W ostatnich dniach świat eurowizyjny obiegła informacja o działaniach podjętych przez zespół Citi Zēni – reprezentantów Łotwy na tegorocznej Eurowizji – w związku z inwazją Rosji na terytorium Ukrainy. Jak brzmi treść listu?
W nocy z 23 na 24 lutego wojska rosyjskie wtargnęły na Ukrainę, rozpoczynając tym samym regularną wojnę i chwiejąc pokojem w Europie. Jak wiemy, polityka bardzo często wywiera znaczący wpływ na międzynarodowe imprezy sportowe czy też muzyczne. Nie inaczej jest w przypadku Eurowizji. Zaraz po rozpoczęciu działań wojennych, w środowisku fanów Eurowizji pojawiły się spekulacje na temat możliwej dyskwalifikacji Rosji z konkursu w Turynie. Wśród komentarzy pojawiały się nawet głosy żądania takiego rozwiązania. Argumentowano, iż działania tego wschodniego kraju przeczą idei konkursu i jego udział w obecnej sytuacji byłby czymś niewłaściwym. Z prośbą o usunięcie Rosji z Eurowizji oficjalnie wystąpiła również ukraińska telewizja Suspilne.
Liczne głosy w mediach oraz działania ukraińskiego nadawcy spotkały się z szybką odpowiedzią Europejskiej Unii Nadawców (EBU):
„KONKURS PIOSENKI EUROWIZJI TO NIEPOLITYCZNE WYDARZENIE KULTURALNE, KTÓRE JEDNOCZY NARODY I CELEBRUJE RÓŻNORODNOŚĆ POPRZEZ MUZYKĘ. PUBLICZNI NADAWCY EBU ZARÓWNO W ROSJI, JAK I NA UKRAINIE ZOBOWIĄZALI SIĘ DO UDZIAŁU W TEGOROCZNYM WYDARZENIU W TURYNIE I OBECNIE PLANUJEMY POWITAĆ ARTYSTÓW Z OBU KRAJÓW, KTÓRZY WYSTĄPIĄ W MAJU. OCZYWIŚCIE BĘDZIEMY NADAL UWAŻNIE MONITOROWAĆ SYTUACJĘ.„
Citi Zēni: wierzymy, że w Eurowizji chodzi głównie o pokój, zabawę i miłość
Specjalny list wystosował zespół Citi Zēni, w którym artyści zwrócili się do EBU o ponowne rozpatrzenie kwestii udziału Rosji w tegorocznej Eurowizji. Treść listu została opublikowana na oficjalnym koncie zespołu w jednym z portali społecznościowych.
W komunikacie zespołu możemy przeczytać:
„’DŹWIĘK PIĘKNA NIE MOŻE STAĆ SIĘ DŹWIĘKIEM WOJNY (ang. The Sound of Beauty – hasło tegorocznej eurowizji, przyp. redakcyjny). OBECNA AGRESJA I POLITYKA ZEWNĘTRZNA PROWADZONA PRZEZ RZĄD FEDERACJI ROSYJSKIEJ SĄ DLA NAS NIE DO ZAAKCEPTOWANIA. STAJEMY SOLIDARNIE Z MIESZKAŃCAMI UKRAINY I STANOWCZO SPRZECIWIAMY SIĘ CIERPIENIU, JAKIE MA TERAZ MIEJSCE. MY, CITI ZENI, ZWYCIĘZCY ŁOTEWSKICH PRESELEKCJI ORAZ REPREZENTANCI ŁOTWY W 66. KONKURSIE PIOSENKI EUROWIZJI ZWRACAMY SIĘ Z PROŚBĄ O PONOWNE ROZPATRZENIE KWESTII UDZIAŁU ROSYJSKIEJ DELEGACJI W NADCHODZĄCYM KONKURSIE W MAJU.”
na końcu twórcy dodali:
„WIERZYMY, ŻE W EUROWIZJI CHODZI GŁÓWNIE O POKÓJ, ZABAWĘ I MIŁOŚĆ. WARTOŚCI TE SĄ KOMPLETNIE SPRZECZNE Z OBECNĄ POLITYKĄ FEDERACJI ROSYJSKIEJ. W NASZEJ OPINII NIEWŁAŚCIWYM JEST WYSYŁANIE WYKONAWCY DO JEDNEGO KRAJU EBU I W TYM SAMYM CZASIE ROZMIESZCZANIE SWOJEJ ARMII W DRUGIM„.
Cała Europa solidarna z Ukrainą
Nie tylko reprezentanci Łotwy wyrazili swoją solidarność z Ukraińcami i Ukrainkami. Wsparcie dla mieszkańców Ukrainy wyraziło wielu byłych uczestników Eurowizji. Ponadto odpowiednie kroki podjęli także europejscy nadawcy. Łotewska Krajowa Rada ds. Mediów Elektronicznych zablokowała dzisiaj możliwość oglądania rosyjskich kanałów telewizyjnych, w tym telewizji RTR, która w tym roku odpowiada za udział Rosji w Eurowizji. Swój sprzeciw wobec udziału rosyjskiego nadawcy wyraził także szwedzki nadawca SVT, sugerując EBU ponowne przemyślenie decyzji. Duńska telewizja DR oraz norweska NRK wypowiedziały się w podobnym tonie.
Eurowizja 2022: co wiemy?
Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu będzie The Sound of Beauty. Europejska Unia Nadawców zaprezentowała także nowe logo i identyfikację wizualną konkursu. Gospodarzami widowiska są Laura Pausini, Mika oraz Alessandro Catellan.
W konkursie zobaczymy reprezentantów 41 państw – wśród nich jest także Polska, która wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału. Do stawki konkursowej powracają po przerwie Armenia i Czarnogóra. W rezultacie w półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.
Źródło: eurovoix.com