Eurowizja wchodzi w nowy sezon. Znamy coraz więcej konkretów [Eurowizyjna Prasówka #8]

Eurowizja 2022, Włochy

Eurowizja 2022, Włochy: wiemy, w którym mieście odbędzie się konkurs! Fot. eurovision.tv

Jak zawsze podkreślamy Eurowizja to nie tylko majowy konkurs, ani okres selekcji. Eurowizja jest z nami przez cały rok, a 1 września jest datą symboliczną, kiedy to rozpoczyna się nowy sezon eurowizyjny. Tym samym zamykamy czas wakacji i po raz ostatni, jeszcze w starym sezonie, prezentujemy najważniejsze informacje ze świata Eurowizji zebrane w artykule z serii Eurowizyjna Prasówka.

W ostatniej odsłonie prasówki znajdziesz m.in. najnowsze informacje o tym, jak inne kraje planują wybrać reprezentantów na Eurowizję 2022, a także doniesienia dotyczące Eurowizji Junior 2021. Już w tym tygodniu Polska rozpocznie swoje selekcje w celu wyboru uczestnika na dziecięcą wersję konkursu.

Eurowizja Junior 2021: znamy logo i potencjalne scenariusze

Europejska Unia Nadawców i France Télévisions zaprezentowały nowe logo konkursu. Bazuje ono na wizerunku Wieży Eiffela, symbolu Francuzów, a także na kolorach kojarzących się z motywem świątecznym. To nie przypadek – tegoroczna Eurowizja Junior zostanie zorganizowana na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Juniorowym sloganem pozostanie Imagine – tytuł zwycięskiej kompozycji Valentiny z 2020 roku. Analogii do zeszłorocznej Eurowizji Junior może być jednak więcej. Ze względu na pandemię COVID-19 organizatorzy stworzyli kilka scenariuszy dla widowiska. Choć wszystko wskazuje na to, że EBU zastosuje wariant znany z Eurowizji 2021 w Rotterdamie, zdalna Eurowizja Junior również jest brana pod uwagę.

Eurowizja Junior 2021: logo konkursu w Paryżu. (fot. EBU, junioreurovision.tv)

Eurowizja Junior 2021 bez Chorwacji, ale za to z Włochami!

Choć w ostatnich dniach mówiło się, że Chorwacja może wrócić na Eurowizję dla Dzieci, ostatecznie HRT nie weźmie udziału w konkursie. Nadawca ponownie nie podał przyczyn absencji. Dotychczas Chorwaci pięciokrotnie uczestniczyli w widowisku, wygrywając jego pierwszą edycję w 2003 roku i zdobywając trzecie miejsce w roku kolejnym. W 2014 roku HRT powrócił do rywalizacji, jednak po rozczarowującym, ostatnim miejscu na Malcie zrezygnował ze startów w następnych latach. W Paryżu nie wystąpi także reprezentant Cypru, który ostatni raz na Eurowizji Junior pojawił się w 2017 roku.

Mimo początkowego braku zainteresowania ze strony RAI, Eurowizja Junior 2021 odbędzie się z udziałem przedstawiciela Włoch. Nadawca nie ukrywa, że ma apetyt na podobny sukces do tego, który osiągnęła grupa Måneskin w Rotterdamie. Reprezentanta Włoch oraz piosenkę poznamy stosunkowo późno – dopiero w listopadzie. Dla Włochów to powrót po roku przerwy spowodowanej pandemią. Ta stanęła na przeszkodzie Australii i tym samym nie zobaczymy uczestnika z tego kraju w Paryżu.

Eurowizja Junior 2021 jednak z udziałem Włoch. Kraj liczy na zwycięstwo! (fot. Thomas Hanses, junioreurovision.tv)

Coraz więcej wiemy również o selekcjach do Eurowizji Junior. W Holandii zwycięzcę wybiorą: zespół Unity (Eurowizja Junior 2020), duet Jackie & Janae (Junior Songfestival 2020) i Robin de Haas. W skład dorosłego jury wejdą Jeangu Macrooy (Eurowizja 2021), Emma Hesters i Rolf Sanchez. Z kolei polskie selekcje – Szansa na Sukces – startują już w tym tygodniu. Do rywalizacji stanie 21 uczestników, z których połowę już znamy!

Eurowizja 2022 – te kraje zorganizują selekcje

Australia, Dania, Estonia, Łotwa i Norwegia to państwa, które w ostatnim tygodniu potwierdziły organizację selekcji do Eurowizji 2022. Jednak tylko część z nich podzieliła się szczegółami dotyczącymi wyboru reprezentanta w swoim kraju. Wiemy na pewno, że po roku przerwy powraca Supernova. Zasady organizacji łotewskich selekcji mają zostać ogłoszone wkrótce. Z kolei Estończycy ujawnili póki co jedynie datę rozpoczęcia naboru utworów. Twórcy mogą nadsyłać kompozycje od 2 września. Norwegowie zaś ogłosili daty Melodi Grand Prix. Cykl rozpocznie się 15 stycznia, a wielki finał odbędzie się 19 lutego. Wcześniej NRK podała reguły kwalifikacji artystów i piosenek.

Nie wiadomo natomiast, co dalej z ukraińskimi selekcjami. Publiczny nadawca zakończył współpracę z telewizją STB, odpowiedzialną od 2015 roku za organizację Vidbiru. Swój udział w Eurowizji 2022 zapowiedziała też telewizja z Rumunii.

KEiiNO (Melodi Grand Prix 2021, Eurowizja 2019), foto: Julia Marie Naglestad/NRK

Austalia Decides: znamy datę finału

26 lutego poznamy następcę Montaigne, którego wyłonią selekcje Australia Decides. Póki co stacja SBS czeka na zgłoszenia. Twórcy mogą nadsyłać swoje kompozycje do 26 września. Do finału trafi dziesięć utworów, spośród których widzowie i jurorzy wybiorą ten najlepszy. Prowadzącymi będą ponownie komik, Joel Creasey i osobowość telewizyjna, Myf Warhurst.

Dansk Melodi Grand Prix 2022 – co wiemy?

Duńczycy czekają na zgłoszenia do kolejnej edycji Dansk Melodi Grand Prix do 29 października. Zainteresowani twórcy muszą spełnić jednak kilka wymogów. Po pierwsze, zarówno kompozytorzy, jak i wokaliści muszą być obywatelami Danii lub posiadać zgodę na stały pobyt w kraju, lub zawrzeć związek małżeński z Dunką lub Duńczykiem. Do konkursu dopuszczeni są także mieszkańcy autonomii w ramach królestwa – Grenlandii i Wysp Owczych. Duński nadawca podkreśla, że wydarzenie jest skierowane do piosenkarzy, którzy są gotowi zaśpiewać swój utwór na żywo. Finał Dansk Melodi Grand Prix 2022 odbędzie się 5 marca i weźmie w nim udział ośmioro uczestników.

Eurowizja 2021: reprezentująca Australię Montaigne, podczas live-to-tape, fot. Jess Gleeson

Eurowizja 2022 bez Monako

Eurowizja ponownie bez reprezentanta Monako. Malutkie księstwo nie zdecydowało się na powrót do konkursu. Ostatni start tego kraju miał miejsce w 2006 roku, kiedy to Séverine Ferrer zajęła 21. miejsce w półfinale. Był to trzeci z rzędu nieudany występ Monako od czasu wprowadzenia półfinałów. W swojej historii Monako ma na koncie trzy trzecie miejsca (1960, 1964 i 1976), jedno drugie miejsce (1962) i zwycięstwo, które w 1971 roku wywalczyła Séverine z utworem Un banc, un arbre, une rue.

Kiedy wróci Białoruś?

Zgodnie z informacjami, którymi podzielił się dyrektor generalny BTRC, EBU zawiesiła białoruskiego nadawcę na trzy lata. Tym samym Białoruś będzie mogła uczestniczyć dopiero w Eurowizji Junior 2024 lub Eurowizji 2025. Trzy lata to maksymalny wymiar kary, a EBU może ją zmniejszyć w dowolnym momencie, gdy zaobserwuje działania mające na celu przywrócenie pluralizmu mediów i wolności wypowiedzi na Białorusi. Przypomnijmy, że zawieszenie Białorusi to pokłosie ubiegłorocznych wyborów prezydenckich w tym kraju, kiedy to nagminnie łamano zasady i wartości Europejskiej Unii Nadawców.

Exit mobile version