Eurowizja 2021 coraz bliżej. Porozmawialiśmy z Tusse, który będzie reprezentował Szwecję w Rotterdamie. W jaki sposób zaczął przygodę z muzyką? Jakie ma plany na przyszłość? Jak radzi sobie ze stresem na scenie? O czym jest Voices? Zdradza nam również trochę szczegółów na temat jego występu w maju.
Tusse, który w maju stanie na scenie w Rotterdamie w barwach Szwecji podzielił się z nami informacjami na temat tego, co robi, kiedy nie śpiewa, wspomniał o swoich muzycznych marzeniach a także zdradził, jaki ma związek z Polską.
Tusse dla eurowizja.org: to była szalona przygoda
Eurowizja 2021 zbliża się wielkimi krokami. To oznacza mnóstwo prób i przygotowań dla Tusse – reprezentanta Szwecji. W wywiadzie dla eurowizja.org wspomniał, że występ na scenie w Rotterdamie będzie się nieco różnił od tego podczas Melodifestivalen. Wspomniał także, że totalnie nie spodziewał się wygranej szwedzkich preselekcji. Wchodząc na scenę, czuł się lekko zdenerwowany, ale kiedy tylko zaczął śpiewać, cały stres mijał. Tusse przybliżył nam także znaczenie Voices:
„Voices” jest o człowieczeństwie, jedności i nadziei. Kiedykolwiek słucham „Voices”, znajduję siłę w fakcie, iż wiem, że nie jestem sam, że wielu ludzi przechodzi przez to samo co ja, nie tylko ja czuję coś w ten sposób. Uważam też, że „Voices” mówi również o tym, że każdy ma głos, każdy powinien zostać wysłuchany. Każdy z nas powinien wiedzieć, że jego glos ma znaczenie, że każda osoba coś znaczy i wszyscy jesteśmy w tym razem.
Tusse w wywiadzie dla eurowizja.org
Dodał, że to przez kongijskie pochodzenie muzyka jest mu tak bardzo bliska. Tamtejsi ludzie śpiewają i tańczą cały czas, więc nie sposób było nie nabyć tamtejszej mentalności. Poza tym śpiewał w kościelnym chórze i kiedy przybył do Szwecji, kontynuował śpiew chociażby w szkole. Jak mówi, denerwował tym innych, ponieważ potrafił wyjść przed szereg i po prostu śpiewać, a każdy mówił: uspokój się.
Muzyczne inspiracje Tusse
Tusse podzielił się także nieco bardziej personalnymi informacjami na swój temat. Jego największymi muzycznymi inspiracjami są James Brown, Bruno Mars i Adele. Po Eurowizji możemy się również spodziewać jego nowych utworów. Poza tym bardzo chciałby zaśpiewać kiedyś z Loreen czy z Samem Smithem.
Jaki związek ma z Polską?
W wywiadzie młody artysta zapytany został również o to, czy zamierza kiedyś przyjechać do Polski. Tusse powiedział, że właściwie był już tutaj w zeszłym roku. Poza tym dodał, że jego szwedzka mama pochodzi z Polski, zatem możemy się spodziewać jego wizyt częściej.
Kim jest Tusse?
Urodził się w Demokratycznej Republice Konga, a w wieku kilkunastu lat jako uchodźca trafił do szwedzkiej wsi Kullsbjörken, w której zamieszkał. W 2019 roku zwyciężył w piętnastej edycji szwedzkiej wersji programu Idol, a dwa utwory wykonywane przez niego w programie: How Will I Know oraz Rain zostały wydane jako single.
W 2021 roku zwyciężył w Melodifestivalen z utworem Voices, gdzie zdobył historyczną liczbę głosów i dzięki czemu został reprezentantem Szwecji w Konkursie Piosenki Eurowizji.
Eurowizja 2021: co wiemy?
Tegoroczna Eurowizja odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część zeszłorocznych planów organizatorów zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley oraz NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Odświeżono natomiast logo Eurowizji 2021. Znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.
Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. 26 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie. Z udziału zrezygnowała Armenia, a Białoruś została zdyskwalifikowana.
Źródła: wikipedia, materiały własne