Jedne kraje mają te same selekcje od lat, inne lubią eksperymentować – tak jak Izrael! Przed nami finał czwartego sezonu programu X Factor, który w tym roku pełni funkcję izraelskich selekcji. Zanim jednak do tego dojdzie – poznajemy piosenki z kraju Netty. Czy Eurowizja 2022 przyniesie im piąte zwycięstwo?
W panelu eksperckim obecnej, czwartej edycji X Factora w Izraelu zasiadają Netta (zwyciężczyni Eurowizji 2018), Ran Danker, Miri Mesika, Aviv Geffen oraz Margalit Tzan’ani. Warto przypomnieć, że reprezentantka kraju w 2020 i 2021 roku – Eden Alene – na początku swojej muzycznej przygody również wygrała edycję tego programu (w 2018 roku). Do tegorocznego sezonu programu zgłosiło się kilka znanych w Izraelu nazwisk, m.in. Adi Cohen (finalistka drugiej edycji programu Kokhav Nolad), duet Ido B & Zooki czy Shimi Tavori (jeden z najbardziej uznanych twórców muzyki mizrahi). Tavori jest jednocześnie ojcem Ben Ela – jednego z jurorów programu HaKokhav HaBa. Nie przeszli oni jednak do ostatniego odcinka. Kim zatem są finaliści show?
Eurowizja 2022: oto nadzieje Izraela
Sapir Saban ma 27 lat i pochodzi z Jehud, położonego w środkowym Izraelu. W 2013 roku wzięła udział w programie Eyal Golan wzywa (Eyan Golan kore lakh), w którym szukano talentów muzyki mizrachi, ale szybko odpadła. Trzy lata później jednak zgłosiła się do czwartej edycji The Voice of Israel, który wygrała. Rok temu wydała swój debiutancki album.
Michael Ben David ma 25 lat i pochodzi z Tel Awiwu. Pochodzi z konserwatywnej rodziny o korzeniach ukraińskich. Przyznaje, że jego dość oryginalny, wysoki głos przez lata był powodem hejtu. Ból, zarówno psychiczny, jak i fizyczny, postanowił jednak przekuć w sukces. Oprócz śpiewu jest także aktorem, a swój styl muzyczny opisuje jako pieśni modlitewne połączone z operą, jazzem i popem.
Inbal Bibi ma 24 lata i pochodzi z niewielkiego Metar, położonego w północnej części pustyni Negew. Co ciekawe, nie jest to jej pierwszy raz w X Factorze! Wzięła bowiem udział w pierwszej edycji programu. Odpadła tuż przed finałem, zajmując piąte miejsce. Wydała kilka singli, które nie zawojowały jednak izraelskiego rynku.
Eli Huli ma 23 lata i pochodzi z Lod. Jest kompozytorem i autorem tekstów. Stworzył piosenki m.in dla bardzo popularnych Anny Zak, Lirona Danino czy Gala Adama. Zajął czwarte miejsce w czwartej edycji programu The Voice of Israel. Specjalizuje się w sentymentalnych balladach,
Izrael na Eurowizji 2022: co usłyszymy w Turynie?
Piosenka dla zwycięzcy X Factora znajduje się w puli utworów, starannie wyselekcjonowanych przez specjalną komisję. Znajdują się tam przedstawiciele zarówno mediów państwowych, jak i prywatnych. Izraelską Korporację Nadawców (KAN) reprezentować mają przedstawiciele państwowego radia i telewizyjnego kanału 11. Oprócz nich w komisji znajdziemy ekspertów z trzech najpopularniejszych stacji radiowych Izraela oraz kanału 13.
Każdy z finalistów nagrał dwa utwory, które zostały zaprezentowane publice w niedzielę, tuż po godzinie 11 polskiego czasu. Wykonania piosenek na żywo będą miały miejsce w czwartek 3 lutego. O wyborze właściwej zadecydują internauci (50% udziału), panel programu X Factor (25%) i specjalnie powołana w tym celu komisja KAN (również 25% wpływu). Tylko w jednej piosence pojawia się język hebrajski.
- Inbal Bibi – Zaza
- Inbal Bibi – Marionette
- Michael Ben David – Don’t
- Michael Ben David – I.M
- Eli Huli – Blinded Heroes
- Eli Huli – Nostalgy
- Sapir Saban – Breaking My Own Words
- Sapir Saban – Head Up
KAN w tym roku postanowił nie podawać nazwisk członków komisji odpowiedzialnych za wybór piosenki. Dlaczego? Oficjalnie dlatego, by uniknąć ewentualnych nacisków kompozytorów na poszczególnych członków. Nie jest jednak wykluczone, że decyzja ta została podjęta w celu… ich ochrony. W poprzednich latach izraelski nadawca spotkał się z krytyką, że w stawce zabrakło znanych nazwisk. Fani mają wielką nadzieję, że tym razem się to zmieni. Tradycyjnie przewijają się nazwiska Dorona Medalie (twórcy eurowizyjnych piosenek Nadava Guedja, Hoviego Stara i Netty), Stava Begera czy Nathana Goshena.
Eurowizja 2022: co wiemy?
Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki — do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W rezultacie w półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.
Swojego reprezentanta wybrało już dziewięć krajów – Albania, Belgia, Bułgaria, Czarnogóra, Czechy, Grecja, Gruzja, Holandia, Hiszpania i Mołdawia. Z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, ponieważ białoruski nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, San Marino, Łotwie, Macedonii Północnej czy w Słowenii.
Źródła: euromix.co.il, eurovision.tv, kan.org.il, kibbutz.mynet.co.il, mako.co.il, youtube.com