Eurowizja 2022 ma jasne zasady głosowania, wg których 10 i 12 maja poznamy finalistów, zaś 14 maja zwycięzcę Eurowizji w Turynie. Kiedy punkty przyzna jury, a kiedy telewidzowie? Czy finalistów ogłasza się w przypadkowej kolejności? Zebraliśmy najważniejsze informacje.
Obecny system przyznawania punktów na Eurowizji (tzw. skala eurowizyjna) jest unikalny i charakterystyczny. Najlepsza piosenka otrzymuje dwanaście punktów, następna dziesięć, a utwory z miejsc od trzeciego do dziesiątego dostają kolejno od ośmiu do jednego punktu. Każde głosujące państwo ustala natomiast dwa oddzielne rankingi: jeden w oparciu o głosy jury oraz drugi odzwierciedlający głosy widzów. To rozwiązanie jest jednak stosunkowo młode, o czym możecie przeczytać w tym artykule. Nadrzędną zasadą jest oczywiście brak możliwości głosowania na własny kraj. O tym, jak Polacy mieszkający poza Polską mogą głosować na Krystiana Ochmana, napiszemy już niebawem.
W półfinałach nie wszyscy głosują i nie wszystko wiemy
Możliwość głosowania podczas półfinałów Eurowizji 2022 mają tylko państwa biorące w nich udział oraz losowo wybrane kraje Wielkiej Piątki. Francja i Włochy ocenią występy z pierwszego półfinału, zaś Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania – drugiego. Co więcej, jury przyzna swoje punkty oglądając próby generalne rozgrywane dokładnie na 24 godziny przed rozpoczęciem półfinałów. Widzowie zagłosują natomiast w trakcie emisji półfinałów, czyli we wtorek 10 maja oraz w czwartek 12 maja. Dopiero w sobotnim finale Eurowizji 2022 punkty przyznają wszystkie uczestniczące państwa – nawet te, które nie awansowały do finału. Tu jednak również jury oceni występy z próby generalnej, a widzowie wykonania na żywo.
Po zakończeniu głosowania półfinałowego punkty od jury i widzów sumuje się, ale aż do końca finału Eurowizji 2022 nie dowiemy, kto ile ich zdobył. Oznacza to, że prowadzący ogłaszają tylko dziesięcioro finalistów, a szczegółowy ranking pozostaje tajemnicą do zakończenia konkursu. Co więcej, zgodnie z zasadami głosowania, finalistów wcale nie poznajemy w przypadkowym porządku. By maksymalnie rozgrzać nasze emocje, kolejność ich prezentacji ustala bowiem Martin Österdahl, producent Konkursu Piosenki Eurowizji.
Osobne rankingi jury i widzów
Eurowizja 2022 ma zasady głosowania, które obowiązują od roku 2016. Od tego czasu jurorzy przyznają punkty niezależnie od publiczności, więc w każdym z państw powstaną dwa oddzielne rankingi: jeden na podstawie punktacji jury, a drugi głosów telewidzów. Punkty w skali eurowizyjnej otrzyma zawsze dziesięć najlepszych piosenek. Może się więc okazać, że dane państwo przyzna punkty w sumie dwudziestu utworom, jeśli widzom spodobają się zupełnie inne występy niż jury.
Ten sposób oddzielania głosów zapewni też więcej emocji podczas finału Eurowizji 2022. Korespondenci z poszczególnych państw podadzą bowiem tylko wyniki głosowania jury w swoim kraju. Rankingi publiczności ze wszystkich państw sumuje się, ale punkty zdobyte przez kolejne piosenki poznamy dopiero po zakończeniu prezentacji głosowania jury. Począwszy od utworu, który otrzymał najmniej punktów od jury, prowadzący poinformują, ile w sumie punktów przyznali mu telewidzowie. I tak po kolei aż do występu, który wygrał głosowanie jury. Zwycięzca nie będzie znany do samego końca. A zwycięży oczywiście występ, który zdobył najwięcej punktów w obu rankingach. Eurowizja 2022 będzie niezwykle emocjonalna.
Eurowizja 2022: rygorystyczne zasady głosowania jury
Nie tak łatwo zostać członkiem jury podczas Eurowizji, a nie jest to też lekkie zadanie. Jurorem nie może być osoba, która była nim w dwóch poprzednich edycjach Eurowizji. Musi być natomiast profesjonalistą branży muzycznej. Jury należy z kolei dobrać tak, by zapewnić zróżnicowanie pod względem wieku czy płci. I oczywiście żaden członek jury nie może być powiązany z którymkolwiek z uczestników Eurowizji 2022. Zasady głosowania regulują także nadzór specjalnych notariuszy, którzy monitorują poprawność głosowania.
W przeciwieństwie do widzów, którzy głosują po prostu na wybrane piosenki, jury ocenia wszystkie konkursowe utwory. Może to być szczególnie trudne w finale Eurowizji, kiedy występów będzie dwadzieścia pięć. Jury musi bowiem zwrócić uwagę nie tylko na zdolności wokalne artystów czy atrakcyjność występu, ale też choćby oryginalność kompozycji. W efekcie jurorzy ustalają swoje własne rankingi, które potem łączy się wg specjalnego algorytmu i przelicza na punkty w skali eurowizyjnej.
Źródło: eurovision.tv, fot: screen z YouTube