Eurowizja 2022 coraz bliżej. Gruzja jest jednym z ostatnich krajów, które odkrywają karty w kontekście wyboru reprezentanta. Choć do tej pory nadawca milczał w przedmiocie Eurowizji, dziś już wiemy, że do Turynu pojedzie trio Circus Mircus. Co wiemy o dotychczasowej twórczości zespołu?
Gruzja, podobnie jak Polska, nie może zaliczyć ostatnich lat do udanych. Ostatni raz finał dla Gruzinów wywalczyli Nika Kocharow & Young Georgian Lolitaz, co miało miejsce pięć lat temu. Zdaje się, że próbowano już wszystkiego. Stawiano na wokalistkę, wokalistę, grupę. Organizowano selekcje, wybierano wewnętrznie, nominowano zwycięzcę talent-show. Tym razem gruziński nadawca ma zdecydować się na zupełnie nowy koncept.
Eurowizja 2022: kto z Gruzji do Turynu?
Gruziński nadawca podał informację o trwającym procesie selekcyjnym w jednym z serwisów informacyjnych. Z powodu pandemii COVID-19 odbył się wewnętrzny nabór. Reprezentanta wyłonili członkowie rady artystycznej pierwszego kanału gruzińskiej telewizji publicznej oraz zaproszeni producenci muzyczni. Gruzini trzymali nas w niepewności zaledwie trzy dni. 14 listopada zespół Circus Mircus nagrał film, w którym ogłosił, że to właśnie oni pojadą do Turynu reprezentować swój kraj w konkursie.
Z kolei w czerwcu spekulowano, że Gruzję może reprezentować Iru Khechanovi, która jako członkini grupy Candy wygrała Eurowizję Junior dla Gruzji w 2011 roku. Za jej karierą stoi Giga Kukhianidze, producent, autor kilku propozycji z Gruzji na Eurowizję Junior.
Eurowizja 2022: Gruzja z zespołem Circus Mircus. Co wiemy?
Circus Mircus nie należy do grona popularnych formacji w kraju. Jak czytamy na stronie grupy na Facebooku, powstała ona w 2020 roku w Tbilisi. Nazwa zespołu jest nieprzypadkowa. Tworzy go trio artystów, których odrzucono w naborze do akademii cyrkowej. Połączyli oni siły, a efektem ich rocznej współpracy jest dziesięć wydanych utworów. Sami przyznają, że trudno określić ich styl muzyczny, wolą za to zapewniać widzom niezwykłe widowisko oparte na ich przeżyciach i doświadczeniach. Właśnie to deklarują także w kontekście Eurowizji 2022, obiecując, że projekt wspomogą profesjonaliści z wielu dziedzin związanych z muzyką.
Gruzja na Eurowizji
Gruzini po raz szesnasty wybiorą reprezentanta na Eurowizję. Do tej pory dwukrotnie udało im się zająć miejsce w czołowej dziesiątce konkursu. Zarówno Sopho Nizharadze (Eurowizja 2010), jak i formacja Eldrine (Eurowizja 2011) zajęli dziewiątą pozycję. W sumie reprezentanci Gruzji występowali w finale konkursu siedmiokrotnie, ostatni raz w 2016 roku. Kolejne lata to pasmo porażek, choć blisko finału była Tamara Gachechiladze (Eurowizja 2017). Dwukrotnie wybrani reprezentanci Gruzji nie wystąpili w konkursie. W 2009 roku grupa Stephane & 3G z utworem We Don’t Wanna Put In została zdyskwalifikowana za utwór o podtekście politycznym. Z kolei Tornike Kipiani nie mógł wystąpić na Eurowizji 2020, gdyż konkurs odwołano z powodu pandemii COVID-19.
Eurowizja 2022: co wiemy?
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała listę wszystkich państw, które wezmą udział w konkursie w Turynie. W przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji weźmie udział 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki – do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.
Polskiego reprezentanta TVP wyłoni przez wewnętrzne preselekcje – o werdykcie komisji konkursowej dowiemy się najpóźniej 2 stycznia. Swojego reprezentanta wybrała już natomiast Belgia. Będzie nim zwycięzca The Voice Belgique – Jérémie Makiese. Niestety z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi. Białoruski nadawca publiczny został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, San Marino, na Łotwie czy właśnie w Słowenii.
Eurowizja 2022 odbędzie się w Turynie w dniach 10-14 maja w jednym z obiektów olimpijskich – hali Pala Alpitour.
Źródło: 1tv.ge, musiable.com