Choć dla niektórych pewnie wciąż brzmi to mało realnie, Eurowizja 2022 już za mniej niż miesiąc. 30 kwietnia rozpoczną się pierwsze próby uczestników pierwszej połowy pierwszego półfinału. Wobec niewielkiej ilości czasu, która pozostała, artyści coraz bardziej aktywnie angażują się w przygotowania do konkursu. Sprawdzamy, co działo się w ostatnim tygodniu!
Do najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia należy zaliczyć ogłoszenie kolejności startowej Eurowizji 2022, potwierdzenie udziału reprezentacji Ukrainy w tegorocznym konkursie, zmiany konkursowych utworów czy London Eurovision Party. O tym wszystkim przeczytasz w dalszej części artykułu.
Eurowizja 2022: znamy kolejność startową
Od 2013 roku za kolejność startową Eurowizji odpowiadają producenci formatu. Tym samym uczestnikom nie są losowane konkretne pozycje startowe, a jedynie połówki danego półfinału czy finału. Z przeprowadzonego w styczniu losowania wiedzieliśmy, że reprezentant Polski wystąpi w drugiej części drugiego półfinału. Teraz już wiemy, że Krystian Ochman zaprezentuje się jako czternasty. Bezpośrednio przed nim wystąpi WRS z Rumunii, a tuż po nim Vladana z Czarnogóry. Polski półfinał otworzy sławny w Europie zespół The Rasmus z Finlandii, zaś zamkną go nasi południowi sąsiedzi, tj. Czechy. Z kolei w pierwszym półfinale muzyczne zmagania rozpocznie Albania, a zakończy je Armenia.
Jak układana jest kolejność startowa?
Zadanie ułożenia kolejności startowej należało do Twana van de Nieuwenhuijzen. Holender już po raz drugi został zaproszony do współpracy przy Eurowizji. Jak tłumaczył w wywiadzie dla NPO Radio 5, właśnie taka prezentacja stawek półfinałów ma zapewnić widzom różnorodność. Jednocześnie ma ona zagwarantować sprawiedliwość i równomierną uwagę produkcji dla wszystkich delegacji. Tym samym duży wpływ na ostateczną listę startową miały plany poszczególnych nadawców na eurowizyjny występ. Wzięto pod uwagę nie tylko charakter piosenki, ale także proponowaną oprawę sceniczną każdej prezentacji oraz jej techniczną złożoność. Ideą przyświecającą producentom przy tworzeniu listy startowej było także mocne otwarcie. Stąd pierwszy półfinał rozpocznie energetyczny i widowiskowy numer z Albanii, zaś drugi słynni The Rasmus. Holender ujawnił również, że Eurowizja 2022 będzie konkursem bez wody na scenie.
Kalush Orchestra wystąpią w Turynie!
Choć już w marcu informowaliśmy o tym, że reprezentanci Ukrainy, zespół Kalush Orchestra, wystąpią na żywo w Turynie, sprawa była wciąż otwarta. Bowiem zgodnie z ukraińskimi przepisami mężczyźni nie mogą opuszczać kraju, lecz muszą zaangażować się w obronę ojczyzny przed rosyjskimi agresorami. Jednak ukraińskie władze dały zgodę członkom grupy na reprezentowanie Ukrainy w Tuynie. Wszystko zatem wskazuje na to, że niepotrzebne będzie zapasowe nagranie (live-on-tape) występu dla Kalush Orchestra. To ostatecznie nie zostało zrealizowane i gdyby jednak Ukraińcy nie dolecieli do Turynu, wtedy organizatorzy konkursu wyemitują występ z Vidbiru.
W minionym tygodniu Kalush Orchestra spotkali się w pełnym składzie po raz pierwszy od inwazji Rosji na Ukrainę. Muzycy już dali koncert we Lwowie, a w planach są dalsze przygotowania. Wykonawcy chcą wziąć udział w koncertach przedeurowizyjnych, by promować swój utwór Stefania. Zapowiedzieli już udział w Israel Calling. Co więcej, podczas występów Kalush Orchestra chcą zbierać fundusze na odbudowę miast ukraińskich po wojnie.
Eurowizja 2022: przygotowania uczestników
Kolejni uczestnicy Eurowizji 2022 zapowiadają, jak będą wyglądać ich występy. Do ekipy MARO (Eurowizja 2022, Portugalia) dołączy… dwójka finalistów Festival da Canção 2022. To Diana Castro, która zajęła czwarte miejsce i Milhanas, siódma przed trzema tygodniami w finale FdC. Z kolei Andromache na scenie towarzyszyć będzie dwójka tancerzy. Wcześniej informowaliśmy, że strój dla piosenkarki zaprojektuje Stelios Koudounaris, a Marvin Dietmann i Dan Shipton wyreżyserują występ. Zmiany w przygotowaniach do Eurowizji u reprezentanta San Marino. Achille Lauro odwołał udział we wszystkich koncertach przedeurowizyjnych. Powodem obawa o zakażenie COVID-19. Już podczas Barcelona Eurovision Party jego występ nie doszedł do skutku ze względu na potwierdzony przypadek koronawirusa w jego ekipie. Co ciekawe, nowy pomysł na eurowizyjny występ mają Finowie. Nadawca YLE chce, by na scenie podczas występu The Rasmus było więcej rekwizytów i efektów.
Eurowizja 2022 to także duże wyzwanie dla miasta goszczącego konkurs. Włodarze Turynu już teraz deklarują, że na fanów konkursu czekać będzie aż 156 koncertów. Większość z nich odbędzie się w Eurovillage, która ma pomieścić nawet 20 tysięcy osób.
Eurowizja 2022: konkursowe piosenki w nowych wersjach
Niepisaną tradycją Konkursu Piosenki Eurowizji jest to, że niektóre utwory przechodzą drobne modyfikacje względem wersji pierwotnie opublikowanych lub tych, z którymi wykonawcy wygrywają selekcje. Nie inaczej jest w tym roku. Wcześniej już duże zmiany przeszły propozycje z Albanii czy Izraela. W minionym tygodniu Mołdawia i Rumunia opublikowały swoje revampy. W przypadku utworu Llamame możemy mówić jedynie o kosmetycznych poprawkach, które nadały utworowi bardziej nowoczesny charakter. Z kolei nowa wersja piosenki Trenulețul znacznie różni się od tej pierwszej. Możemy to usłyszeć już od pierwszych sekund, gdzie dodano rockową wstawkę. Po revampie kompozycja jest jeszcze bardziej folkowa, choć straciła swój mocny beat.
Aż do kwietnia Circus Mircus kazali swoim fanom czekać na teledysk do utworu Lock Me In, który będzie reprezentował Gruzję. A w serwisach streamingowych w końcu pojawiła się studyjna wersja piosenki Disko ze Słowenii. Drobnej zmianie ulegnie też oficjalna wersja włoskiego utworu Brividi. Ze względu na konieczność dostosowania jej do regulaminu Eurowizji, ostatni refren skrócono tak, aby całość singla trwała mniej niż trzy minuty. Z kolei Cornelia Jakobs (Eurowizja 2022, Szwecja) uraczyła nas akustyczną wersją Hold Me Closer.