W grudniu 2021 roku macedoński nadawca MRT ogłosił plany wobec wyboru reprezentanta kraju w Turynie. Eurowizja 2022 wzbogaci się zatem o kolejną piosenkę wybraną w publicznych selekcjach.Tydzień temu poznaliśmy nazwiska artystów. Dziś zaś pierwszy raz mogliśmy posłuchać konkursowych utworów. Macedonia Północna jeszcze nie wygrała Eurowizji. Czy wśród tegorocznych nazwisk pojawi się to, które skradnie show we Włoszech?
Stacja MRT ujawniła, kto weźmie udział w powracających po raz pierwszy od 2015 roku macedońskich preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. Spośród nadesłanych zgłoszeń została wyłoniona finałowa stawka. W rozgrywce o bilet do Turynu zmierzy się ze sobą szóstka kandydatów.
Kto weźmie udział w preselekcjach?
W skład komisji wyłaniającej finalistów wchodzili przede wszystkim dziennikarze MRT, ale też m.in. Jana Burčeska, reprezentantka kraju na Eurowizji w 2017 roku. Spośród 47 propozycji, komisja wyłoniła sześć finałowych. Oto one:
- Andrea Koevska – Circles (muzyka i produkcja: Aleksandar Masevski, tekst: A. Masevski i A. Koevska)
- Kaly (Kalina Velkovska) – Love and Light (Davor Jordanovski, Vesna Malinova, Nikola Nino Vaskov, Petar Lukić)
- Lara Ivanova – Flower of Sorrow (Robert Bibilov, Robin Zimbakov, Darko Dimitrov)
- Ris Flower (Boris Cvetanovski) – Flying to Berlin (B. Cvetanovski, Mustafa Džanbazlar)
- Viktor Apostolovski – Superman (Vladimir Dojcinovski, V. Apostolovski)
- Yon Idy – Dreams (Jon Ajdini, Angel Kosev)
Uwaga: piosenki zaczynają pojawiać się w serwisie YouTube, ale przede wszystkim dostępne tylko na stronie macedońskiego nadawcy (która może być jednak przeciążona od fanów konkursu, sprawdź tutaj). Stoją za nimi artyści, którzy posiadają eurowizyjne doświadczenie. Aleksandar Masevski napisał dwie piosenki na Eurowizję Junior: Love Will Lead Our Way (2016) i Dancing Through Life (2017). W 2017 roku był również jednym z macedońskich jurorów dorosłej Eurowizji. Davor Jordanovski współtworzył zeszłoroczną piosenkę Vasila, Here I Stand, a Vesna Malinova stworzyła wiele kompozycji, które brały udział we wcześniejszych macedońskich selekcjach. Razem stworzyli też zeszłoroczną piosenkę Bułgarii na Eurowizji Junior – Voice of Love. Warto też wspomnieć, że Robert Bibilov był jednym z twórców Proud Tamary Todevskiej (Eurowizja 2019) i wraz z Robinem Zimbakovem stworzył zeszłoroczną propozycję na Eurowizję Junior – Green Forces. Vladimir Dojcinovski zaś był jednym z kompozytorów Rusinki (Eurowizja 2011).
Macedonia Północna: poznaj artystów
Andrea Koevska ma 22 lata. Jest multiinstrumentalistką, która wychowywała się na muzyce gospel, R&B i soul – w dzieciństwie mieszkała przez rok w nowojorskim Harlemie. Jej debiutancki singiel I know grany był m.in. w Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech czy USA.
Kaly, a w zasadzie Kalina Velkovska, była macedońską jurorką podczas Eurowizji 2017. Dwa lata temu wzięła zaś udział w siódmej edycji programu The Voice of Bulgaria. W drużynie Ivana Lecheva (gitarzysty rockowej formacji FSB) doszła do półfinałów.
Lara Ivanova jest najprawdopodobniej najbardziej rozpoznawalna ze wszystkich uczestników tegorocznych selekcji, mimo zaledwie 18 lat! W ostatnich trzech latach brała udział w MakFeście – największym macedońskim festiwalu (w którym wygrywali też reprezentanci Macedonii na Eurowizji: Vlado Janevski, Tamara Todevska czy Lozano).
Ris Flower tak naprawdę nazywa się Boris Cvetanowski. Jego muzyka inspirowana jest nurtem new wave i brzmieniami alternatywnymi. Oprócz kariery muzycznej, działa również w branży modowej – a przynajmniej próbuje. Jego linia koszulek, z tekstami piosenek, która nazywa się Flowear na Instagramie ma… 25 obserwatorów. Współpracuje z tureckimi kompozytorami i producentami, zaś piosenki i teledyski nagrywa przeważnie w Stambule.
Viktor Apostolovski ma 30 lat. Na przełomie 2010 i 2011 roku brał udział w jedynej w Macedonii edycji programu Idol. Jedną z jurorek była tam Kaliopi (Eurowizja 2012 i 2016). W Idolu zajął czwarte miejsce – o jedno wyżej od Jany Burčeskiej. Po programie rozwijał karierę muzyczną oraz brał udział w reklamach, m.in. przed ośmioma laty zostając pierwszym w kraju ambasadorem marki… Durex.
Yon Idy, czyli Jon Ajdini, jest macedońskim Albańczykiem. Wychował się na twórczości The Beatles i Leonarda Cohena. Muzyczną inspirację czerpie z bluesa, hip-hopu i soulu, przede wszystkim jednak koncentrując się wokół gatunku indie pop. Wcześniejsze utwory tworzył m.in. z Bobanem Apostolovem czy Angelem Kosevem.
Macedonia Północna: Kiedy wyniki Za Evrosong?
Do każdej z konkursowych piosenek, macedoński nadawca stworzył teledysk z tekstem (lyric video). Utwory opublikowano w piątek, 28 stycznia, tuż godziny 22 w programie Stisni Play na kanale MRT 1. Wtedy też ruszyło internetowe głosowanie, które potrwa tydzień, do 4 lutego. Głosy online będą stanowiły 50% ostatecznego wyniku. Za resztę odpowie międzynarodowe jury eksperckie. W planach ma być nagranie występów na żywo, a następnie ich zaprezentowanie, co przypomina formułę ostatnich czeskich selekcji. Oprócz prawa do reprezentowania kraju w Turynie, zwycięzca Za Evrosong 2022 otrzyma od nadawcy kwotę dwóch tysięcy euro na dopracowanie, mastering i ewentualny revamp piosenki.
Historia Macedonii Północnej w Konkursie Piosenki Eurowizji
Macedonia Północna zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1998 roku. Vlado Janevski zajął wtedy dziewiętnaste miejsce z utworem Ne zori, zoro. Najlepszym startem w historii tego kraju był występ Tamary Todevskiej, która z piosenką Proud zajęła 7. miejsce w finale Eurowizji 2019, jednocześnie wygrywając głosowanie jury. Największe sukcesy Macedonia Północna święciła w latach 2004-2007, czyli w czasie funkcjonowania jednego półfinału. Od 2008 roku w finale pojawili się już tylko dwa razy: w 2012 roku (Kaliopi z Crno i belo – 13. miejsce) oraz w 2019 roku (wspomniana wcześniej Tamara Todevska).
Podczas zeszłorocznego konkursu reprezentantem Macedonii był Vasil Garvanliev z piosenką Here I Stand. Po raz kolejny jednak była jugosłowiańska republika zakończyła zmagania na etapie półfinału, plasując się w nim na piętnastym miejscu.
Eurowizja 2022 – dowiedz się więcej
Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu. Jego hasłem przewodnim będzie za to The sound of beauty.
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki. Do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.
Swojego reprezentanta wybrało już aż osiem krajów – Albania, Belgia, Bułgaria, Czarnogóra, Czechy, Grecja, Gruzja i Holandia. Z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, której nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, San Marino, Łotwie czy w Słowenii.
Źródła: discogs.com, eurovision.tv, mrt.com.mk, youtube.com, praca własna członka OGAE Polska Szymona Smolińskiego