O tym, że nadawcy często podążają za trendem wytworzonym przez aktualnego laureata Eurowizji wiedzieliśmy od dawna. Tym samym można się spodziewać, że Eurowizja 2022 będzie miała większy odsetek rockowych piosenek. Jak się okazuje może być to też podłoże do wyrażania potrzeby reprezentacji przez mężczyzn w średnim wieku.
Muzyka rockowa, jak każdy inny gatunek, przechodzi swoje zmiany oraz cyklicznie jest mniej lub bardziej widoczna w tzw. mainstreamie. Jednak w przeciwieństwie do muzyki pop, która sama w sobie jest zlepkiem różnych inspiracji (a co za tym idzie jest bardziej plastyczna i zmienna), wyobrażenie muzyki rockowej dla przeciętnego odbiorcy może być wynikiem zbioru doświadczeń. Studia nad kształtowaniem się gustu muzycznego wskazują, że człowiek jest najbardziej chłonny w latach nastoletnich.
„Hello, fellow kids” – muzyka ojców w natarciu
Za dość nieprzejrzystym wyborem formacji Intelligent Music Project w Bułgarii stoi przedsiębiorca Milen Wrabewski (52 lat) oraz prezes telewizji BNT – Emil Koszłukow (56 lat). Ich wiek wskazuje, że ich pojęcie o muzyce było kształtowane w dużej mierze w połowie lat osiemdziesiątych. Świeżo upieczony reprezentant tego kraju nawiązuje muzycznie do wspomnianego okresu. Jednocześnie można spekulować, że taka też będzie ich propozycja, którą doświadczy Eurowizja. Warto dodać, że magazyn Vulture przewrotnie określił zestawienie tych brzmień z jego odbiorcami (mężczyźni w średnim wieku) jako boomer rock.
Muzyka rockowa może być obecna w mainstreamie
Ten wybór jest o tyle przewrotny, ponieważ na kanwie powrotu trendów z wczesnych lat dwutysięcznych, w tzw. mainstreamie pojawiają się rockowe wtręty, które wzbudzają ciekawość u pokolenia Z. Warto wspomnieć choćby o nowym wcieleniu Willow Smith, Youngblud czy MOD SUN. Bardziej tradycyjne nawiązanie do wspomnianego okresu prezentowała w tym roku grupa Blind Channel z Finlandii. Jednak boomer rock pozostaje zachowawczy i konserwatywny w swojej formie, a przede wszystkim w kontrze do współczesności. Nie jest to proces nieznany. Wiele badań wiąże tę grupę demograficzną z przegranymi globalizacji oraz strachem przed stratą dotychczasowej pozycji społecznej.
Podczas, gdy wybór w Bułgarii na Eurowizji był inspirowany zwycięstwem grupy Måneskin, można też to przyjąć jako wyrażenie potrzeby reprezentacji mężczyzn w średnim wieku w popkulturze. Jednocześnie, mając na uwadze rosnącą popularność widowiska wśród młodszych odbiorców oraz tradycyjną widownie złożoną z kobiet w średnim wieku, można zauważyć, że dużej mierze pozostają wykluczeni jako target odbiorców Konkursu Piosenki Eurowizji. Przyjmując, wartości Eurowizji, wśród których jest też inkluzywność warto się zastanowić czy obecność takiej formacji nie sprzyja szerszemu spojrzeniu na Eurowizje jako faktyczne wydarzenie dla każdego widza.
Eurowizja 2022 – lista uczestników. Fot. eurovision.tv