rozwiązanie do tego stosowanego w tym roku. W sumie nadawca otrzymał 515 kompozycji gotowych do zaistnienia na Eurowizji 2020.

https://www.youtube.com/watch?v=O9GAfFHZE-E

Eurowizja 2021: kto weźmie udział?

Eurowizja 2021 najprawdopodobniej odbędzie się w drugim tygodniu maja. Wcześniej władze Rotterdamu zadeklarowały walkę o organizację konkursu, jednak w związku z epidemią koronawirusa przyszłoroczna edycja wydarzenia także stoi pod znakiem zapytania.

Na ten moment udział w Eurowizji 2021 zadeklarowały telewizje publiczne z 21 krajów. Trzynastu nadawców publicznych postawiło na artystów wybranych na tegoroczny konkurs. Wśród nich są: Australia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Bułgaria, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Rumunia, Szwajcaria i Ukraina. Chorwacja podjęła decyzję o występie na Eurowizji 2021, lecz nie wiemy, w jaki sposób wybierze artystę. TVP jak dotąd nie poinformowała o udziale w konkursie.

Nadawcy w Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Norwegii, Portugalii i Szwecji potwierdzili, że będą kontynuować swoje formaty preselekcyjne. Co więcej, Uku Suviste otrzyma automatyczne miejsce w stawce Eesti Laul, a zespół The Roop – w Padandom is Naujo.