Eurowizja 2021: artyści, którzy potwierdzili udział w konkursie. (Źródło: eurovision.tv)

Po ogłoszeniu decyzji o anulowaniu Eurowizji 2020 wielu nadawców nie czekało z informacją o planach na przyszłość. Mimo tego, że Eurowizja 2021 odbędzie się za nieco ponad rok, a tegoroczne propozycje nie będą dopuszczone do konkursu, nadawcy już deklarują udział krajów w wydarzeniu, decydując o sposobie wyboru reprezentanta.

Eurowizja 2021: Kto pojawi się w stawce konkursowej?

Do tej pory siedemnaście krajów potwierdziło swój udział w Eurowizji 2021, a jedenaście spośród nich ogłosiło, że do konkursu wybierze tych samych artystów, których początkowo wybrano do edycji 2020. Oto lista:

 1. Austria – Vincent Bueno 
 2. Azerbejdżan – Samira Efendi
 3. Belgia – Hooverphonic
 4. Bułgaria –Victoria
 5. Gruzja – Tornike Kipiani
 6. Grecja – Stefania
 7. Izrael – Eden Alene
 8. Holandia – Jeangu Macrooy 
 9. Hiszpania – Blas Cantó
 10. Szwajcaria – Gjon’s Tears 
 11. Ukraina – Go_A

Wśród nich jest ośmioro artystów wybranych wewnętrznie. Drugą możliwość reprezentowania dostali wybrani drogą talent show Eden Alene z Izraela i Tornike Kipiani z Gruzji. Z kolei zespół Go_A, który wygrał ukraińskie preselekcje. Niektóre kraje, które walczą z epidemią COVID-19 postanowiło odwlec w czasie podjęcie decyzji w sprawie Eurowizji 2021. Brakuje nam oficjalnych komunikatów dziewięciu państw, które zdecydowały się na wybór wewnętrzny w tym roku. Irlandia potwierdziła swój udział w kolejnym konkursie, ale nie podała informacji, czy Lesley Roy będzie reprezentantką. Wokalistka potwierdziła chęć występu w kolejnym konkursie. W podobnej sytuacji są Roxen z Rumunii i Sandro, reprezentant Cypru.

Eurowizja 2021: które kraje postawią na selekcje?

Do Szwecji i Estonii, które jako pierwsze podjęły decyzje o zorganizowaniu krajowych preselekcji w ostatnim czasie dołączyły Norwegia, Finlandia i Portugalia.

Norwegia wzorem tegorocznej edycji zorganizuje Melodi Grand Prix z półfinałami i dziesięcioma wybranymi piosenkami w finale.

Ulrikke nie weźmie udziału w Melodi Grand Prix 2021

Natomiast Finlandia zdecydowała, że w 2021 roku powrócą selekcje Uuden Musiikin Kilpailu. Zgłoszenia nadawca będzie przyjmował od 1 września.

Finlandia: Uuden Musiikin Kilpailu wraca w 2021 roku. Co z Akselem?

Łotewski nadawca Latvijas Televīzija ogłosił, że ​​podejmie decyzję o udziale w konkursie również po przejściu epidemii COVID-19. Natomiast Chorwacja i Litwa potwierdziły zainteresowanie Eurowizją 2021, ale nie wiemy, w jaki sposób wybiorą reprezentantów. Czy drugą szansę dostanie Damir Kedžo z Chorwacji i jeden z tegorocznych faworytów do zwycięstwa zespół The Roop z Litwy? Czekamy także na informacje o zorganizowaniu preselekcji w pozostałych krajach nordyckich, tj. na Islandii i w Danii. Nadawca DR rozważa możliwe opcje dotyczące Eurowizji 2021, które mają zapaść w najbliższym czasie. Ben & Tan wyrazili chęć ponownego udziału w Dansk Melodi Grand Prix 2021, jeśli miałyby się odbyć.

Eurowizja 2021: kto nie weźmie udziału?

Fanów najbardziej rozczarowała informacja, że zwyciężczyni norweskiego MPG 2020, Ulrikke, odmówiła przyjęcia propozycji automatycznego zakwalifikowania do finału selekcji 2021. Wśród artystów, którzy odmówili udziału w kolejnej edycji narodowego finału jest także Dadi Freyr z Islandii. Elisa, która została wybrana do reprezentowania Portugalii w konkursie 2020, oświadczyła, że ​​nie zostanie wewnętrznie wybrana przez Rádio e Televisão de Portugal do reprezentowania Portugalii w 2021 roku. Kraj zorganizuje jak co roku format Festival da Canção. Producent estońskich selekcji zapowiedział, że wybrany pod koniec lutego Uku Suviste może otrzymać automatyczne miejsce w stawce Eesti Laul 2021. Artysta przyjął to zaproszenie, ale musi ponownie powalczyć o zwycięstwo. Innego zdania jest Samanta Tīna z Łotwy, która nie zamierza walczyć o udział w Eurowizji, jeśli zostaną ponownie zorganizowane selekcje Supernova.

Brak także informacji od TVP na temat Eurowizji 2021. Fani wierzą, że to Alicja Szemplińska będzie reprezentować nasz kraj i Telewizja Polska wybierze właśnie ją bez kolejnych eliminacji. Niestety na tę decyzję musimy jeszcze poczekać.

Źródło: eurovoix.com, własne