Eurowizja 2022 już za mniej niż cztery miesiące. Kolejny kraj przystępuje do swojego procesu selekcyjnego. Jest to Irlandia, która chce przełamać złą passę i awansować do finału konkursu po raz pierwszy od 2018 roku. Jaki pomysł na swój start w Turynie mają Irlandczycy? Kto będzie następcą Lesley Roy?
Nadawca RTÉ długo pozostawiał fanów Eurowizji bez konkretów, choć tuż po zakończeniu konkursu w Rotterdamie informowano o planach powrotu do publicznych selekcji. Jesienią 2021 roku stało się jasne, że dzięki formatowi The Late Late Show zostanie wybrany kolejny reprezentant Irlandii. Irlandczycy właśnie opublikowali wszystkie piosenki, których wykonawcy powalczą o bilet do Turynu na Eurowizję 2022.
Eurowizja 2022: kto z Irlandii?
Zgodnie z zapowiedzią nadawcy utwory opublikowano w tygodniu 17-21 stycznia w RTÉ Radio 1. W sumie do siedziby RTÉ nadesłano 320 zgłoszeń, z czego wybrano sześć, które usłyszymy podczas The Late Late Show. RTÉ informuje, że zorganizuje specjalny, eurowizyjny odcinek formatu, który zaplanowano na 4 lutego. Przypomnijmy, że program w przeszłości wyłaniał na Eurowizję takich wykonawców jak: Jedward (Eurowizja 2011), Molly Sterling (Eurowizja 2015) czy Can-Linn i Kasey Smith (Eurowizja 2014).
Rachel Goode – I’m Loving Me
Rachel Goode pochodzi z Ballinasloe w środkowej Irlandii. Jej piosenka na Eurowizję to mix skandynawskiego popu i elektronicznych brzmień rodem z lat 80. Co ciekawe, za produkcję utworu I’m Loving Me odpowiadają m.in. Johan Mauritzson i Joakim Ovrenius, współtwórcy utworu The Ride, z którym Rafał Brzozowski reprezentował Polskę przed rokiem.
Brendan Murray – Real Love
Brendan Murray chce wrócić na Eurowizję! W 2017 roku 20-letni wówczas Brendan reprezentował już bowiem Irlandię w Kijowie z utworem Dying To Try. W półfinale zajął 13. miejsce, ale do awansu zabrakło mu 15 punktów. Wcześniej zaś współtworzył boysband HomeTown, który wspierał Louis Walsh – wieloletni juror i mentor programów muzycznych. Jego tegoroczna propozycja to emocjonalna ballada, utrzymana w podobnym klimacie co piosenka z 2017 roku.
Janet Grogan – Ashes of Yesterday
Janet Grogan pochodzi z Dublina, ale jest znana z brytyjskiej wersji programu X-Factor. Na Eurowizji 2016 śpiewała już w chórkach u Nicky’ego Byrne’a, a w 2018 u Ryana O’Shaughnessy’ego. Jej piosenka na Eurowizję 2022 to popowa kompozycja Ashes of Yesterday.
Brooke Scullion – That’s Rich
Utwór Brooke Scullion jest inspirowany twórczością grup Blondie i The Gossip, a za jego powstanie odpowiadają – obok samej wokalistki – Izzy Warner i Karl Zine. Piosenka jest przestrogą przed tym, by nigdy nie wiązać się z kimś, kto nie odpowiada naszym potrzebom. Kompozycja That’s Rich to przykład współczesnego popu, ale z elementami dance i muzyki elektronicznej. Piosenkarka brała z kolei udział w brytyjskiej wersji formatu The Voice, plasując się ostatecznie na trzecim miejscu.
Patrick O’Sullivan – One Night, One Kiss, One Promise
Kolejnym uczestnikiem irlandzkich eliminacji na Eurowizję 2022 jest młody wokalista, Patrick O’Sullivan. Zaśpiewa utwór, który skomponowało trzech muzyków: Nicky Byrne (Eurowizja 2016), Lar Kaye oraz Danny O’Reilly. Piosenka One Night, One Kiss, One Promise to popowa propozycja o nowoczesnym brzmieniu.
Miles Graham – Yeah, We’re Gonna Get Out of It
Ostatnim uczestnikiem irlandzkich eliminacji na Eurowizję 2022 jest Miles Graham. Wokalista i kompozytor pochodzi z Dublina, a jego serce najbardziej bije dla muzyki soul. Jego piosenka Yeah, We’re Gonna Get Out of It rzeczywiście zdradza zafascynowanie tym gatunkiem muzycznym. Ta propozycja łączy jednak elementy soulu ze współczesnym brzmieniem popowym. Czy to przepustka na Eurowizję?
Eurowizja 2022: co wiemy?
Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się natomiast w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki. Do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.
Swojego reprezentanta wybrało już aż osiem krajów. Są to Albania, Belgia, Bułgaria, Czarnogóra, Czechy, Grecja, Gruzja i Holandia. Z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, której nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Polsce, ale też Australii, San Marino, Łotwie, Macedonii Północnej czy w Słowenii.