Eurowizja 2022 będzie kolejną edycją, kiedy to Duńczycy wybiorą swojego reprezentanta za pomocą formatu Dansk Melodi Grand Prix. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do końca października. Spośród nadesłanych aplikacji nadawca wybierze osiem najlepszych uczestników, którzy wystąpią w finałowej gali 5 marca.
Konkurs Dansk Melodi Grand Prix zainaugurowano w 1957 roku, czyli w roku debiutu Danii na Eurowizji. Od tego czasu, gdy Dania brała udział w Eurowizji, za każdym razem sięgała po zwycięzcę DGMP. Widowisko od zawsze było powiązane z Eurowizją, a gdy Dania w niej nie startowała, Dansk Melodi Grad Prix po prostu się nie odbywało. W tym roku rywalizację w DMGP zobaczymy po raz 52. Dotychczas troje laureatów formatu wygrywało Konkurs Piosenki Eurowizji, ostatnim razem w 2013 roku.
Eurowizja 2022: Dania wybiera
Pod koniec sierpnia duński nadawca ogłosił zasady selekcji. Wiemy już, że na konkurs złoży się tylko jeden, finałowy koncert. Ten odbędzie się 5 marca, a wystąpi w nim ósemka uczestników. Na ten moment trwa okres zgłoszeń utworów, a termin nadsyłania aplikacji to 29 października.
Aby móc wziąć udział w Dansk Melodi Grand Prix zarówno uczestnik, jak i kompozytor czy autor tekstu muszą pochodzić z Danii. Opcjonalnie mogą posiadać status stałego rezydenta w kraju lub muszą potwierdzić zawarcie związku małżeńskiego z Dunką lub Duńczykiem. Aplikacje mogą wysyłać także osoby z autonomii Danii tj. z Grenlandii czy Wysp Owczych. Takie zasady DGMP mają sprawić, że selekcje będą jednocześnie miejscem promocji lokalnych artystów.
Dansk Melodi Grand Prix – zasady zgłoszeń
Kompozytorzy mogą zgłosić więcej niż jeden utwór. Zgodnie z zasadami Eurowizji piosenki nie mogą zostać opublikowane w sieci lub publicznie wykonane przed 1 września. Tekst nie może zawierać przesłania politycznego, wulgaryzmów czy nieakceptowalnego języka. Wokaliści muszą wystąpić na żywo podczas finału DMGP. Po zakończeniu zgłoszeń specjalna komisja powołana przez DR określi, czy dana kompozycja spełnia stawiane warunki. Co więcej, do czasu ogłoszenia stawki artystom nie wolno publikować informacji na temat udziału w selekcjach.
Eurowizja 2022: co wiemy?
Na ten moment Eurowizja 2022 odbyłaby się z udziałem 26 państw. W tym gronie jest Polska – prezes Telewizji Polskiej potwierdził już zainteresowanie udziałem w konkursie i obiecał, że prace nad wyborem reprezentanta rozpoczną się już jesienią. Póki co w konkursowej stawce w stosunku do ostatniej edycji nie ma ani powrotów, ani rezygnacji. Wiele krajów decyduje się jednak na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, na Łotwie czy w San Marino. Póki co wciąż nie wiadomo, w którym mieście odbędzie się Eurowizja 2022. W grę wchodzi pięć lokalizacji – Bolonia, Mediolan, Pesaro, Rimini i Turyn.