Eurowizja 2022: Malta szuka następcy Destiny

Eurowizja 2021, Malta, Destiny

Eurowizja 2021. Na scenie Destiny (Malta). Fot. Andres Putting / eurovision.tv

Eurowizja 2022 to pieśń przyszłości, ale Malta chce ponownie liczyć się w walce o zwycięstwie. Po sukcesie Destiny Maltańczycy mają ogromne apetyty na kolejny dobry rezultat. W tym celu powracają do sprawdzonego formatu – selekcji Malta Eurovision Song Contest.

Ostatni występ Malty należy do udanych. Eurowizja 2021 przyniosła Destiny siódme miejsce w Rotterdamie. Jednak od momentu opublikowania kompozycji Je Me Casse aż do finału konkursu Malta typowana była do zwycięstwa. W tym kontekście siódma pozycja może nie brzmi wybitnie, ale to i tak najlepszy wynik Maltańczyków od drugiego miejsca Chiary w 2005 roku.

Eurowizja 2021, Malta, Destiny. Fot. eurovision.tv / Anders Putting

Eurowizja 2022 z Malta Eurovision Song Contest

Malta sięga do formatu Malta Eurovision Song Contest, który ostatni raz wyłonił reprezentanta w 2019 roku. W kontekście przygotowań do ubiegłorocznej, ostatecznie odwołanej, Eurowizji, nadawca PBS postawił na program X-Factor. Jego zwyciężczynią okazała się Destiny, laureatka Eurowizji Junior 2015. Z powodu pandemii i przeniesienia organizacji Eurowizji na 2021 rok Maltańczycy wewnętrznie wskazali właśnie na wokalistkę.

Format Malta Eurovision Song Contest powraca w nieco okrojonej formie. Poprzednie edycje maltańskich selekcji potrafiły składać się nawet z sześciu półfinałów. Tym razem będzie to jeden półfinał, w którym usłyszymy 22 utwory. Najlepsze 16 piosenek trafi do finału. Zainteresowani twórcy już dziś mogą zgłaszać swoje propozycje do siedziby PBS. Koniec przyjmowania aplikacji wyznaczono na 15 grudnia, co oznacza, że reprezentanta Malty poznamy już w 2022 roku.

Na zdjęciu Michaela Pace (Eurowizja 2019, Malta) – ostatnia zwyciężczyni Malta Eurovision Song Contest. Fot. eurovision.tv / Andres Putting

Eurowizja 2022: co wiemy?

66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10 – 14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu. Na ten moment Eurowizja 2022 odbyłaby się z udziałem 33 państw. W tym gronie jest również Polska. Reprezentanta wybrała natomiast Belgia. Będzie nim zwycięzca The Voice Belgique – Jérémie Makiese

Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w AustraliiSan Marino, na Łotwie czy w Słowenii.

Z pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, której nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Oficjalnego stanowiska nie zajął natomiast CyprInformacje o planowanym sposobie wyboru utworu w 2023 roku pozwalają jednak sądzić, że kraj ten pojawi się na scenie również i w przyszłym roku. Do konkursu wraca Czarnogóra. Nie powrócą za to m.in. Andora, Bośnia i Hercegowina, Luksemburg, Słowacja czy Węgry.

Destiny (Eurowizja 2021, Malta) w czasie finałowego występu (fot. Andres Putting / eurovision.tv)
Exit mobile version