Choć Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci już w przyszłym tygodniu i na paryskiej scenie zobaczymy między innymi reprezentantów Macedonii Północnej, krajowy nadawca nie zapomina o dorosłej Eurowizji. Właśnie dowiedzieliśmy się w jaki sposób zostanie wybrana piosenka, którą usłyszymy w maju we Włoszech.
Wczoraj na stronie internetowej północnomacedońskiego nadawcy (MRT) pojawił się komunikat, w którym zapowiedziano zorganizowanie preselekcji. Opublikowano również ich regulamin. Taka decyzja oznacza zakończenie trwającej od 2016 roku ery wyborów wewnętrznych. Czy w tym tkwi klucz do częstszego awansu Macedonii do finału?
Macedonia z nową taktyką na Eurowizję 2022
MRT czeka do 16 stycznia 2022 roku na zgłoszenia oryginalnych i niepublikowanych wcześniej kompozycji. Spośród przesłanych propozycji powołana przez nadawcę komisja wskaże maksymalnie sześć. Ostatecznego wyboru dokonają widzowie oraz członkowie międzynarodowego jury w stosunku głosów 50:50. Twórcy zwycięskiej propozycji otrzymają od MRT 2000 euro, które będzie można przeznaczyć na postprodukcję utworu oraz jego ewentualną nową wersję.
Zgodnie z regulaminem nadawca zastrzega sobie prawo do pierwszego publicznego zaprezentowania zgłoszonych propozycji. Ponadto wykonawcami utworów mogą być tylko obywatele Macedonii Północnej – rygor ten nie dotyczy kompozytorów czy autorów tekstu. Pełna lista zakwalifikowanych piosenek do preselekcji zostanie opublikowana na stronie internetowej MRT.
Historia Macedonii Północnej w Konkursie Piosenki Eurowizji
Macedonia Północna zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1998 roku. Włado Janewski zajął wtedy dziewiętnaste miejsce z utworem Ne zori, zoro. Najlepszym startem w historii tego kraju był występ Tamary Todewskiej, która z piosenką Proud zajęła 7. miejsce w finale Eurowizji 2019, jednocześnie wygrywając głosowanie jury. Największe sukcesy Macedonia Północna święciła w latach 2004-2007, czyli w czasie funkcjonowania jednego półfinału. Od 2008 roku w finale pojawili się już tylko dwa razy: w 2012 roku (Kaliopi z Crno i belo – 13. miejsce) oraz w 2019 roku (wspomniana wcześniej Tamara Todewska).
Podczas tegorocznego konkursu reprezentantem Macedonii był Wasił Garwanliew z piosenką Here I Stand. Po raz kolejny jednak była jugosłowiańska republika zakończyła zmagania na etapie półfinału, plasując się w nim na piętnastym miejscu.
Eurowizja 2022: Co wiemy?
66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10-14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki. Do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.
Swojego reprezentanta wybrały już cztery kraje: Belgia, Bułgaria, Gruzja i Holandia. Dodatkowo Bułgarzy wybrali już także utwór na Eurowizję. Z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, której nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, San Marino, na Łotwie czy w Słowenii.
źródło: mrt.com.mk