Eurowizja zbliża się wielkimi krokami. Niedawno poznaliśmy reprezentanta Finlandii w Turynie. Uuden Musiikin Kilplailu 2022 wygrał zespół The Rasmus z piosenką Jezebel. Ten głosy finał narodowy nie przeszedł bez echa w samym kraju.
The Rasmus szczęśliwi i niezadowoleni
Formacja zwyciężyła UMK 2022 zdobywając uznanie międzynarodowego jury oraz 27.4% głosów widzów. Całościowe drugie miejsce zajęła grupa Cyan Kicks (19.2% w głosowaniu widzów), a trzecie BESS (16.8%). Podczas konferencji prasowej członkowie zespołu przyznali, że są szczęśliwi, że udało im się wygrać widowisko. Podkreślali, że nie było to łatwe, gdyż mieli mocnych przeciwników. Lider The Rasmus – Lauri Ylönen przyznał, że to jest dla niego szczególnie ważne, ponieważ jeszcze rok temu grupa była na granicy rozpadu. Teraz zespół jest gotowy zarówno na Eurowizję oraz dużą, europejską trasę koncertową. Jak zaznaczył Ylönen, Jezebel już jest grane w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii.
Z drugiej strony, zespół jest świadomy, że przed Turynem czeka ich wiele pracy. Sam wokalista zwrócił uwagę, że nie jest zadowolony ze swojej formy podczas UMK 2022, co wynikało ze stresu i dużych wysiłków włożonych w udział w preselekcjach. Jak podkreślają obserwatorzy, udział The Rasmus wynikał z faktycznej chęci udziału w Eurowizji o czym zespół wspominał na łamach prasy przez ostatnie kilka lat. Formacja była najbliżej wyjazdu na konkurs w 2018 i 2019 roku, kiedy The Rasmus był pierwszym wyborem telewizji YLE. Dodatkowo, Darude (2019) zapraszał Ylönena do współpracy przy swoim eurowizyjnym projekcie.
W tle finału UMK, rozgrywała inwazja Rosji w Ukrainie. Podczas konferencji nie zabrakło pytań na ten temat. Sama formacja zdecydowała się zrezygnować z koncertów w tych dwóch państwach. Natomiast, lider grupy odpowiedział następujo:
To jest ważny problem dla nas, o którym myślimy cały czas. Śledząc wydarzenia jest zarówno frustrujące i bardzo emocjonalne. W takiej sytuacji, ważne jest, aby wkładać jeszcze więcej serca w to co się robi. Tylko w ten sposób świat może być odrobinę lepszy.
Solidny i nudny wybór
Mimo, że The Rasmus byli głównymi faworytami do zwycięstwa, opinia publiczna podkreśla, że taki wynik spowodował, że nie było specjalnych emocji wokół rezultatów. Juuso Määttänen z dziennika Helsingin Sanomat zauważa, że mimo, że występy innych kandydatów jak BESS czy Isaac Sene nie do końca sprawdziły się w kamerze, to jednak ich wybór byłby dużo bardziej ekscytujący. Natomiast, jego zdaniem największym zaskoczeniem były występy grupy Cyan Kicks oraz Olivery. Autor zwraca uwagę, że to był wybór kompetentnej, ale nudnej piosenki. Mimo tego, Finlandia może liczyć na solidny wynik w finale, ale nie powinni się nawet zbliżyć do zeszłorocznego sukcesu.
Podobnego zdania jest Malin Slotte ze szwedzkojęzycznego dziennika Hufvudsbladet, która wskazuje, że mimo problemów wokalnych było widać podczas występów, że zwycięska formacja jest obyta ze sceną i tutaj leżała ich przewaga. Dodatkowo, Slotte zauważa, że Jezebel to typowy radiowy rock, który może się też sprawdzić w arenie. Natomiast, zarówno w wypowiedzi Slotte i Määttänena wybrzmiewa uwaga, że najlepszy występ miała współprowadząca widowiska – Paula Vesala (prywatnie była żonę Ylönena). Mimo, że wielu komentatorów wskazuje wokalistkę jako potencjalną reprezentantkę Finlandii w przyszłości, to sama zainteresowana jest gotowa spróbować swoich sił w preselekcjach jedynie jako autorka konkursowej kompozycji.
Finlandia a Eurowizja 2022: czas na UMK na dużej scenie
W tym roku, Uuden Musiikin Kilpailu spotkało się bardzo dużym zainteresowaniem w kraju. Piosenki z konkursu zyskały bardzo dużą rozpoznawalność (w tym dominując listy przebojów). Takie zainteresowanie miało odzwierciedlenie w oglądalności. Aż 1.9 miliona widzów oglądało UMK w tym roku.W zeszłym roku było to 1.7 miliona widzów. Tym samym była to edycja fińskich preselekcji z największą widownią w ostatnich 25 latach. Nawiązując do tej popularności, Mari Pudas z dziennika Iltalehti podkreśla, że minęły czasy, kiedy trzeba było cieszyć się z udziału Günthera w UMK czy zaangażowania szwedzkich producentów w piosenki Saary Aalto. Jednocześnie, producent selekcji Anssi Autio zaznacza, że taka sytuacja ustawia poprzeczkę na kolejny rok bardzo wysoko. Jak podkreślał, już teraz lokalni artyści wyrażają zainteresowanie udziałem w przyszłorocznej edycji. Jednocześnie nie jest wykluczone, że UMK odbędzie się w większej arenie niż w ostatnich latach.
Finlandia a Eurowizja 2022: historia
Finlandia zadebiutowała na Eurowizji w 1961 roku. Od tego czas udało się przenieść Eurowizję do Helsinek tylko raz, dzięki zwycięstwu grupy Lordi z utworem Hard Rock Hallelujah. Co ciekawe, telewizja YLE organizuje Uuden Musiikin Kilpailu już od 2012 roku. W tym okresie Finlandia awansowała do finału trzykrotnie – w 2013, 2014 i 2018 roku. Natomiast, w 2019 roku Finlandię reprezentował Darude i Sebastian Rejman z piosenką Look Away. A rok temu mieliśmy zobaczyć na scenie eurowizyjnej utwór Dark Side, który ostatecznie uplasował się na 6. miejscu w finale.
Eurowizja 2022: co wiemy?
Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu będzie The Sound of Beauty. Europejska Unia Nadawców zaprezentowała także nowe logo i identyfikację wizualną konkursu. Gospodarzami widowiska są Laura Pausini, Mika oraz Alessandro Catellan.
W konkursie zobaczymy reprezentantów 40 państw – wśród nich jest także Polska, która wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału. Początkowo lista krajów była większa, lecz po agresji Rosji na Ukrainę, Europejska Unia Nadawców wykluczyła Rosjan z udziału w Eurowizji 2022. Do stawki konkursowej powracają po przerwie Armenia i Czarnogóra. W rezultacie w półfinałach usłyszymy zatem łącznie 35 propozycji, a w finale wyłącznie 25.