Bośnia i Hercegowina nie wraca na Eurowizję. Powód? długi nadawcy

Eurowizja 2016, Bośnia i Hercegowina

Dalal Midhat-Talakić (Eurowizja 2016, Bośnia i Hercegowina) oraz Deen, Ana Rucner i Jala zajęli jedenaste miejsce w półfinale. Fot. eurovision.tv

Eurowizja 2022 odbędzie się drugim tygodniu maja w Turynie. Po raz piąty z rzędu w konkursie nie weźmie udziału Bośnia i Hercegowina. Nadawca ma związane ręce, wciąż pozostając zadłużonym w stosunku do Europejskiej Unii Nadawców.

BHRT od lat zmaga się z problemami finansowymi, które sprawiają, że Eurowizja nie jest na liście wydarzeń nadawcy. Jeszcze późną wiosną informowaliśmy, że władze bośniackich mediów publicznych są zainteresowane startem, lecz aby doszedł on do skutku telewizja musiałaby otrzymać wsparcie rządu i spłacić ciążący dług wobec EBU.

Eurowizja 2016 była ostatnią dla Bośni i Hercegowiny. Fot. eurovision.tv

Eurowizja 2022: Bośnia i Hercegowina nie pojawi się w Turynie

Ostatni raz Bośnia i Hercegowina wzięła udział w Eurowizji w 2016 roku. Od tego czasu EBU nie zezwala BHRT na partycypację w widowisku ze względu na zobowiązania finansowe wobec organizacji. W 2018 roku BHRT miał do spłacenia aż trzy miliony euro. Dodatkowo nadawca wciąż balansuje na granicy bankructwa. Zatem sytuacja jest na tyle niepewna i niestabilna, że nawet umorzenie długu najprawdopodobniej nie pozwoliłoby na udział kraju w konkursie. Chodzi o koszty związane ze startem i potencjalnym wysłaniem delegacji do Turynu.

To nie pierwszy raz, gdy Bośnia i Hercegowina nie bierze udziału w konkursie ze względów finansowych. W latach 2014-2015 BHRT również brakowało środków na to, by wysłać swojego reprezentanta odpowiednio do Kopenhagi i Wiednia. Teraz jednak sytuacja wydaje się nie mieć końca i mimo wsparcia różnych instytucji, w tym także rozmów prowadzonych z EBU, sankcje raczej nieprędko zostaną odwieszone.

Bośnia i Hercegowina a Eurowizja

Bośnia i Hercegowina debiutowała na Eurowizji w 1993 roku. Pierwszy udział kraju był niezwykle emocjonalny. Utwór Sva bol svijeta nawiązuje do toczącej się wtedy wojny w Bośni i Hercegowinie i dramatu miejscowej ludności. Mimo sytuacji politycznej i militarnej Bośniacy brali udział w Eurowizji rok w rok aż do 1998 roku, kiedy to ze względu na słabe rezultaty musieli pauzować. W 1999 roku wysokie siódme miejsce dla Bośni i Hercegowiny wywalczył Dimo Merlin. Wokalista dwanaście lat później (Eurowizja 2011) zajął kolejną dobrą pozycję – szóstą.

Najlepszy jak dotąd rezultat Bośnia i Hercegowina uzyskała w 2006 roku. Grupa Hari Mata Hari uplasowała się na trzecim miejscu podczas konkursu w Atenach. Lata 2004-2009 to złoty czas dla Bośniaków. Sześć startów i aż cztery miejsca w czołowej dziesiątce. Od wprowadzenia półfinałów reprezentanci BHRT niemal zawsze awansowali do finału. Wyjątkiem był ostatni udział (Eurowizja 2016), kiedy to czwórka artystów – Dalal, Deen, Ana Rucner i Jala zajęli jedenaste miejsce w półfinale.

Vukašin Brajić (Eurowizja 2010, Bośnia i Hercegowina) na scenie w Oslo. Fot. eurovision.tv

Exit mobile version